Lideri Evropske unije, NATO-a, Velike Britanije i Kanade pozdravili su stupanje na dužnost novog predsednika Sjedninjenih Američkih Država Džoa Bajdena nakon što je 20. januara položio zakletvu na ceremoniji u Vašingtonu.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na Tviteru je napisala da je Evropa spremna da se poveže sa starim partnerima.
„Sjedinjene Države su se vratile. I Evropa je spremna. Da se poveže sa starim i pouzdanim partnerom, da udahnu novi život našem dragom savezu“, napisala je Fon der Lajen.
Ona je dodala da je spremna da predstavi predsedniku SAD Bajdenu predlog Brisela za novu „transatlantsku agendu“.
Today is a very special day.
I am ready to present to President @JoeBiden our proposal for a new transatlantic agenda.
My speech at #EPlenary on #InaugurationDay pic.twitter.com/PWlGt43hu5
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 20, 2021
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel označio je na svom Tviteru Bajdena i potpredsednicu SAD Kamalu Haris, uz poruku: „Vreme je da vratimo zdrav razum i oživimo odnos EU i SAD“.
Čestitke je uputio i visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozef Borel koji je pozdravio nameru novog američkog predsednika da se „ponovo angažuje sa svetom“.
„EU se nada otvaranju novog poglavlja u transatlantskim odnosima i zajedničkom radu na rešavanju gorućih kriza našeg vremena“, napisao je Borel na Tviteru.
Congratulations to @POTUS Biden and @VP Harris.
We welcome the President’s intention to engage with the world once again. The EU looks forward to opening a new chapter of transatlantic relations & to work together on resolving the “cascading crises of our era”
#Inauguration2021— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) January 20, 2021
Govoreći u Parlamentu, britanski premijer Boris Džonson rekao je da se raduje saradnji sa Bajdenom.
„Kao i sa njegovom administracijom na jačanju partnerstva između naših zemalja i radu na zajedničkim prioritetima: od klimatskih promena, borbe protiv pandemije i jačanju transnacionalne bezbednosti“, rekao je Džonson.
Boris Johnson uses the full screen Windows 10 Start menu option. This explains a lot… https://t.co/QnmslJhstc
— Tom Warren (@tomwarren) January 20, 2021
Predsednik Nemačke Frank Valter Štajnmajer naveo je da je „danas dobar dan za demokratiju“ i da se Bajden u SAD suočio sa „ogromnim izazovima i izdržao“.
„Uprkos pokušajima da se rastrgne američko institucionalno tkivo, izborni zvaničnici i guverneri, sudstvo i Kongres pokazali su se snažnim. Veliko mi je olakšanje što će se Džo Bajden useliti u Belu kuću. Znam da mnogi ljudi u Nemačkoj dele ovo osećanje“, rekao je Štajnmajer u video poruci.
Predsednik Francuske Emanuel Makron uputio je preko Tvitera „najlepše želje najznačajnijeg dana za američki narod“.
„Zajedno smo. Bićemo snažniji da se suočimo sa izazovima našeg vremena. Snažniji da izgradimo budućnost. Snažniji da zaštitimo našu planetu. Dobrodošli nazad u Pariški sporazum!“, napisao je Makron.
To @JoeBiden and @KamalaHarris.
Best wishes on this most significant day for the American people!
We are together.
We will be stronger to face the challenges of our time. Stronger to build our future. Stronger to protect our planet. Welcome back to the Paris Agreement!— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 20, 2021
Poruka predsednika Francuske odnosi se na međunarodni sporazum o klimi iz 2015. godine, koju su Sjedinjene Države za vreme administracije Donalda Trampa formalno napustile u novembru 2020.
Premijer Španije Pedro Sančez izjavio je da Bajdenova pobeda predstavlja „pobedu demokratije nad ultradesnicom i njene tri metode – masovne obmane, nacionalne podele i čak i nasilnih napada na demokratske institucije“.
„Pre pet godina mislili smo da je Trump loša šala, ali pet godina kasnije shvatili smo da je ugrozio ništa manje od najmoćnije svetske demokratije“, rekao je Sančez.
Premijer Italije Đuzepe Konte najavio je da će odmah početi saradnju sa Bajdenom s obzirom na italijansko predsedavanje G20.
„Imamo snažnu zajedničku agendu, koja se kreće od efikasnog multilateralizma koji želimo da vidimo, do klimatskih promena, zelene i digitalne tranzicije i socijalne inkluzije“, rekao je Konte u parlamentu.
Premijer Kanade Džastin Trudo čestitao je Bidenu stupanje na funkciju, navodeći da će s njim sarađivati u borbi protiv pandemije koronavirusa i klimatskih promena.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da „veza Amerike i Evrope predstavlja osnovu naše bezbednosti“, a da je „snažni NATO je dobar i za Ameriku i za Evropu“.
Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja je rekao da je molitve usmerio ka Bajdenovim naporima za ostvarivanje pomirenja u SAD i među narodima sveta.
On je naveo da se nada da će Bajden raditi na uspostavljanju društva koje će karakterisati „istinska pravda, slobode, poštovanje prava i dostojanstva svake osobe, posebno siromašnih, ranjivih i onih čiji se glas ne čuje“.
Dve sedmice nakon što je nasilna grupa pristalica dosadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa upala u zgradu Kongresa u Vašingtonu kako bi pokušali da spreče potvrđivanje glasova, Džo Bajden položio je zakletvu i postao 46. predsednik Sjedinjenih Država.
Zakletvu je na ceremoniji u Vašingtonu položila i Kamala Haris, potpredsednica SAD koja je već ušla u istoriju kao prva žena potpredsednica i prva žena Afroameričkog i azijskog porekla na istoj poziciji.
Pratite nas i na društvenim mrežama: