Mađarska je tražila od Evropske komisije da pokrene pravni postupak protiv Bugarske zbog nedavno uvedenog poreza na ruski prirodni gas koji prolazi preko njene teritorije, rekao je jedan ministar.
Bugarska smatra da će taj porez, uveden u oktobru, smanjiti privilegovan položaj ruske državne energetske kompanije Gasprom u jugoistočnoj Evropi i odvratiti ruski uticaj u regionu.
Bugarska ;je u oktobru na ruski prirodni gas uredbom uvela taksu od 10,76 dolara za 1.000 kubnih metara ruskog prirodnog gasa koji se isporučuje kroz teritoriju te zemlje gasovodom „Balkanski tok“.
Ta taksa je razljutila bugarskog suseda Srbiju kao i Mađarsku, koja je članica EU i jako zavisi od ruskog gasa koji dolazi uglavnom preko Turske i Bugarske.
U videu preko Fejsbuka mađarski ministar za evropske poslove Janoš Boka rekao je da je poslao pismo Evropskoj komisiji pozivajući je da pokrene proceduru kršenja propisa protiv Bugarske, što je prvi potencijalni korak koji EU može da upotrebi da osigura da se zemlje članice drže njenih zakona.
Boka je rekao da je Bugarska uvela tu taksu bez prethodnih konsultacija sa Mađarskom i da veruje da ta mera predstavlja kršenje propisa EU o carinama i trgovini.
„Bugarska taksa na energiju ozbiljno ugrožava energetsku bezbednost Mađarske i celog regiona“, rekao je Boka dodajući da je Mađarska spremna da pokrene to pitanje pred najvišim sudom EU pre kraja godine ako Komisija ne počne proceduru oko kršenja propisa.
Većina zemalja u Evropi su u velikoj meri našle alternativu ruskom gasu od kada je Moskva pokrenula svoju invaziju Ukrajine u februaru 2022. godine. Ali Mađarska je lobirala u Moskvi da obezbedi povoljnije gasne aranžmane tokom 21 mesec od kada je rat počeo, navodi AP.
U Bugarskoj su prekinute isporuke od Gasproma ubrzo posle početka ruske invazije Ukrajine ali je Bugarska dozvolila upotrebu gasovoda Turski tok koji prelazi preko njene teritorije da snabdeva Srbiju i Mađarsku, kako navodi AP, dve „najproruskije“ vlade u Evropi. Taksa, kojom se uvodi naknada od 10 evra po megavatsatu na prenos ruskog gasa razmatrana je u EU u oktobru ali nije doneta odluka o tome da li je prikladna.
Bugarska vlada kaže da ne očekuje da će ta taksa uticati na podizanje cena u Mađarskoj i Srbiji već na manju dobit za Gasprom.