„Postoji velika kriza u vladi. Prva je video snimak bivšeg čelnika slobodarske partije Hansa Kristijana Štrahea, koji je bio u koaliciji sa Kurcom. Sada opet skandal. Optužbe su značajne. Ne znamo da li će biti proglašen krivim ili ne, ali na političkom planu reč je o velikom događaju jer je pokušao da utiče na medije i ono što je još problematičnije je – da postojao pokušaj da se sabotiraju neki zakoni što je trebalo da prođu na vladi i pre nego što je postao kancelar, kako bi se čelnici njegove stranke pokazali u lošem svetlu, a on u dobrom i kako bi došao na čelo stranke. Reč je o zakonu koji se ticao dece i socijalne zaštite kojim bi pomogli roditeljima. On i njegova ekipa su pokušali to sabotiraju. Zbog ličnog interesa je sabotirao zakon koji bi pomogao mnogim ljudima u Austriji. Sada on, kao, navodno podnosi ostavku, ali postaje šef poslaničke grupe svoje stranke. To na neki način i nije ostavka, jer će na mesto kancelara postaviti nekog sebi bliskog. Kad je davao ostavku, rekao je da to radi zbog dobrobiti zemlje. Pokušao je izigrava heroja, iako svi znamo da postoje dokazi kako se bavio politikom“, navodi ovaj mladi komunista.
Na konstataciju da je zanimljivo da je podneo ostavku jer je finansirao medije državnim novcem i tako promovisao svoju stranku, jer mi u Srbiji imamo nešto slično, samo bez ostavki, a na pitanje da li misli i da će odgovarati za to što je uradio, Cirgast kaže da to ne može da zna.
„Kako se navodi u istrazi, on i njegova ekipa su koristili javna sredstva iz Ministarstva finasija kako bi platili medijima da prikažu kako je on dobar u odnosu na tadašnji vrh stanke. Dakle, on je napravio prevrat u svojoj stranci i postao kancelar. Ne znam da li će ga proglasiti krivim. Na telefonu njegovog bliskog saradnika Tomasa Šmida su pronađene poruke koje je razmenjivao sa Sebastijanom. Reč je o hiljadama poruka gde se nalazi sve ovo što sam prethodno pomenuo. Oni su bili toliko sigurni u sebe, da nisu komunicirali preko neke bezbednije aplikacije. Znamo da i dalje traje procesuiranje skandala Vlade iz 2000, dakle to traje već 20 godina, ipak, politički govoreći, ja ne znam kako će se on izvući iz ovog skandala, iako rešavanje skandala može da potraje. Uvek je sve pokušao da svali na druge, govorio da ne zna neke ljude, ali poruke govore drugačije. Ne možeš da kažeš da ne znaš neke ljude ako si blisko sa njima sarađivao 10 godina. Za sada njegova karijera nije gotova, imaće značajnu ulogu u parlamentu, dakle drugu najjaču ulogu u zemlji, odmah iza premijera to će biti neko iz njegove ekipe. Dakle ostaje najjača osoba u zemlji“, navodi Maks Cirngast.
Sagovornik N1 je novinar i zbog svog posla je bio hapšen u Turskoj, čak je proveo tri meseca u pritvoru. Upitan kako poredi situaciju u Austriji sa situacijom u regionu i da li vidi neke sličnosti, kaže da je mišljenja da svuda u svetu vidimo taj odnos prema medijima.
„Naravno, u Turskoj nije isto kao u Austriji, ne bacaju vas u zatvor jer radite svoj posao, ali možete da budete uskraćeni za fondove i druge oblike podrške, od strane stranaka na vlasti, odnosno vlade. Ipak, ima puno skrivenog, rekao bih potplaćivanja, iako vlast smatra da je reč o nečem legalnom. Vidite kako su mediji bliski sa institucijama i vladom, strankama. Ako od njih dobijate puno novca za reklamiranje, vrlo je verovatno da nećete kritički izveštavati o toj vladi“, kaže Cirngast.
Kaže da ono što se sada vidi u Gracu, otkad su komunisti najjača stranka, je da je to neke ljude u medijima iznerviralo, jer znaju, kako kaže, da oni neće da nastave sa tom praksom.
„Verujem da je slično u Srbiji i regionu, kao i celom svetu. Mediji su potčinjeni pravilima kapitalizma, kao i sve druge oblasti društva. Neki mediji igraju po tim taktovima, vrlo uspešno. Svi vlasnici medija kao da žele da budu poput Ruperta Merdoka. Mislim da je najvažnije za demokratiju i demokratsku kontrolu da mediji budu slobodni i kritički“, zaključio je Cirngast.
Bonus video: SAD novi stari igrač na Kosovu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: