U sferi politike velikim srećnikom smatra se onaj koji dobije drugu šansu da vlada. Kristijan Lindner sa nestrpljenjem čeka izbore za nemački Bundestag u nedelju 26. septembra, jer će upravo on možda dobiti kartu za povratak u novu vlast Nemačke.
Nakon zatvaranja birališta na današnjim izborima u Nemačkoj, Lindner, lider Liberalne partije (FDP), verovatno će se naći u vrlo poznatoj poziciji – čoveka koji može da formira ili uništi sledeću koalicionu vladu u zemlji.
„Mogu se napraviti kompromisi“, rekao je Lindner na pitanje Politika da li je spreman da pregovara oko nove vlasti u Nemačkoj.
Nemačke socijaldemokrate (SPD) zadržale su malo, ali stabilno vođstvo u anketama u proteklih nekoliko nedelja, a kandidat te stranke za kancelara – Olaf Šolc, već je obelodanio svoju nameru da formira koaliciju sa Zelenima. Ipak, potreban im je treći partner. Po svemu sudeći, to bi bez problema mogli biti Lindnerovi Liberali.
Lindner (42) je rezervistu vazdušnih snaga, koji je i ranije bio na putu koalicionih pregovora, mada prošli put stvari nisu išle tako dobro.
To su bili poslednji savezni izbori 2017. godine i Lindner je vratio FDP iz političke kome. Činilo se da će podmlađena stranka odigrati odlučujuću ulogu kao deo nove koalicione vlade, uključujući stranku desnog centraAngele Merkel – CDU, i Zelenih.
Nakon nekoliko nedelja koalicionih pregovora i usred kasnonoćnih pregovora, Lindner se naglo udaljio, rekavši da nije mogao da progura politiku FDP-a.
Mnogi u Nemačkoj bili su ogorčeni što je Lindner napustio zemlju u takvom momentu, pa su na kraju CDU i njihova bavarska sestrinska stranka, Hrišćansko-socijalna unija, bili primorani da ponovo vladaju zajedno u velikoj koaliciji sa SPD-om što je sudbina mnogih članova ove stranke su htele da izbegnu.
Sada, kada je FDP došao na 11 odsto podrške birača, Lindner je pod velikim pritiskom svojih pristalica da iskoristi priliku i vrati se u upravljački sistem Nemačke.
Lindnerova potencijalna uloga u sledećoj vladi takođe je od velikog interesa za lidere širom Evrope, jer bi njegovi fiskalno – konzervativni stavovi mogli da dovedu u pitanje ambicije nekih zemalja članica da olabave fiskalna pravila i ograničenja duga.
Kako bi se tačno FDP uklopio u koaliciju sa SPD-om i Zelenima, teško je zamisliti, barem na prvi pogled. Takav savez – nazvan „semafor koalicija“ zbog crvene, zelene i žute boje stranaka, bila bi ideološki više razuđena od one koju je Lindner napustio pre četiri godine.
Činjenica da je Lindner jasno stavio do znanja da želi veliku nagradu za svoju potencijalnu saradnju – da vodi ministarstvo finansija, nimalo nije olakšalo situaciju.
Kada je Lindner 2013. preuzeo funkciju lidera FDP-a, imao je samo 34 godine.
FDP je igrao ključnu ulogu u stvaranju ili razbijanju koalicionih vlada Nemačke tokom većeg dela posleratnog perioda. Sada, prvi put od svog osnivanja 1948. godine, stranka je propustila šanse potrebne za ulazak u Bundestag, osvojivši samo 4,8 odsto glasova.
Lindner je krenuo u modernizaciju FDP -a i promenio imidž stranke, koji je bio fokusiran na privlačenje starijih, bogatih muškaraca. Fokusirao se na pitanja poput obrazovanja i poboljšanja nemačke digitalne infrastrukture. Preradio je logo stranke, kako bi odisao mladalačkim duhom i pogledom u budućnost.
Njegovi napori su se isplatili i FDP je proslavio svoj povratak 2017. godine sa 10,7 odsto glasova. Unutar svoje stranke, Lindner je hvaljen kao heroj. Ali, kada se udaljio od koalicionih razgovora, reakcija je bila žestoka.
Neki su smatrali da je Lindner više zabrinut za svoj imidž i ego nego za dobrobit zemlje. Drugi su sugerisali da je oklevao da pravi kompromise iz straha, dok je sam Lindner opisao odluku kao principijelnu.
„Za nas je bolje da uopšte ne vladamo, nego da upravljamo pogrešno“, rekao je tada.
Lindner je osoba koja razdvaja nemačku politiku, a razne kontroverze tokom godina nisu mu pomogle da proširi svoju privlačnost.
BONUS VIDEO Nemačka pred izborom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: