Vest da se jordanski princ Hamza (41) nalazio u kućnom pritvoru obišla je planetu i u jednom trenutku bila je jedna od glavnih tema svetskih medija. Ova kraljevska porodica se zbog toga ponovo našla u centru pažnje. Nekoliko dana kasnije, princ Hamza je obećao lojalnost jordanskom monarhu nakon posredovanja kraljevske porodice. Zajedno su se pojavili u javnosti, a kralj je tada izjavio da je njegov razdor sa polubratom gotov.
Vladajuća porodica Jordana vodi poreklo od islamskog proroka Muhameda. Princ Hamza, mlađi sin pokojnog kralja Huseina, rođen je 29. marta 1980. godine u glavnom gradu Amanu i polubrat je sadašnjeg jordanskog kralja Abdulaha II.
Kralj Abdulah II
Abdulah II ibn el Husein je kralj Hašemitske Kraljevine Jordan. Postao je prestolonaslednik 1999. godine, a kasnije te godine je postao kralj.
Njegova majka je poreklom Britanka. Ovo je izazvalo rekacije kod nekih podanika koji su tvrdili da je neodgovarajuće da neko ko nije potpuno čiste krvi sedi na prestolu hašemitskih kraljeva koji su i direktni potomci proroka Muhameda. Kralj Abdulah je 43. koleno proroka.
Kralj Abdulah II rođen je u Amanu 30. januara 1962. kao sin kralja Huseina I. Godine 1968. godine, Abdulah je postat na školovanje u Englesku. Školovanje je kasnije nastavio u SAD.
View this post on Instagram
Godine 1980. Abdulah postaje kadet na vojnoj akademiji u Sandhurstu, Ujedinjeno Kraljevstvo, i kasnije je služio u britanskoj vojsci. I danas je po činu pukovnik britanske vojske. Završio je školu spoljnih poslova, kasnije je magistrirao.
Zakletvu kao prestolonaslenik Jordana je položio dan nakon što je njegov otac proglašen klinički mrtvim. Za kralja je imenovan dva dana kasnije, nekoliko sati nakon što je njegov otac preminuo.
U braku je sa Palestinkom Ranijom el Rasin, koja je sada kraljica Ranija el Abdulah. Imaju četvoro dece: Huseina, Iman, Salmu i Hašema. Par se venčao 1993. godine.
Politika
Veoma je loše ocenjena njegova odluka da pooštri odnos prema disidentima i da ograniči slobodu govora. Ovo se posebno odnosi na zabranu kritike kralja i njegove politike. Kralj je surov i u obračunu sa radikalnim islamistima kojih ima dosta u njegovoj zemlji. Zbog svega ovoga ga međunarodne organizacije za ljudska prava često kritikuju.
Kralj se pravda činjenicom da je za vreme njegove vlade došlo do povećanja investicija u zemlju i objektivnog poboljšanja materijalnog blagostanja stanovništva.
Brak sa Ranijom
Par se upoznao 1993. godine na jednoj večeri, koju je organizovala njegova sestra, princeza Aiša.Bila je to ljubav na prvi pogled, a samo dva meseca nakon upoznavanja ovaj par je odlučio da se veri.
U junu 1993. godine izgovorili su sudbonosno „da“ uz tradicionalnu muslimansku ceremoniju. Ranijom je najviše bila impresionirana baka Abdulaha II, kraljica Zein al Šaraf Talal, koja je na venčanju izgovorila: „Ti si dijamant koji će postati deo porodice Hašemita“.
View this post on Instagram
Kraljica Ranija
Rođena je 31. decembra 1970. godine u Kuvajtu u porodici Palestinaca. Otac Faisal Sediki Al Jasin je bio pedijatar, a majka Ilham Jasin domaćica. Od najranijeg detinjstva pohađala je privatnu školu Nju Inglišu Kuvajtu, da bi 1987. započela obrazovanje na američkom fakultetu u Kairu, na kojem je studirala ekonomiju i informatiku. 1991. godine je diplomirala, te otišla dalje na magistarske studije u Švajcarsku, na ženevski Fakultet za studije biznisa, prenosi Tportal.hr.
Godine 1990. započeo je Zalivski rat, a godinu dana kasnije Ranija je s porodicom napustila Kuvajt, potraživši mir u Amanu u Jordanu. 1993. godine upoznala tadašnjeg jordanskog princa Abdulaha
View this post on Instagram
Zahvaljujući svojoj mladosti, kraljevskom statusu, ali i nestvarnoj lepoti, Ranija je preko noći stekla popularnost kako u zemlji, tako i širom sveta. Svoju popularnost i uticaj odlučila je da okrene u svoju korist i poradi na stvarima o kojima se do tada ćutalo u arapskim zemljama, pa tako i u Jordanu.
Osnovala je savetovalište za zlostavljanu decu, a borila se i protiv kontroverznih „ubistava iz časti“, koja u arapskom svetu počine muškarci kako bi kaznili sestre ili ćerke koje su navodno osramotile porodicu.
Titulu pukovnice dodelio joj je sam suprug kako bi zaustavio spekulacije konzervativnih kritičara i dao joj javnu podršku u modernizaciji zemlje, a sve nakon što su želeli da joj nametnu nošenje hidžaba, koji nikada nije nosila, niti to planira.
O njenom uticaju u svetu govori i podatak da ju je Forbs 2011. stavio na svetsku listu najuticajnijih žena. Iako ima brojne pomoćnike u svojoj kancelariji, svoje profile na društvenim mrežama sama vodi.
Suprugu pomaže i u prikupljanju međunarodne pomoći za izbeglice u Jordanu jer je ta zemlja do sada primila oko četiri miliona izbeglica iz Sirije.
Zbog toga, ali i svih ostalih odluka, mnogi veruju da kralj Abdulah sluša njene ideje i predloge pa ih zato smatraju ih savršenim parom – što je i tajna njihovog braka.
Zahvaljujući izgledu, ali i istančanom modnom ukusu, zbog kojeg je redovno na listama jedne od najbolje odevenih žena sveta, Ranija je uticajna i u modnom svetu.
Prizemna je i skromna, što se vidi i u situacijama poput onih kada sama odlazi automobilom na neke društvene događaje, oduševljava i svojom privrženošću porodici.
Deca
I pored silnih obaveza uvek nađe vreme da kvalitetno provede trenutke sa svoje dece – princem Huseinom (26), princezom Iman (23), princezom Salmom (19) i najmlađim princem Hašemom (15).
U svakom trenutku je upućena u to gde se ko od njih nalazi i šta rade. Tako je Husein, koji je ime dobio po svom dedi, danas poručnik jordanske vojske koji je diplomirao istoriju na američkom Univerzitetu Džordžtaunu, a koji se od 2009. godine priprema da nasledi svog oca, prenosi Tportal.hr.
Tri godine mlađa Iman je slika i prilika majke, baš poput starijeg brata koji joj je uzor, studira na istom univerzitetu. Tokom praznika, kada dođe kući, redovno prati majku na događajima u Jordanu. Njena mlađa sestra Salma nastavila je porodičnu tradiciju upisavši vojnu akademiju Sendhrst, te je završila obuku za pilote i postala prva princeza koja je u jordanskoj vojsci dobila prestižnu značku s krilima, istu kakvu ima i njen otac.
Najmlađi od svih, mezimac porodice Hašem, još uvek je srednjoškolac, a sudeći po starijem bratu i sestrama, i on će sigurno otići u vojsku, ali i na studije. Verovatno ni ne bi bili toliko uspešni da iza svih njih ne stoji upravo kraljica Ranija, koja im daje vetar u leđa.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: