U Rusiji je potvrđeno još 8.779 novih slučajeva virusa kovid-19, čime je ukupan broj obolelih premašio pola miliona i sada ih je tačno 502.436, saopštio je ruski Centar za borbu protiv koronavirusa, što izgleda ne ometa mnogo predsednika Vladimira Putina i njegove planove za produžavanje mandata.
Od jučerašnjeg preseka u Rusiji preminulo je još 174 osoba, čime je ukupan broj porastao na 6.532, prenosi Tass. Agencija dodaje da je oko 321.000 osoba i dalje pod medicinskim nadzorom, kao i da je do sada testirano više od 13,8 miliona osoba, a samo u poslednja 24 sata 329.000 osoba.
Svi ovi rezultati, međutim, ne sprečavaju da predsednik Rusije Vladimir Putin uradi sve što nije stigao usled pandemije, a tiče se produženja njegovog mandata na mestu šefa države.
Poput kolege iz Srbije Aleksandra Vučića, koji aktivno u predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore zanemaruje dnevno povećanje broja novozaraženih, Putinu se žuri da omogući sebi doživotnu predsedničku funkciju.
Ublažavanje mera kojima je Rusija pribegla poslednjih nedelja zvanični Kremlj je dočekao oduševljeno. Putinove planove da ostane na vlasti i nakon 2024. godine, kada mu ističe dozvoljen broj mandata predviđenih aktuelnim ustavom, poremetila je pandemija. Međutim, on sada pred sobom ima malo vremena da popravi ovu štetu.
Ono što je pandemija sprečila u aprilu desiće se početkom jula. Naime, glasanje o ustavnim amandmanima trebalo je da bude održano 22. aprila da bi potom bila doneta odluka da ono traje sedam dana i završi se 1. jula, iz navodnih epidemioloških razloga.
U ovoj odluci se predlaže proširenje ovlašćenja ruskog parlamenta i ruskog Ustavnog suda, fiksni broj predsedničkih mandata, kao i prevalencija ruskog Ustava nad međunarodnim sporazumima.
Izmene ustava predviđaju da ruski šef države može imati samo dva mandata, međutim, jedan od amandmana predlaže da trenutni predsednik može ponovo da bude izabran ako nova verzija Ustava stupi na snagu i to je ono što Putina najviše interesuje.
Prema rečima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, predsednik planira da lično glasa o izmenama ruskog Ustava.
„On može da glasa bilo kog dana tokom sedam dana i za sada planira da glasa lično“, naveo je Peskov.
Međutim, trenutna situacija u zemlji nikako ne ide na ruku predsedniku. Građani su razočarani lošim odgovorom na zdravstvenu krizu koji je Rusiju smestio na listu najpogođenijih zemalja, dok ekonomski pad ubrzava niska cena nafte.
Zbog toga je Putinov rejting na istorijskom minimumu, a za jesen se najavljuje novi talas pandemije koji će sve ovo dodatno pogoršati. Zato je Putin, čim je epidemijska kriva počela da se poravnava, požirio da osigura svoj status i nove mandate pre nego što na jesen dođe novi talas i sa njim novi kolaps cena nafte.
„Ulazimo u prilično akutnu fazu javnog nezadovoljstva. Ako nivo agresivnosti u društvu ostane ovako visok, to će uticati na političko ponašanje ljudi nakon uklanjanja karantinskih mera“, rekao je ekonomista i ekspert za javno mnjenje Mihail Dmitrijev.
On kaže da je kriza oko korone jedinstven trenutak u ruskoj političkoj istoriji, jer je karantin ljudima dao puno slobodnog vremena da razmišljaju o svemu što ne valja u zemlji.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare