Predsednik Francuske Emanuel Makron je u poseti Holandiji. U Hagu je govorio o budućnosti Evrope u jeku kritika, uglavnom s druge strane Atlantika, povodom njegovih stavova da je Evropi potrebna strateška autonomija i nezavisniji stav prema Americi i Kini, i njihovom sporu oko Tajvana. Njegov govor su prekidali i aktivisti nazivajući ga "predsednikom nasilja i licemerja" u svetlu višenedeljnih protesta u Francuskoj zbog najavljene penzione reforme.
Holandski kralj i kraljica srdačno su dočekali francuski predsednički par u Amsterdamu, uz najviše državne počasti. To je prva zvanična poseta francuskog predsednika Holandiji posle 23 godine. U Hagu je govorio o evropskom suverenitetu, više puta prekidan zvižducima aktivista koji su ga pitali „Gde je francuska demokratija?“
Buru je pokrenuo Makronov intervju na kraju posete Kini. I ocena da bez strateške autonomije Evropa rizikuje izlazak iz istorije, a da može biti treća supersila u odnosu na Ameriku i Kinu, piše RTS.
„Bio bi paradoks da savladani panikom poverujemo da smo samo američki sledbenici i pitanje na koje Evropljani treba da odgovore jeste da li je u našem interesu da ubrzamo krizu na Tajvanu. Moj odgovor je ne. Najgore bi bilo da mi Evropljani pomislimo da moramo da postanemo sledbenici ove teme i da se ugledamo na agendu Sjedinjenih Država i kinesku preteranu reakciju“, rekao je francuski predsednik.
Makronove pomirljive poruke Kini, kao i ocene da Evropa mora da jača sopstevenu odbrambenu industriju i smanji zavisnost od američkog dolara, izazvale su salve kritika pojedinih republikanskih senatora, ali i liberalnih krugova u Sjedinjenim Državama. Bela kuća reaguje uzdržano, ne krijući da joj je cilj očuvanje dobrih odnosa s Parizom.
„Mi smo veoma zadovoljni našim čvrstim savezništvom, prijateljstvom i činjenicom da sarađujemo s Francuskom širom sveta. Zaista imamo sjajnu bilateralnu saradnju i na to smo usredsređeni“, poručio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD Džon Kirbi.
Peking je podržao Makronov koncept strateške autonomije, kao i njegovu ocenu da Evropa ne sme da se odvaja od Kine na ekonomskom planu.
„Francuska je vodeća evropska zemlja i jedna od pet stalnih članica Saveta bezbednosti. Zbog toga je važan kvalitet saradnje Francuske i Kine“, rekao je direktor Instituta za evropske studije u Pekingi Feng Žongping.
Čui Hongđijan sa Kineskog Instituta za međunarodne studije kaže da je Makronova poseta Kini doprinela produbljivanju ekonomske i trgovinske saradnje dve zemlje.
„To se dogodilo uprkos bučnim zahtevima Sjedinjenih Država da se prekinu ili poremete industrijski lanci u Kini. Poseta francuskog predsednika bila je moćan odgovor takvoj politici“, smatra Hongžžđijan.
Stav francuskog predsednika podelio je i Evropljane. Poljska je protiv ideje da Evropska unija razvija stratešku autonomiju u odnosu sa Sjedinjenim Državama. Madrid ima drugačiji stav – da Evropa ne može da ignoriše ulogu Kine kao ključnog trgovinskog partnera i važnog geopolitičkog činioca koji bi mogao da pomogne da se okonča rat u Ukrajini.
***
BONUS VIDEO: Francuska na ulicama, Makron ne reaguje