Pilula protiv Kovida-19
Pilula protiv Kovida-19 Foto:Merck & Co Inc/Handout via REUTERS

Svetske farmaceutski giganti već dugo rade na formuli za pilulu za lečenje koronavirusa. Zasad su kompanije "Fajzer" i "Merk" objavile da su napravile kovid pilule, a sada sledi period testiranja i kasnije odobrenja od strane svetskih agencija za lekove. "Fajzer" tvrdi da njihova pilula smanjuje stopu hospitalizacije i smrti do čak 89 odsto, dok je "Merk" već dobio dozvolu od Velike Britanije.

Kompanija „Fajzer“ zatražila je u petak hitno odobrenje pilule protiv kovida, nekoliko dana nakon što je Velika Britanija postala prva zemlja na svetu koja je odobrila pilulu kompanije „Merk“.

Preliminarni rezultati „Fajzerove“ studije pokazuju da su pacijenti koji su uzimali lek zajedno sa drugim antivirusnim lekom imali 89 odsto smanjenje kombinovane stope hospitalizacije ili smrtnog ishoda nakon mesec dana. Manje od jedan odsto pacijenata koji su uzimali lek su hospitalizovani, a od učesnika studije niko nije umro.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Retko se viđa lek čija je efikasnost 90 odsto i koja sto odsto štiti od smrti“, rekao je Majkl Dolsten, glavni naučni kompanije “Fajzer”.

Učesnici studije su bili nevakcinisani, sa blagom do umerenom kovid infekcijom, što ih je smestilo u grupu visokog rizika od hospitalizacije. Oni su imali i dodatne zdravstvene probleme, poput gojaznosti, dijabetesa ili srčanih oboljenja. Lečenje je počelo u roku od tri do pet dana od prvih simptoma i trajalo je pet dana.

U studiju kompanije “Merk” bilo je uključeno 775 dobrovoljaca u SAD i inostranstvu. Za ljude koji su primili lek, rizik od hospitalizacije ili smrti pao je za 50 odsto, bez ikakvih nuspojava, u poređenju sa onima koji su primali placebo pilule.

Sedam procenata dobrovoljaca u grupi koja je primila lek bilo je hospitalizovano, ali nijedan smrtni ishod nije zabeležen, za razilku od osam smrtnih slučajeva u grupi koja je primala placebo.

Fajzer
Fajzer Foto:Tanjug/AP Photo/Mark Lennihan

Kako funkcionišu pilule?

„Merkova“ pilula ima za cilj da formira sistem pomoću kojeg SARS-CoV-2, virus koji izaziva kovid 19, pravi kopije sebe koristeći ćelije tela. Lek tako ulazi u proces replikacije virusa, gde namerno pravi greške koje varaju zaražene ćelije. One tako prave beskorisne kopije virusa, koje ne mogu da izazovu veliku štetu u organizmu.

Nasuprot tome, „Fajzer“ kaže da ta pilula ima za cilj da porazi širenje virusa u telu primenom novog jedinjenja koje se može vezati za enzim samog virusa. Na taj način virus je blokiran i ne može da se replicira unutar zaraženih ćelija.

Obe pilule uzimaju se u formi kapsule u trajanju od pet dana. Ključno je da se počne sa konzumacijom što pre, odnosno neposredno nakon izlaganja riziku ili pozitivnom testu na virus korona. Lek je, kako su kompanije istakle, formiran tako da smanji rizik od razvijanja teškog oblika bolesti u prvim danima infekcije, ali mogu i olakšati lečenje onima koji imaju blage simptome.

Foto: EPA-EFE/HASAN BRATIC

Dok su rani rezultati objavljeni u „Fajzerovim“ i „Merkovim“ studijama fokusirani na lečenje pacijenata sa visokim rizikom nakon što su zaraženi kovidom, obe kompanije sada testiraju upotrebu pilula za potencijalno sprečavanje simptomatskih bolesti kod ljudi nakon što su bili u kontaktu sa zaraženim osobama.

Koja su neželjena dejstva?

Dijareja, mučnina, vrtoglavica i glavobolja navedene su kao uobičajena neželjena dejstva „Merk“ pilule, koja „mogu da utiču na 1 od 10 ljudi“. Kompanija je takođe saopštila da studije o leku u laboratoriji nisu pokazale mogućnost pojave mutageneze ili genotoksičnosti, što znači da nema izgleda da bi lek oštetio DNK pacijenata.

„Fajzer“ tvrdi da su neželjena dejstva od njihove pilule bile slični placebu i uglavnom „blagog intenziteta“.

BONUS VIDEO Kako je nastala vakcina

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram