Današnjim izborom na mesto novog šefa Hezbolaha, nakon ubistva dugogodišnjeg šefa Hasana Nasralaha, postavljen je Naim Kasem, koji je već dugo jedna od ključnih figura ove militantne grupe i libanskog pokreta otpora.
Nakon tri decenije službe kao zamenik generalnog sekretara, Kasem je imenovan za novog lidera organizacije koja ima duboke korene u društvenom i političkom životu Libana, te igra centralnu ulogu u odnosima zemlje sa susednim Izraelom.
Ova promena dolazi u ključnom trenutku za Hezbolah, s obzirom na nedavna previranja i sukobe u regionu.
Rođen 1953. godine u selu Kfar Kila, na jugu Libana, Naim Kasem je tokom svoje duge karijere bio poznat kao ideolog i strateg koji dosledno vodi Hezbolah u borbi protiv izraelske prisutnosti u regionu, podržavajući svoje stavove duboko utemeljenom verskom i političkom doktrinom.
Naim Kasem je svoju političku karijeru započeo kao član šiitskog pokreta Amal, kojim je rukovodio imam Musa al-Sadr, čuveni šiitski verski vođa. Pored članstva u Amalu, Kasem je bio aktivan u osnivanju „Pokreta obespravljenih“ , posvećenog poboljšanju položaja šiitske zajednice u Libanu, koja je bila marginalizovana u političkom sistemu.
Pored političkog angažmana, Kasem se istakao i u obrazovnom sektoru, gde je od 1974. do 1988. godine predvodio Udruženje za islamsko versko obrazovanje. Kasem je završio osnovne studije hemije na Libanskom univerzitetu, dok je istovremeno pohađao versku obuku kod ajatolaha Mohamada Huseina Fadlalaha.
Rane osamdesete godine bile su ključne za formiranje Hezbolaha, koji je nastao kao odgovor na izraelsku invaziju na Liban 1982. godine. Sa grupom radikalnih šiitskih vođa, među kojima su bili Abas al-Musavi, Subi al-Tufaili, i Hasan Nasralah, Kasem je postao deo kruga osnivača Hezbolaha. Pokret je osnovan uz podršku Iranske revolucionarne garde. Kasemova uloga u prvim godinama Hezbolaha nije u potpunosti poznata, ali je on ubrzo stekao položaj jednog od glavnih ideologa.
Godine 1991. Hezbolah je na svom drugom zasedanju izabrao Kasema za zamenika generalnog sekretara, pod tadašnjim liderom Abasom al-Musavijem. Nakon al-Musavijevog ubistva u izraelskom napadu 1992. godine, Hasan Nasralah je preuzeo mesto lidera, a Kasem je ostao na poziciji zamenika, gde je godinama bio jedan od najvažnijih savetnika i lidera u organizaciji. Kao član saveta Hezbolaha, Kasem nadgleda parlamentarne i vladine aktivnosti organizacije, a poznat je i kao koordinator njihovih izbornih kampanja od prvog učešća na izborima 1992. godine.
Naim Kasem je, pored uloge političkog i verskog lidera, poznat i kao pisac i autor brojnih knjiga koje obuhvataju teme religije, politike i unutrašnjih aspekata Hezbolaha. Njegova knjiga „Hezbolah: Priča iznutra“ postala je nezaobilazno delo za razumevanje organizacije Hezbolaha, prevedena na šest jezika, uključujući engleski, francuski i turski, što potvrđuje njen uticaj. Kasem je sa svojim delima pružio retki uvid u unutrašnje funkcionisanje Hezbolaha.
Kasem se takođe ističe kao medijski portparol Hezbolaha, dajući intervjue međunarodnim medijima i povremeno održavajući televizijske govore. Njegovo obraćanje javnosti 8. oktobra 2023. godine, kada je podržao napore libanskog predsednika parlamenta Nabiha Berija da obezbedi primirje sa Izraelom, predstavljalo je značajan trenutak u političkoj strategiji pokreta.
Kasem je posvećen očuvanju Hezbolaha kao „glasa otpora“ u regionu, posebno u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba, prenosi Rojters.
Podsetimo, Nasralah je ubijen u Bejrutu krajem septembra u izraelskom napadu. Mnogi drugi visoki zvaničnici Hezbolaha ubijeni su otkako se Izrael usredsredio na libansku militantnu grupu koju su mnoge države označile kao terorističku.
Izraelski mediji su nedavno preneli da je Kasem navodno pobegao u Teheran iz straha od atentata.
Kasem je avionom napustio Bejrut 5. oktobra, a njegovo premeštanje na sigurniju lokaciju su navodno naredili iranski zvaničnici.
BONUS VIDEO: Šta nosi budućnost sukoba na Bliskom istoku?