Foto: Tanjug/AP Photo/Sergi Camara

Nemačka humanitarna organizacija SOS Humaniti je danas optužila libijsku obalsku stražu da je pretila članovima posade njihovog broda koji su spasavali migrante u Sredozemnom moru, zbog čega se najmanje jedan migrant udavio. U saopštenju te humanitarne organizacije navodi se da je libijska obalska straža ispalila pucnje u vodu i da je veliki broj migranata koji su se nalazili na tri čamca bio prinuđen da uskoči u more. Dodaje se da je njihov brod Humaniti 1 uspeo da spase 77 migranta, međutim mnogi drugi su bili odvedeni na plovilo koje je pripadalo libijskoj obalskoj straži "razdvajajući tako najmanje šest članova porodice".

Navodi se i da se najmanje jedan migrant udavio.

„Ugrožavanje članova posade spasilačkih brodova i rizikovanje života ljudi kojima je potrebna zaštita, predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava“, saopštio je SOS Humaniti. ; Portparol obalske straže je odbio da komentariše ovaj incident.

Počev od 2015. godine Evropska unija finansira libijsku obalsku stražu u sklopu napora da uspori priliv nelegalnih migranata iz Severne Afrike ka obalama Italije.

Libija migranti
Libija migranti Foto:Tanjug/Sea-Watch.org via AP

Kao deo dogovora obalska straža je presretala brodove koji prevoze migrante i vraćala ih nazad u Libiju. ; Poslednjih godina Libija je postala centralna tranzitna tačka za migrante iz Afrike i Bliskog istoka koji beže od rata i ekstremnog siromaštva i pored toga što je i ona sama ;zahvaćena ratnim sukobima nakon zbacivanja i ubistva Muamera Gadafija 2011. godine.

Trgovci ljudima su imali koristili od haosa u Libiji koji im je samo olakšao posao krijumčarenja ljudi.

Migranti su obično u najvećem broju slučajeva ;natrpani na loše opremljene čamce i poslati na opasno putovanje preko nemirnog mora.

POGLEDAJTE JOŠ:

Prema podacima iz godišnjeg izveštaja Međunarodne organizacije za migracije UN (IOM) barem 962 migranta su poginula a 1.563 je nestalo blizu obala Libije u 2023. godini. ; Takođe procenjuje se da je tokom prošle godine oko 17.200 migranata zaustavljeno i vraćeno u Libiju.

Oni koji su presretnuti i vraćeni u Libiju borave u pritvorskim centrima gde su često podvrgnuti zlostavljanju, prinudnom radu, premlaćivanju, silovanju i mučenju koje predstavljaju zločine protiv čovečnosti, prema navodima istražitelja UN.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar