Predsednik Emanuel Makron obratiće se francuskom narodu u ponedeljak pošto je u Službenom glasniku objavljena nepopularna penziona reforma i njena glavna mera za podizanje starosne granice za odlazak u penziju na 64 godine.
Pošto je Ustavni savet u petak potvrdio tekst reforme, sindikati su zatražili od Makrona da ga još ne proglasi važećim, jer postoji rok od 15 dana za njegovo proglašavanje.
Generalna sekretarka sindikata CGT Sofi Bine ocenila je danas odluku Ustavnog saveta kao „potpuno sramnu“, dok je njen kolega iz sindikata CFDT Loran Berže ocenio da odluka predstavlja „prezir prema radnicima“.
Ta dva sindikata od januara organizuju proteste i štrajkove protiv penzione reforme, nepopularne u narodu i delu opozicije.
Lider Socijalističke partije Olivije For ocenio je odluku kao prezir prema narodu i obećao „uznemiravanje demokratije“ da bi se prag za odlazak u penziju vratio na 62 godine.
Jelisejska palata je potom saopštila da će Makron u ponedeljak uveče govoriti o reformi u televizijskom obraćanju. Predsedništvo je dodalo da će govor biti „u logici pomirenja“.
U međuvremenu su sindikati francuske železnice SNCF najavili štrajkove od sledeće nedelje, dok je sindikat CGT najavio „akcije“ narednog četvrtka i 28. aprila.
Francuska je jedna od evropskih zemalja sa najnižom starosnom granicom za penzionisanje, ali sa veoma različitim sistemima isplaćivanja penzija.
Vlada je reformu opravdala potrebom da odgovori na finansijsko pogoršanje penzionih fondova i starenje stanovništva. Protivni reformu smatraju „nepravednom“, posebno prema ženama i zaposlenima na teškim poslovima.
BONUS VIDEO: Francuska na ulicama, Makron ne reaguje