Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:Ethan Swope / Getty images / Profimedia

Suđenje Elizabet Holms, osnivaču kompanije za testiranje krvi "Teranos", počelo je u utorak u San Hozeu u Kaliforniji, obeležavajući poslednje poglavlje u sagi koja je zaokupila pažnju miliona ljudi, prenosi Gardijan. Holms (37) je optužena po 10 tačaka za prevaru i po dve tačke za zaveru, a svojevremeno je tvrdila da će njena tehnologija revolucionirati medicinsku industriju izvođenjem niza testova na osnovu samo jedne kapi krvi uzete iz prsta pacijenta. Kasnije je otkriveno da su njene tvrdnje u velikoj meri izmišljene.

PROČITAJTE JOŠ:

Amerikanka Elizabet Holms, nekada je najmlađa milijarderka na svetu o kojoj je pisao i časopis Forbs. Zvali su je „sledećim Stivom Džobsom“, a magazin Inc ju je stavio na naslovnu stranu, prenosi BBC.

Teranos je bio midicinski start-ap, a Elizabet je tvrdila da može da proizvede tehnologiju koja će uneti revoluciju u analize krvi. Htela da je napravi mašinu „Edison“ koja će moći na osnovu jedne kapi krvi da uradi sve potrebne testove (oko 70 različitih analiza), umesto da se pacijentima vadi nekoliko ampula krvi iz vene.

Elizabet je privukla veliki broj investicija, kao i podršku uticajnih ličnosti poput Džordža Šulca, Henrija Kisindžera i Džejmsa Matisa. Njena kompanija je 2014. godine vredela neverovatnih 9 milijardi dolara. Sve je krenulo da se ruši 2015. godine kada je Uprava za hranu i lekove u SAD počela istragu. U Volstrit džurnalu je objavljena priča o prevarama sa analizama kriva koje su dolazile sa mašine koju je Terenos kreirao. Tehnologija koju je Elizabet reklamirala uopšte nije radila, a kompanija je propala 2018. godine.

Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:Lisa Lake / Getty images / Profimedia

Počeci pod velikim pritiskom

Elizabet je odrasla u dobrostojećoj porodici u Vašingotnu i bila je pristojno i povučeno dete. Pronalazač i biznismen Ričard Fuiz (81) spekuliše da je to moguće da je Elizabet bila pod pritiskom da mora da uspe. Njegova porodica je godinama živela pored Holmsovih, ali su se udaljili kada ih je Teranos tužio zbog spora oko patenata 2011. godine, prenosi BBC.

Roditelji Holmsove su proveli veći deo svojih karijera kao birokrate na Kapitol Hilu, ali su bili veoma zainteresovani za status i živeli su za veze, rekao je za BBC. Sa devet godina, Elizabet je napisala pismo svom ocu u kojem je izjavila da „zaista želi da otkrije nešto novo, za šta čovečanstvo nije znalo da je moguće“.

Kada je 2002. godine stigla na Univerzitet Stanford da studira hemijsko inženjerstvo, došla je na ideju za flaster koji bi mogao da skenira nosioca radi infekcija i po potrebi ispušta antibiotike.

Sa 18 godina je pokazala nepopustiljivost koja će je voditi i kasnije kada bude osnovala kompaniju godinu dana posle. Filis Gardner, stručnjak za kliničku farmakologiju na Stanfordu, prisetila se da je razgovarala sa Elizabet o ideji za flaster i da joj je rekla da to ne mogli da uspe.

Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:MediaPunch/face to face / Face to Face / Profimedia

Meteorski uspeh i pad

Elizabet je napustila fukltet sa 19 godina i osnovala je Teranos sa idejom da napravi revolucionarnu mašinu koja će moći da uradi veliki broj testova na osnovu samo jedne kapi krvi uzete iz prsta.

Brojni moćni ljudi su bili očarani njenom pričom i ulagali su njenu kompaniju bez da im je dala ikakav dokaz o onome šta priča. Podrška joj je dala kredibilitet, kao i držanje. Sve je počelo da izbija na površinu 2015. godine kada je uzbunjivač izrazio zabrinutost zbog Teranosovog uređaja za testiranje, Edisona.

Vol Strit Džurnal je napisao niz osuđujućih otkrića o njoj i njenoj kompaniji. Rezultati su bili nepouzdani i kompanija je za većinu svojih testova krvi koristila komercijalno dostupne mašine drugih proizvođača, prenosi BBC.

Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:Kimberly White / Getty images / Profimedia

Tužbe su se gomilale, partneri prekinule veze sa njom, a 2016. godine američki regulatori su zabranili Holmsovoj da radi testiranje krvi na dve godine. Terenos je ugašen 2018. godine. Uhapšena je iste godine, a tužioci su tvrdili da je pacijente dovodila u zabludu o testovima i uveliko preuvelčavala performanse kompanije. Elizabet je bila optužena za prevaru investitora, pa je 2018. godine sklopila nadodbu, a uslov je bio da se odrekne donošenja odluka u svojoj kompaniji.

Puštena je uz kauciju, a 2019. godine se udala za Vilijama Bilija Evansa (27) naslednika lanca hotela Evans hotel grup. U julu ove godine dobili su sina. Optužena je po 10 tačaka za prevaru i dve tačke za zaveru i preti joj čak 20 godina zatvora ako bude proglašena krivom. Očekuje se da će suđenje trajati 13 nedelja.

Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:Tanjug/AP Photo/Nic Coury

Šta se očekuje na suđenju?

Veruje se da će Elizabet na suđenju izjaviti da nije kriva. Takođe se sumnja da će njeni advokati tvrditi da ju je njen bivši dečko i poslovni partner Rameš Sani Balvani seksualno zlostavljao i emoticionalno kontrolisao u vreme navodnih zločina, narušavajući njeno mentalno zdravlje.

Balvani (56) koji se suočava sa optužbama za prevaru, nazvao je tvrdnje nečuvenim. On čeka svoje suđenje koje treba da počne 2022. godine. Porota će odlučiti na kakvu će kaznu osuditi ženu koja je prevarila sve.

Uprkos tome što su o njoj napisane knjige, što je urađen dokumentarac i što se očekuju i serija i film, još uvek nije jasno zašto se Holms toliko kockala sa tehnologijom za koju je znala da ne fuknkcioniše.

Elizabet Holms
Elizabet Holms Foto:Tanjug/AP Photo/Nic Coury

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar