Ogromna brana u ruskoj okupiranoj oblasti južne Ukrajine je probijena, što je izazvalo stravičnu poplavu. BBC je analizirao ima koristi od ovog vandalskog čina.
Pošto obe strane, Rusija i Ukrajina, okrivljuju drugu za probijanje brane, postoje odjeci prošlogodišnjih neobjašnjivih eksplozija gasovoda Severni tok. U oba slučaja zapadne sumnje su odmah osudile Rusiju.
Ali oba puta Moskva je odgovorila: „Nismo mi. Zašto bismo ovo uradili? Ovo nas boli“.
U slučaju proboja brane Kahovka, Rusija može ukazati na najmanje dva načina na koja šteti njihovim sopstvenim interesima. Poplave zemlje nizvodno primorale su je da evakuiše trupe kao i civile na istok, dalje od Hersona i obala široke reke Dnjepar. Ovo će obezbediti ograničeni predah za stanovnike Hersona koji su morali da žive sa svakodnevnim ruskim artiljerijskim i raketnim udarima, prenosi BBC.
Drugo, ovo bi moglo da utiče na vodosnabdevanje Krima koji je okupirano od strane Rusije, sušnog poluostrva koje se oslanja na slatku vodu iz kanala u blizini probijene brane. Otkako ga je Rusija nezakonito pripojila 2014. godine, postalo je jako utvrđeno zemljište koje i Rusija i Ukrajina gledaju kao svoju teritoriju.
Ali, probijanje brane Kahovka treba posmatrati u širem kontekstu rata u Ukrajini, a tačnije u svetlu ukrajinske letnje kontraofanzive, koja pokazuje znake da je već u toku.
Da bi ova kontraofanziva uspela, potrebno je da prekine rusku kontrolu nad delom teritorije koju je zauzela prošle godine i koja povezuje Krim sa regionom Donbasa na istoku Ukrajine. Ako Ukrajina može da pronađe način da probije ruske odbrambene linije južno od Zaporožja i podeli tu teritoriju na dva dela, onda može da izoluje Krim i ostvari veliku stratešku pobedu.
Ali Rusi su naučili mnogo lekcija od svoje invazije u februaru prošle godine.
Oni su pogledali mapu, utvrdili gde je najverovatnije da će Ukrajina napasti i proveli su poslednjih nekoliko meseci gradeći zaista strašne linije utvrđenja da blokiraju bilo kakvo ukrajinsko napredovanje ka Azovskom moru.
Nikako nije sigurno da je Ukrajina planirala da pošalje svoje snage na zapadnu stranu te odbrane. Vrhovna komanda u Kijevu razumno drži svoje karte u tajnosti da bi Rusija nagađala. Ali ova akcija, ko god da ju je izveo, sada čini tu opciju daleko problematičnijom.
Dnjepar je široka reka i prebacivanje oklopne brigade preko nje, pod ruskom artiljerijom, raketnom vatrom i dronom, bilo bi izuzetno opasno.
Pošto je brana preko nje sada probijena i ogromni delovi zemlje nizvodno poplavljeni, oblast na levoj (istočnoj) obali naspram Hersona je praktično postala zabranjena zona za ukrajinske oklope.
Jedna istorijska činjenica budi sumnju da je Rusijama umešala prste u uništavanje brane.
Sovjetske trupe su 1941. digle u vazduh branu preko iste reke Dnjepar da bi blokirale napredovanje nacističkih trupa. Na hiljade sovjetskih građana je stradalo u poplavama koje su usledile.
Suština sada je da je ko god da je probio branu Kahovka ove nedelje poremetio stratešku šahovsku tablu u južnoj Ukrajini, primoravajući obe strane da izvrše niz velikih prilagođavanja i verovatno odlažući sledeći potez Ukrajine u njenoj dugo obećanoj kontraofanzivi.
BONUS VIDEO: Jedna od najvažnijih brana dignuta u vazduh, počela hitna evakuacija stanovništva
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare