Ahmad Masud, vođa otpora u poslednjoj avganistanskoj provinciji koja nije pala u ruke talibana, obećao je da će se boriti za slobodu zemlje. Spreman je na pregovore sa talibanima, ali ukoliko pregovori ne budu opcija, Masud ima i rezervni plan - hiljade vojnika i gerlica koje je okupio i koji su, kako kaže, spremni za borbu.
Masud, osnivač Nacionalnog fronta otpora (NRF), vojsku okuplja u svom uporištu u provinciji Pandžšir. Njegovu ekipu čine ostaci regularnih jedinica avganistanske vojske i specijalnih snaga, kao i lokalni borci.
„Pišem iz doline Padžšir, spreman da krenem stopama svog oca, sa mudžahedinskim borcima koji su spremni da ponovo krenemo na talibane. Imamo skladišta municije i oružja koje smo strpljivo sakupljali još od očevog vremena jer smo znali da bi ovaj dan mogao doći“, napisao je u tekstu koji je pre dva dana objavljen u američkom „Vašington Postu“.
Njegov otac, na kog se često poziva u svojim javnim nastupima, bio je Ahmad Šah Masud, legendarni komandant koji je predvodio pokret otpora protiv Sovjetskog Saveza, a zatim i napad mudžahedina na Kabul kada je srušena komunistička vlada 1992. godine. Tada je imenovan za ministra odbrane. Ipak, nikada nije uživao punu podršku Vašingtona ili susednog Pakistana. U svoje uporiše, dolinu Pandžsir, povukao se 1996. godine kada su talibani došli na vlast i zauzeli prestonicu Kabul.
„Panjdžširski lav“, kako su zvali starijeg Masuda, u Avganistanu je danas simbol otpora. Njegov sin, koji je u vreme kada je Šah Masud vodio vojne operacije protiv talibana, imao samo devet godina, tvrdi da će ići njegovim putem.
Ipak, iako se sprema za borbu, vođa NRF-a i dalje se nada da će održati mirne razgovore sa talibanima.
„Želimo da talibani shvate da je jedini put napred kroz pregovore. Ne želimo da izbije rat“, rekao je za Rojters, ali u istom intervju je rekao da „njegove snage žele da brane, žele da se bore i žele da se odupru svakom totalitarnom režimu“.
Ukoliko dođe do sukoba većih razmera, Masudovoj vojsci će biti potrebna pomoć. Zbog toga je mladi vođa Nacionalnog fronta otpora Avganistana tražio pomoć iz Francuske, Evrope, SAD -a i arapskog sveta, podsetivši da su oni pomogli i borbu njegovog oca protiv Sovjeta i talibana pre 20 godina.
Krajnji cilj NRF-a je decentralizacija Avganistana, sa inkluzivnim sistemom podele vlasti koji predstavlja sve različite etničke grupe u zemlji.
Ahmad Masud: "Hace ocho días no quisieron darme armas en Kabul y ahora las tienen los talibanes" https://t.co/k0RrHM38nY
— Navarra.com (@navarra_com) August 24, 2021
„NRF veruje da za postizanje trajnog mira, moramo da rešimo osnovne probleme u Avganistanu. Avganistan je zemlja napravljena od etničkih manjina, pa je potrebna podela moći“, rekao je za BBC Ali Nazari, zvaničnik NRF-a zadužen za spoljne poslove.
Iranski i britanski đak
Mlađi Masud je britanski i iranski đak. Rođen je 1989. godine u provinciji Takhar na severoistoku Avganistana. Srednju školu završio je u Iranu, a zatim je godinu dana proveo na vojnom kursu na Kraljevskoj vojnoj akademiji Sandhurts u Velikoj Britaniji. Godine 2012. započeo je osnovne studije ratnih studija na Kraljevskom koledžu u Londonu, gde je diplomirao 2015. Magistrirao je međunarodnu politiku na Univerzitetu u Londonu 2016. godine. U politiku je zvanično ušao u martu 2019. godine.
BONUS VIDEO: Hiljade u redovima čekaju na spas – avioni lete i dan i noć
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: