Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit juče se obratio na skupu u Budimpešti i tom prilikom komentarisao situaciju u BiH. Ipak, kada je govorio o temi rata dotakao se i teme genocida, ali formulacija koju je izrekao izazvala buru reakcija.
Snimak Šmitovog obraćanja nije objavljen, a deo onoga o čemu je govorio visoki predstavnik prenela je Senada Šelo Šabić, viša naučna saradnica pri Institutu za razvoj međunarodnih odnosa iz Hrvatske.
Naime, Šelo Šabić je na svom Tviter nalogu istakla da je Šmit govoreći o ratu u BiH rekao da je bila potrebna „situacija u stilu genocida u Srebrenici“ da se rat u BiH okonča. Ona se na skupu pobunila i upitala šta to treba da znači. Šta je situacija u stilu genocida? Je li to privid genocida? Genocid u određenom stilu? Istakla je da je takva formulacija uvredljiva, prenosi Klix.ba.
.@OHR_BiH Mr Schmidt says that it took “a genocide-style situation in Srebrenica” for the war in #BiH to end. A genocide-style situation? What does it mean? An appearance of a genocide? A genocide in a certain style? How insulting to the victims and the int’l law. #BBF2023 pic.twitter.com/SLjVzH95ix
— Senada Selo Sabic (@SeloSabic) March 9, 2023
Njenu objavu je komentirisala i Arminka Helić, baronesa, članica Doma lordova britanskog parlamenta.
„Genocid ne dolazi niotkuda. To je čin istrebljenja, koji je smišljen, organizovan i planiran. Imenovanje dela i njegovih počinitelja i insistiranje na odgovornosti jedini je put do pomirenja i izlječenja“, istakla je Helić.
Ubrzo se oglasio i Memorijalni centar Srebrenica koji je najavio da će tražiti transkript govora visokog predstavnika na Budimpeštanskom balkanskom forumu.
Iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH oglasili su se danas povodom burnih reakcija koje je izazvala njegova izjava
„Stav visokog predstavnika o srebreničkom genocidu je više nego jasan i više puta istican. Zlurade interpretacije nećemo komentarisati, ova tema zahteva odgovoran pristup. OHR je u kontaktu sa Memorijalnim centrom Srebrenica i Majkama Srebrenice kako bi se izbegli bilo kakvi nesporazumi“, saopštili su iz OHR-a.
U prilogu su, kao potvrdu Šmitovog stava o srebreničkom genocidu, objavili su i video zapis Šmitovog obraćanja na komemoraciji u Potočarima u julu 2022. godine.
Da li je reč o lapsusu, neopreznosti ili jednostavno lošem izražaju na engleskom jeziku zna samo Šmit, navodi Klix.ba.
BiH portal dodaje da je, bez obzira na to, ova situacija još jedan teret za Šmita u izuzetno teškoj političkoj situaciji jer „postoji težina izgovorenog i Šmit treba da bude svestan toga“.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare