Foto: Nova.rs, Shutterstock

Nova.rs ispravila netačnu informaciju. Kineski naučnici nisu stvorili novi koronavirus ili novi soj Covida-19.

Nova.rs je prenela Jutarnji list, u kojem piše da su naučnici u Pekingu, koji su povezani s kineskom vojskom, klonirali virus sličan koroni i upotrebili ga za zarazu miševa. Analizom Raskrinkavanje.ba, utvrđeno je da je to lažna vest i da naučnici nisu stvorili novi soj koronavirusa.

Klon tog virusa jeste usmrtio sva četiri miša koji su bili izloženi u kineskom istraživanju. Međuti, istraživači tvrde da to ne znači da bi bio smrtonosan za ljude. Dakle, kineski naučnici proveli su studiju u kojoj su klonirali jedan od koronavirusa, ali ne soj Covid-19. Ovaj virus sličan je virusu SARS-CoV-2 koji uzrokuje Covid-19, ali koronavirusi su velika porodica respiratornih virusa i uzrokuju simptome i bolest kod ljudi i životinja. Kako PolitiFact navodi u svojoj analizi, stručnjaci kažu da GX_P2V nije soj ili mutacija Covid-19, iako jeste sličan.

Kina koronavirus Foto:Tanjug/Alessandro Bremec/LaPresse via AP

“Humanizirani” miševi često se koriste za istraživanje ljudskih bolesti. Najčešće im je umetnuto nešto ljudsko. U slučaju kineskog istraživanja, miševi su genetski modifikovani da izraze ACE2, protein, koji je na površini mnogih tipova ćelija. Virus SARS-CoV-2 koristi ga kako bi ušao u ljudske ćelije.

Za PolitiFact je govorio i Lihua Song, profesor na Univerzitetu hemijskih tehnologija u Pekingu, koji je bio uključen u studiju. On je izjavio da je istraživanje prvobitno bilo namijenjeno da testira imunološko reagovanje miševa na virus, a ne da imitira ljudsku infekciju.

Tačno je da su sva četiri miša koja su bila izložena virusu uginula nakon osam dana.

Foto: NICOLAS ASFOURI / AFP / ProfimediaSong je takođe: „Ažurirana studija pokazala je da bi GX_P2V virus mogao odrediti da li vakcine i lijekovi mogu efikasno zaštititi protiv Covid-19 i njegovih budućih varijanti. Naprimjer, istraživači mogu vakcinisati humanizirane miševe protiv Covid-19 i onda ih inficirati GX_P2V kako bi procijenili da li bi vakcina protiv Covid-19 mogla zaštititi i protiv drugih koronavirusa“.

Pročitajte još...

Dakle, miševi koji su bili inficirani virusom uginuli su tokom istraživanja, ali to ne znači da bi virus imao isti efekat u ljudskoj populaciji. U pitanju su četiri humanizirana miša, dakle, nije utvrđeno da je virus 100% smrtonosan za miševe, kako je to navedeno u nekoliko članaka. Istraživači su klonirali i testirali verziju koronavirusa GX_P2V, koji je otkriven 2017. godine. Nisu napravili novi virus niti novi soj Covid-19, iako je GX_P2V sličan virusu SARS-CoV-2 i pripada istoj porodici virusa.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare