Foto: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc zadovoljan je ishodom Samita EU o višegodišnjem budžetu Unije i fondu za obnovu posle korona virus krize, koji ocenjuje kao dobar rezultat za EU i za Austriju.

„Sadržajem dogovora sam izuzetno zadovoljan. Postigli smo dobar rezultat za EU, a i dobar rezultat za Austriju“, naglasio je Kurc u izjavi novinarima.

Rekao je da je postignut dogovor o finansijskom okviru i o „odgovarajućoj reakciji na korona krizu“.

Austrija i „štedljive zemlje“ (Holandija, Švedska i Danska) sukobile su se sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji su zahtevali veća sredstva, bez uslovljavanja, za države članice koje su teško pogođene aktuelnom krizom.

Kurc kaže da je snažna saradnja „štedljivih država“ dovela do ispunjenja njihovih brojnih zahteva.

Kao primer, Kurc je naveo redimenzioniranje budžeta EU u odnosu na prvi nacrt, investicije u budućnost, vremenski ograničeni fond za obnovu.

Naglasio je da je dogovoreno da Fond bude samo jednokratni instrument, a ne početak zajedničkog zaduživanja ili dužničke unije.

Kurc je objasnio da je dogovoreno da sredstva iz fonda moraju pre svega biti upotrebljena za ulaganja u zaštitu životne sredine, digitalizaciju i reforme.

„Obezbeđena je i kontrola upotrebe sredstava po veoma strogim mehanizmima. U slučaju sumnje u nepropisno korišćenje isplata može odmah biti obustavljena“, objasnio je on.

Takođe se pohvalio i „popustom“ koji je Austrija dobila, odnosno povećan je sa 137 miliona na 565 miliona godišnje.

„Sve u svemu postignuti dogovor je paket sa kojim u Austriji možemo biti jako zadovoljni“, poručio je Kurc nakon višednevnih teških pregovora u Briselu.

Lideri EU 27 postigli su rano jutros, posle maratonskih višednevnih pregovora, dogovor o višegodišenjem zajedničkom budžetu i fondu za opravak.

Ukupan iznos paketa za oporavak je 1.824 milijarde evra, od čega se 1.074 miljarde nalazi u okviru zajedničkog budžeta za period od 2021. do 2027. godine.

Fond za oporavak EU iznosi 750 milijardi evra, a čine ga 390 miljardi bespovratne pomoći i 360 milijardi zajmova.

Ovaj fond će biti finasiran zajedničkim zaduživanjem EU na svetskim tržištima kapitala, a rok za otplatu pozajmice je kraj 2058. godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar