Milivoje Katnić Foto:Foto Savo Prelevic

Sedmogodišnjoj eri sada bivšeg glavnog specijalnog tužioca Crne Gore Milivoja Katnića došao je kraj. Njegova funkcija, koju su od 2015. godine obeležile razne kontroverze, razrešena je danas nakon što je Tužilački savet većinski konstatovano da je Katnić ispunio uslov za penziju.

Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić opisao je danas Milivoja Katnića kao „najvećeg zaštitnika i advokata DPS-a“, podržavši razrešenje njegove funkcije uz reči, „Pravda je konačno na vidiku u Crnoj Gori“.

Katnićevo razrešenje funkcije pozdravio je i potpredsednik crnogorske Vlade Dritan Abazović, koji je rekao da borba protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori postaje smislena zahvaljujući Katnićevoj smeni.

Od prvog dana dolaska na vlast u avgustu 2020. godine, Vlada Crne Gore i parlamentarna većina (Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret Ura) zahtevali su razrešenje funkcije Milivoja Katnića.

Ni jedan od ranijih pokušaja njegove smene, međutim, nije uspeo. Sve dok nije izabran novi sastav Tužilačkog saveta, koji je konstatovao da Katnić treba da ode u penziju, pravna osnova za Katnićevu smenu nije bila pronađena.

Svetozar Marović

Kako pišu Vijesti, dosadašnji specijalni državni tužioc Crne Gore Milivoje Katnić zapravo je bio hvaljen kada je, na početku svog mandata 2015. godine, izdao nalog za hapšenje bivšeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića i budvanske kriminalne grupe koja je oštetila državu za više destina miliona evra.

Tada su sa Marovićem potpisana dva sporazuma o priznanju krivice za organizaciju kriminalne grupe, na osnovu kojih je trebalo da odsluži kaznu od 50 meseci i državi plati odštetu od preko milion evra.

„Ipak, Marovic se vrlo brzo nasao na slobodi jer je sporazum o priznanju krivice sa njim potpisan nakon što je izašao iz pritvora a da nadležćno tužilaštvo nije tražilo produženje“, objašnjavaju Vijesti i dodaju da je Marović odležao šest meseci i da novac nije vratio.

PROČITAJTE JOŠ:

Marović se, pišu iz crnogorskog lista, već šest godina navodno leči u Beogradu.

„Ja mislim da mu je to teže i od zatvora i od svega“, kazao je Katnić, govoreći o Maroviću. „Ja sad da imam moć, ja bih ga pomilovao“.

Crnogorska Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) tvrdi da se Državno tužilaštvo Crne Gore tom slučaju nije u potpunosti posvetilo i da javnost i dalje ne zna koja je tačno bila Marovićeva uloga u organizovanoj kriminalnog grupi – uloga koju je sam priznao da igra.

„Tužilaštvo je procesuiralo samo deo tog posla koji je uključivao saradnike Svetozara Marovića i nekoliko lokalnih funkcionera, zbog čega mi do danas nemamo jasnu sliku o tome koliku je korist pribavio i šta je konkretno bila njegova uloga i njegovog sina Miloša u toj organizovanoj kriminalnoj grupi“, kazali su iz MANS-a za Radio Slobodna Evropa.

Pored toga, kada se Svetozar Marović 2020. godine oglasio iz bekstva, rekao je da mu je Katnić, dok su pregovarali o priznanju krivice, kazao da će kazna da mu zavisi od toga „da li će se ‘njegov prijatelj’ (misleći na Mila Đukanovića), zainteresovati za slučaj.“

„Državni udar“, slučaj veka

Drugi veliki slučaj koji je obeležio sedmogodišnji mandat bivšeg glavnog specijalnog tužioca Crne Gore Milivoja Katnića, koji su mediji opisivali kao „slučaj veka“, bio je pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine, „Državni udar“.

Tada su, prema optužnici, državljani Srbije, Crne Gore i Rusije pokušali da sruše tadašnju vlast Mila Đukanovića i da, kako je Katnić tvrdio, ubiju tadašnjeg premijera i sadašnjeg predsednika Crne Gore.

Među 13 procesuiranih osoba za slučaj „Državni udar“ našli su se i lideri Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević i Andrija Mandić, koji su bili osuđeni na po pet godina zatvora pod optužbom za stvaranje kriminalne organizacije.

Bratislav Dikić, nekadašnji komandant srpske Žandarmerije, takođe je bio osuđen – i to najstrože od svih optuženih – na osam godina zatvora (od ostalih niko nije dobio više od sedam godina zatvora).

Suđenje su, piše BBC, pratile brojne kontroverze – „od udaljavanja iz sudnice Mandića i Kneževića u februaru 2018. godine zbog vređanja sudije Mugoše, do televizijskog povlačenja iskaza svedoka saradnika Aleksandra Sinđelića na srpskoj televiziji Hepi“.

„Ono što je sigurno i što će dokazi pokazati jeste da smo mi zaustavili točak istorije, da u Crnoj Gori nije prolivena ni kap krvi… A bio je planiran užas koji nije zapamćen. Crna Gora bi u crno bila zavijena“, komentarisao je Kantić slučaj „Državni udar“.

Nakon dve i po godine sudskog procesa, viši Podgorički sud osudio je optužene na skoro 70 godina zatvora (ukupno). Tu presudu je kasnije poništio Apelacioni sud i sada se početak ponovljenog suđenja očekuje krajem marta 2022. godine.

Prijatelj Milo i drugari

„‘Udaljena sumnja’ bio je Katnićev odgovor u vezi sa svim krivičnim prijavama podnetim protiv Predsednika Crne Gore Mila Đukanovića i njemu bliskih osoba“, pišu Vijesti.

Ti slučajevi uključuju: Telekom, prvi milion i Pireus banka, koverta, kuća na Gorici i slučaj pandorinih papira.

Specijalno tužilaštvo Crne Gore, sa Katnićem na čelu, odbacilo je sve ove optužbe kao i mnoge druge koje su prijavile nevladine organizacije i tada opozicione stranke.

Zbog zalaganja poput ovog kontinuiranog odbacivanja optužbi protiv tadašnje vlasti i suđenja za „Državni udar“, Katnića su mnoge političke partije optuživale da je njegova glavna funkcija zapravo služenje Milovom DPS-u i obračunavanje sa opozicijom.

Prisluškivao i bio prisluškivan

Katnić je, pišu Vijesti, često objavljivao prepiske koje su bile deo mera tajnog nadzora. Objavio je, na primer, prepiske u postupciima protim funkcionera Demokrata kao i u postupcima slučaja „Državni udar“ protiv lidera DF-a Milana Kneževića i advokata Gorana Rodića.

Zajedno sa svojim saradnicima, advokat Rodić je na sudu dokazao da mu je specijalno tužilaštvo 2017. godine nezakonito pretresalo kancelariju.

U oktobru 2021. godine, Katnić je i sam postao meta prisluškivanja. Tada je u njegovom kabinetu pronađen uređaj za prisluškivanje, navodno postavljen od strane crnogorske tajne službe.

Dolovac, Nesterović, Vulin?

Vijesti ističu da je Katnić poznat i po performansima (u svrhu skretanja pažnje sa suštine) koji su obeležili njegova pojavljivanja u javnosti.

„Ova droga je 96 odsto čistoće. To je savršenstvo“, izjavio je Katnić na konferenciji za novinare povodom slučaja 500 kilograma kokaina pronađenog u pošiljkama banana u magacinu marketa „Voli“.

Drugom prilikom, komentarišući koronu, bivši glavni državni tužioc izjavio je da virus ne živi u slanim i toplim sredimana, već u hladnim pićima i sladoledima.

„Sada ne treba piti hladna pića, sladolede i ostalo, jer tu korona živi. Ne živi u slanim sredinama i toplim. Pijte tople napitke… Vidite, mogu i medicinske savete da vam dam“, kazao je Katnić prilikom početka pandemije.

Bonus video: Jovana Marović: Pravi je trenutak da Milo da šansu Crnoj Gori

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar