Rusija je odobrila kontroverznu vakcinu protiv Covida-19 za široku upotrebu posle nepuna dva meseca testiranja na ljudima, a mediji su u vremenu objavili da je njome vakcinisana i ćerka ruskog predsednika Vladimira Putina. Ipak, eksperti kažu da je potez Rusije “nesmotren” i da je bezbednost podredila nacionalnom prestižu; eventualni problemi bi mogli dodatno da povećaju otpor stanovništva prema imunizaciji.
Vest da Rusija pokreće proizvodnju vakcine nazvane Sputnjik i masovnu imunizaciju pre tzv. „faze 3“ eskperti su dočekali uz oštre kritike; ruski pristup okarakterisan je kao nesmotren i neetički, a stručnjaci upozoravaju da ovakva preuranjenost može da pogorša pandemiju umesto da je suzbije.
Svetska zdravstvena organizacija takođe je saopštila da vakcina ne bi trebalo da uđe u proizvodnju pre nego što bude obavljena i treća faza testiranja na ljudima.
Kiril Dmitrijev, direktor Ruskog fonda za direktne investicije (RFPI), saopštio je da će vakcina na tržištu biti dostupna pod imenom Sputnjik V; međunarodni sporazumi zasad podrazumevaju proizvodnju 500 miliona doza, a Dmitrijev je istakao i da je zasad 20 zemalja zatražilo da kupi još milijardu doza nove ruske vakcine.
Skeptici skreću pažnju na tendencioznost imena vakcine – isto kakvo je nosio prvi satelit na svetu lanciran u orbitu tokom svemirske trke u doba hladnog rata; satelit Sputnjik bio je, takođe, ruski takmac u borbi za međunarodni prestiž.
Ruski predsednik Vladimir Putin je vakcinu predstavio kao dokaz ruske superiornosti na polju nauke, ali je činjenica da vakcina nije propisno testirana do kraja definitivno probudila sumnje i zabrinutost u međunarodnim krugovima. Faza 3, istina, uglavnom podrazumeva višemesečno testiranje, a u ovom slučaju će se sprovoditi paralelno sa masovnom proizvodnjom.
Rusija je teško pogođena koronavirusom, ali je Zapad pogođen još teže, pa su kriterijumi za odobrenje vakcine i njenu proizvodnju i masovnu upotrebu ipak stroži. U tom smislu, mnogi skreću pažnju na stanje u kojem se nalazi ruski zdravstveni sistem generalno i ističu da je to razlog više za skepticizam prema ruskoj vakcini.
“Nadam se da su Rusi zaista definitivno dokazali da je vakcina bezbedna i efikasna. Ali ja iskreno sumnjam u to”, rekao je glavni američki epidemiolog Entoni Fauči dodajući da imati vakcinu i dokazati da je ona bezbedna i efikasna dve različite stvari.
Putin je rekao da je vakcinu koju je razvio Insistitut Gamaleja u Moskvi primila i Putinova ćerka, a mediji su potom preneli da pristup vakcini još od aprila imaju i članovi drugih elitnih porodica u Rusiji.
Faza 3 je važna zato što se upravo u njoj otkrivaju neželjeni efekti vakcine, ali i zato što se u toj etapi testiranja njena efikasnost meri na najvećem uzorku populacije.
Stručnjaci koji upozoravaju na mogućnost da je ruska vakcina neefikasna ili čak i nebezbedna ističu da i netransparentnost Rusije u razvoju vakcine dodatno budi sumnje, piše Gardijan.
Pored toga, „masovna vakcinacija nepropisno testiranom vakcinom je neetična“, ističu stručnjaci i upozoravaju da bi problemi sa ruskom vakcinom predstavljale problem za buduće vakcinacije.
Definitivnih dokaza o efikasnosti i bezbednosti ruske vakcine nema i, kako je rekao jedan stručnjak za Politiko, možemo se jedino osloniti na reč Vladimira Putina da vakcina ičemu valja. Pa ko ima poverenja…
Američki ministar zdravlja Aleks Azar je rekao da je bezbednost na prvom mestu i da su ključna testiranja u poznom stadijumu. On je dodao da su SAD na putu ka efikasnoj vakcini do kraja godine i da je šest kandidata u procesu razvoja.
“Nije poenta u tome da se bude prvi, nego da imamo vakcinu koja je bezbedna i delotvorna”, rekao je Azar za ABC njuz.
“Nadam se da je istina, ali je to često slučaj sa Rusijom: veruj, ali ipak proveri,” rekao je predsedavajući Saveta ekonomskih savetnika Bijele kuće Tajler Gudspid, aludirajući na rusku poslovicu kojom se bivši predsednik SAD Ronald Regan vodio u pregovorima sa Kremljom.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: