Odlazak Aleksandra Vulina na samit BRIKS u Kazanju i njegovo dodvoravanje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu u fokus je vratilo priču o bekstvu sina ruskog oligarha iz pritvora u Milanu.
Prošlog meseca Miroslav Aleksić optužio je Vulina da je organizovao bekstvo Artjoma Usa, sina Aleksandra Usa, člana odbora Rosnjefta, podsetio je britanski Tajms.
Sa američkim zahtevom za izručenje koji je bio na pomolu i elektronskom narukvicom pričvršćenom za članak, Artjom Us je napravio smeo plan za bekstvo.
Četrdesetjednogodišnji sin saveznika Vladimira Putina bio je u kućnom pritvoru u svom zatvorenom naselju u blizini Milana zbog navodnog pranja novca i izbegavanja sankcija u martu.
Američka vlada je želela da privede tako vrednog Rusa za potencijalne razmene zatvorenika u budućnosti.
Međutim, niz sigurnosnih propusta italijanskih vlasti i plan za oslobađanje Usa uz pomoć jedne srpske kriminalne bande omogućili su mu da umakne Amerikancima, pisao je ABC Njuz..
Kada su italijanske vlasti shvatile da je pobegao, njegova nanogica za praćenje — koja je radila samo kada je povezana na kućni Wi-Fi — prestala je da šalje signal.
Poseta njegovom stanu nije otkrila ništa osim zatvorenih vrata i uključenog televizora.
Tri nedelje nakon što je nestao, Us se ponovo pojavio.
„Ja sam u Rusiji! Tokom ovih posebno dramatičnih dana, pored mene su bili snažni i pouzdani ljudi.““ rekao je za novinsku agenciju RIA Novosti.
Njegov otac, Aleksandar Us, bivši guverner regiona Krasnojarsk u Sibiru, potvrdio je sinov povratak i zahvalio ruskom predsedniku na podršci.
„Posebne reči zahvalnosti idu našem predsedniku. On nije samo vođa naše države, već je čovek sa velikim i otvorenim srcem,“ napisao je na svom Telegram nalogu.
Američki zvaničnici su privatno izrazili frustraciju zbog neuspeha italijanskih vlasti da objasne šta je tačno pošlo po zlu, rekao je izvor za Volstrit žurnal.
Pre nego što se našao na američkoj listi sankcija, Artjom Us je bio bogat biznismen sa dubokim političkim vezama širom Rusije.
Njegov otac Aleksandar Us bio je političar koji je vladao regionom Krasnojarsk Kraj, izuzetno bogatim naftom delom Sibira, sa bliskim vezama sa Putinom.
Us mlađi stekao je ugled u svojoj zemlji kao vlasnik skupih nekretnina i luksuznih automobila.
Međutim, njegov posao u izvozu i uvozu privukao je pažnju američkih zvaničnika.
Američki zvaničnici su verovali da Us, zajedno sa drugim ruskim „saučesnicima“, koristi nemačku trgovinsku kompaniju kao paravan za kupovinu osetljive vojne tehnologije i tehnologije sa dvostrukom namenom od američkih proizvođača.
Materijali su uključivali napredne poluprovodnike i mikroprocesore koji se koriste u borbenim avionima, raketnim sistemima i satelitima.
Američki državni tužilac tvrdi da je deo te tehnologije završio u ruskom oružju i opremi i na bojnom polju u Ukrajini, gde je kasnije zaplenjena.
Us se takođe optužuje da je koristio nemačku kompaniju za krijumčarenje stotina miliona barela nafte iz Venecuele ruskim i kineskim kupcima.
Na listi navodnih kupaca ovog biznismena našli su se ruska kompanija za aluminijum u vlasništvu sankcionisanog oligarha i pekinški konglomerat za preradu nafte, gas i petrohemiju.
U oktobru 2022. su objavljeni detalji američke istrage u optužnici od 12 stranica protiv Usa i njegovih saučesnika — Jurija Orehova, Svetlane Kuzurgaševe, Timofeja Telegina i Sergeja Tuliakova.
Optužbe su se odnosile na globalnu mrežu nabavke, krijumčarenja i pranja novca.
Breon Pis, američki tužilac za istočni okrug Njujorka, opisao je grupu kao „kriminalne pomagače za oligarhe“.
„Mreža koju su stvorili narušila je bezbednost, ekonomsku stabilnost i vladavinu prava širom sveta,“ rekao je u saopštenju.
Mesecima kasnije, u decembru 2022, američki istražitelji pojačali su napore protiv Usa, stavljajući njega i njegovog oca na listu Rusa pod sankcijama za „specifične štetne aktivnosti“.
Dok su se američke vlasti približavale, Us se spremao da napusti Italiju i vrati se kući.
Bio je u Milanu i spremao se da se ukrca na let za Tursku a zatim za Rusiju, kada je stigla policija.
Vlasti su ga zadržale na osnovu američkog naloga, a tročlano veće sudija u Milanu odobrilo je njegov zahtev za premeštaj u njegov dom u zatvorenom naselju.
Deo obrazloženja bio je to što je Us imao kuću u Italiji i suprugu koja je obećala da će se brinuti o njemu dok je pod kućnim pritvorom.
Odluka da se stavi u kućni pritvor nije bila neuobičajena.
U Italiji poznat kao „arresti domiciliari“, ovaj aranžman se favorizuje za osumnjičene za nenasilne zločine kako bi se izbeglo preopterećenje zatvorskih kapaciteta.
Ali američke vlasti su bile zabrinute da bi Us mogao da pokuša da pobegne, tvrdeći da predstavlja visok rizik od bekstva.
Četiri meseca nakon hapšenja, italijanski sud je odobrio njegovo izručenje SAD-u da se suoči sa dve od četiri optužnice.
Ruski apel da se pusti je odbijen.
Usu je pretilo do 30 godina zatvora u SAD ako bi bio proglašen krivim za kršenje sankcija i bankarsku prevaru.
Satima nakon odluke suda, Us je nestao.
Uslovi Usovog kućnog pritvora dozvoljavali su mu da koristi internet, mobilni telefon i prima posete.
Američki zvaničnici su bili uvereni da će njegova nanogica i povremene provere policije biti dovoljni, objavio je italijanski dnevnik La Republika.
Dana 13. marta, Usova supruga je navodno napustila Italiju iz porodičnih razloga, uprkos tome što je bila postavljena kao osoba koja treba da brine o njemu tokom kućnog pritvora.
Nedelju dana kasnije, 22. marta, Us je polomio monitor na članku pre nego što je blizu svog luksuznog stana u Milanu ušao u jedno od dva vozila koja su izgledala identično.
Vozači su navodno otišli u različitim pravcima u pokušaju da zbune eventualne progonitelje.
Izgleda da je to uspelo, jer je Us stigao do slovenačke granice neprimećen.
Istražitelji veruju da je koristio lažna dokumenta za prelazak u susednu zemlju.
Prema pisanju dnevnog lista La Stampa iz Torina, najmanje šest osoba iz istočne Evrope bilo je umešano u plan, navodeći neidentifikovane zvaničnike pravosuđa u Milanu.
Nakon što je napustio Sloveniju, Us je otputovao u Srbiju, gde je ušao u avion za Moskvu, prenosi italijanski dnevnik Korijere dela Sera.
Us je potvrdio svoj povratak nekoliko dana kasnije, navodeći da je morao da napusti Italiju zbog njenog „jasnog političkog pristrasnog stava“ i spremnosti „da se povinuje pod pritiskom američkih vlasti“.
Kasnije je otkriveno da mu je u bekstvu pomogla organizovana grupa sa Balkana na čelu sa Vladimirom Jovančićem, Srbinom iz BiH i njegovim sinom Borisom.
Tužioci su rekli da su Artjom Us i njegova supruga platili Jovančiću 50.000 evra da preveze Usa iz Milana preko granice u Sloveniju i na kraju u Srbiju u automobilu, gde se on zatim ukrcao na avion za Moskvu.
Opisali su i Jovančićevu ulogu u Usovom bekstvu.
„Istraga o Usovom bekstvu otkrila je da je u januaru 2023. ili približno tog datuma, Jovančića i druge osobe povezane sa srpskom organizovanom kriminalnom grupom vrbovao Us da mu pomognu da pobegne u Rusiju u slučaju odobrenja izručenja“, navodi se.
Bosanski državljanin potom se susreo s Usovom suprugom u hotelu u Milanu u Italiji, dodali su tužioci, „gde su planirali da Jovančić dostavi namirnice u Usovu rezidenciju u Milanu kao izgovor kako Jovančićeva prisutnost ne bi izazvala sumnju ako bi bekstvo bilo neophodno“.
„Usova supruga takođe je Jovančiću osigurala mobilni i depozit od 10.000 evra za njegove usluge“, navodi se u pismu, a Jovančić je kasnije dobio ključnu karticu za direktan pristup Usovoj rezidenciji.
Jovančić se inače se nije stidio svoje sklonosti ka kriminalnom podzemlju: naziv njegovog TikTok profila, gde je objavljivao videe o pravoslavnim crkvama, gliserima i skupim bundama, je ruska fraza „vorzakon“ ili „zakoniti lopov“, što je sleng popularne kulture za legendarni univerzum ruskog organizovanog kriminala, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Vladimir Jovančić je uhapšen u Hrvatskoj, a Boris u Breeši u Italiji. Među osumnjičenima za pomaganje Usu su i Srđan Lolić i Nebojša Ilić iz Srbije, kao i Matej Janežić iz Slovenije.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare