Izveštaj CNN-a pod nazivom "CNN Reporter dokumentuje šokantan trenutak pronalaska zatvorenika u tajnom sirijskom zatvoru, nesvestan Asadovog svrgavanja", objavljen 12. decembra, privukao je veliku pažnju širom sveta, ali iz pogrešnih razloga, prenosi Vašington post.
Video izveštaj, koji je objavljen na sajtu CNN-a, Jutjub kanalu i Platformi X, prikazuje dopisnicu Klarisu Vord kako šeta kroz nešto što se čini kao tajni zatvor u Damasku. U pratnji naoružanog čoveka, navodno pripadnika opozicionih snaga, Vord ulazi u ćeliju gde zatiče čoveka koji se predstavlja kao Adel Garbal, stanovnik Homsa.
Garbal je tvrdio da je uhapšen pre tri meseca, nakon što su mu vlasti pretresle telefon, a da je kasnije prebačen u Damask. Kako je naveo, 90 dana je proveo u samici, u potpunom mraku. CNN je izvestio da je transfer obavljen tri dana pre nego što je zbačen režim Bašara el Asada, prenosi jutarnji.hr.
Iako je Vord navodno bio u Damasku u potrazi za nestalim američkim novinarom Ostinom Tajsom, mnogi su sumnjali u autentičnost ovog otkrića.
Uprkos tvrdnji da nije video sunčevu svetlost tri meseca, Garbal nije pokazao nikakve fizičke reakcije na dnevnu svetlost, poput žmirenja ili treptanja, što bi se očekivalo od osobe koja je tako dugo bila u mraku. Naprotiv, delovao je veselo, gledajući pravo u nebo.
Pored toga, bio je čist, uredan i u dobrom fizičkom stanju, bez znakova neuhranjenosti ili zlostavljanja – što se retko povezuje sa zatvorenicima iz sirijskih zatvora.
Nezavisna organizacija za proveru činjenica, Verifi-Si, pokrenula je sopstvenu istragu kako bi potvrdila identitet čoveka u izveštaju. Prema njihovom saznanju, javna evidencija ne pruža nikakve informacije o osobi po imenu Adel Gharbal.
Dalja istraga u Homsu otkrila je da je čovek u izveštaju zapravo Salama Mohamed Salama, poznat po nadimku „Abu Hamza“. Salama je bivši poručnik sirijske vojne obaveštajne službe, ozloglašen u Homsu, posebno u naselju Al-Bajada. Stanovnici su ga identifikovali kao osobu koja je povezana sa brojnim slučajevima zlostavljanja, iznude i prisilnog vrbovanja civila kao doušnika.
Svedočenja bivših zatvorenika i stanara navode da je Salama učestvovao u vojnim operacijama u Homsu 2014. godine, vršio proizvoljna hapšenja i mučio mladiće koji nisu mogli da daju mito.
Nakon Asadovog pada, Salama je navodno pokušao da sebe prikaže kao žrtvu, tvrdeći da je bio primoran da počini zločine. Takođe je izbrisao svoje profile na društvenim mrežama i promenio broj telefona kako bi prikrio svoju prošlost.
Verifi-Si otkriva da je Salama bio u pritvoru u Damasku manje od mesec dana, a ne 90 dana kako je CNN objavio, i da je njegovo pritvaranje povezano sa internim sporom oko raspodele novca za iznudu među vojnim oficirima.
Kako piše Vašington post, Si-En-En je potvrdio da ih je uz veliku pompu obmanuo čovek pušten iz sirijskog zatvora prošle nedelje. Nakon toga su mnogi napali novinarku Klarisu Vord na društvenoj mreži Iks, ali su je mnogi i podržali.
Vord je jedan od najpoznatijih stranih dopisnika i lice CNN-a sa raznih svetskih ratnih žarišta.
BONUS VIDEO: CNN ušao u zloglasni sirijski zatvor i spasio zatvorenika
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare