Zlato je privuklo sve veću pažnju svetskih medija u proteklih godinu dana kada je njegova cena porasla za skoro 30%. Sve više investitora, pojedinaca i centralnih banaka širom sveta investira u zlatu. Odakle dolazi to zlato? I koje zemlje proizvode najviše zlata?
U svetu se 2023. godine proizvelo skoro 3700 tona zlata prema podacima od Svetskog saveta za zlato. Ovo je najviši kapacitet proizvodnje u proteklih 5 godina. Trenutna procena je da je ostalo oko 57.000 tona zlata u podzemnim rezervama. Ovo znači da bismo hipotetički, ako se nastavi ovim tempom proizvodnja , i ako ne nađemo nove rezerve, iskopali svo preostalo zlato u svetu za samo 15ak godina.
Ova ograničena ponuda, kombinovana uz skup i kompleksan proces ekskavacije zlata, je jedan od ključnih faktora koji daje vrednost zlatu. Kako se sve više zemalja okreće zlatu kao sigurnoj rezervi uoči inflacije, globalnih tenzija i oružanih sukoba, hajde da pogledamo odakle to zlato potiče.
Zemlje širom sveta se bave eksploatacijom zlata, ali ovih pet zemalja proizvodi više od 30% godišnje ponude zlata.
Kina je najveći proizvođač zlata u svetu, svake godine se iz kineskih rudnika izvuče oko 370 tona zlata, koji se zatim prerađuje i koristi u investicione i potrošačke svrhe. Kina ima ogromnu kulturu zlata. Ono se poštuje kao investicija, u formi investicionog zlata, i kao ornament u formi nakita ili dragocenih predmeta. Kultura darivanja zlata u Kini je ogromna, teško je naći kinesku proslavu bez zlata kao poklona.
Pored toga, kinezi investiraju velike količine novca u zlato, ne samo zbog tradicije, već zbog toga što kineski pojedinci preferiraju sigurnije i stabilnije investicije.
Zbog ove velike tražnje, Kina je takođe najveći potrošač zlata svake godine, samo u prvih 9 meseci ove godine kinezi su kupili više od 740 tona zlata.
Drugi najveći proizvođač zlata u svetu je Ruska Federacija, koja svake godine proizvede oko 320 tona zlata. Rusija je najveća zemlja na svetu, te logično raspolaže sa velikim podzemnim rezervama žutog metala. Pored same proizvodnje, gomilanje zlatnih rezervi je jedan od alata koji je Ruska centralna banka koristila kako bi umanjila uticaj zapadnih sankcija na svoje devizne rezerve.
Australija je treća po redu, i ona svake godine proizvede oko 290 tona zlata. Australija je istorijski poznata po proizvodnji zlata i ona je decenijama bila glavni izvor najčistijeg zlata za Britansku Kraljevsku kovnicu. Čak i dan-danas australijski proizvođači zlato šalju u Britaniju kako bi se preradilo u poluge i kovanice. Australija takođe proizvodi poluge i kovanice kroz kovnicu u Pertu. Australija je generalno poznata po obilju prirodnih resursa koje eksploatiše.
Kanada je četvrta na spisku, i svake godine proizvede oko 190 tona zlata. Kanadska Kraljevska kovnica je takođe poznata u svetu po jako kvalitetnom zlatu, i zlatnik Kanadski javorov list koji na sebi nosi lik trenutnog Kralja Britanije, Čarlsa, je jedan od najtraženijih zlatnika u svetu.
Amerika je peti najveći proizvođač zlata u svetu i svake godine se u ovoj zemlji proizvede oko 165 tona zlata. Amerika je takođe jedno od glavnih finansijskih tržišta zlata, gde se “papirnim zlatom” trguje na berzi. Američki ETF fondovi kupuju zlato i zatim izdaju akcije samog fonda, koje pojedinci mogu da kupe kako bi dobili tzv. “papirno zlato”.
Kao što možemo videti na spisku dva najveća proizvođača zlata se nalaze u BRIKS savezu – Kina i Rusija. Ovaj savez je skoro najavio potencijalnu berzu plemenitih metala, i čini se da BRIKS želi da postane veći igrač u tržištu zlata i drugih plemenitih metala, ovo tržište tradicionalno su vodile zapadne zemlje, i dan-danas ostaju najjači faktor na istom.
Kako sve više pojedinaca, investitora i centralnih banak širom sveta gleda na zlato kao čuvar vrednosti koji ih štiti od inflacije i geopolitičkih nepogoda, sam svet proizvodnje zlata će postati sve bitniji. Koje zemlje proizvode koliko i kojim zemljama ga prodaju.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare