Ismail Hanije Foto:EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Izraelski borbeni avion bombardovao je u Pojasu Gaze kuću jednog od lidera Hamasa - Ismaila Hanijea, koji živi u Kataru. Upravo je Hanije označen kao jedan od organizatora napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, ali je u pitanju čovek koji godinama izmiče snagama Tel Aviva.

Izraelske odbrambene snage kažu da je njegov dom korišćen kao „teroristička infrastruktura“ i, između ostalog, kao mesto sastanka visokih zvaničnika organizacije Hamas.

Zato je izveden napad koji je građevinu potpuno uništio, ali je poznato da se Hanije već godinama nalazi u Kataru.

Ko je Ismail Hanije?

On se smatra generalnim vođom Hamasa, a aktivan je još od osamdesetih godina prošlog veka. To dobro zna Tel Aviv, koji je i uhapsio Hanijea 1989. godine, prilikom prviog ustanka Palestinaca.

Zatim je 1992. godine prognan na ničiju zemlju između Izraela i Libana, zajedno sa brojnim liderima Hamasa.

Posle godinu dana u izgnanstvu, vratio se u Gazu. Tokom 1997. godine postavljen je za šefa kancelarije Hamasovog duhovnog vođe, ojačavajući njegovu poziciju.

Ismail Hanije Foto:ANWAR AMRO / AFP / Profimedia

Njega je za palestinskog premijera 2006. imenovao predsednik Mahmud Abas nakon što je Hamas osvojio najviše glasova na izborima, ali je smenjen godinu dana kasnije nakon što je teroristička organizacija izbacila Abasovu stranku Fatah iz Pojasa Gaze u nedelji smrtonosnog nasilja.

Hanije je odbacio smenu kao „neustavnu”, ističući da njegova vlada „neće napustiti svoje nacionalne odgovornosti prema palestinskom narodu”, pa je nastavio da vlada u Gazi.

Za šefa Hamasovog političkog biroa izabran je 2017. godine.

Luksuzni život u Kataru

Hanije već godinama živi daleko od sukoba u Gazi, tačnije u Kataru. Visoki zvaničnici Hamasa, uključujući njega, nametnuli su porez od 20 odsto na svu trgovinu koja prolazi kroz tajne tunele, navodi se u izveštaju iz 2014. godine.

Visoki palestinski zvaničnik tvrdi da je krijumčarenje kroz tunele pretvorilo 1.700 zvaničnika Hamasa u milionere.

POGLEDAJTE JOŠ:

U julu 2022. godine, dokument objavljen na palestinskim društvenim medijima pokazuje zvaničnu listu putnika kojima je odobreno da napuste Gazu preko prelaza Rafa. Među imenima je bio i Hanijehov sin Hazem, zajedno sa suprugom i dvoje dece, koji je napustio Gazu da bi se pridružio ostalim članovima porodice u Turskoj.

Ubrzo nakon početka Hamasovog brutalnog napada na Izrael 7. oktobra, počeo je da kruži snimak vođe Hanijea u svojoj elegantnoj kancelariji u glavnom gradu Katara – Dohi.

On je pratio krvavi napad na Izrael putem televizije i zajedno sa drugim zvaničnicima Hamasa „se klanjao se u znak zahvalnosti“ za ubistvo preko 1.400 Izraelaca, uključujući najmanje 1.000 civila.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar