Rusija Kina Foto:EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Kineske kompanije koje snabdevaju robu široke potrošnje u Rusiju počele su da obustavljaju prodaju na platformama za e-trgovinu zbog kolapsa rublje, prenosi South China Morning Post, pozivajući se na insajdere iz industrije.

Prema sagovornicima publikacije, pad ruske valute na najniže nivoe od marta 2022. zabrinuo je kineske preduzetnike, posebno one koji su trgovali u rubljima.

Kina je postala najveći trgovinski partner Rusije i glavni dobavljač robe široke potrošnje umesto zapadnih kompanija, piše Danas.

Roba u vrednosti od 10-11 milijardi dolara se uvozi u Rusku Federaciju iz Kine svakog meseca, što je dvostruko više nego pre početka rata.

Rusija Moskva prodavnica Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Više od 50 odsto robe na platformama za e-trgovinu dolazi iz Kine, a udeo kineskih automobila na tržištu automobila dostigao je 70 odsto.

Ali kolaps rublje doneo je „ozbiljne gubitke“ kineskim izvoznicima, rekao je za SCMP Andi Guo, osnivač poslovne platforme Vaimaojia fokusirane na Rusiju.

„S jedne strane, devalvacija rublje podiže cene, slabi želju ruskih potrošača da kupuju. S druge strane, fluktuacije deviznog kursa ‘pojedu’ marže kineskih izvoznika nakon plaćanja“, objašnjava on.

Ukupno, oko 150 hiljada kineskih prodavaca nudi svoje proizvode na tržištima Ozon, Wildberries i Yandex Market. Situacija za njih je komplikovana problemima sa plaćanjem, rekao je operater jedne od trgovinskih platformi u Šenženu.

Rusija Moskva prodavnica Foto:

Prema njegovim rečima, njegova kompanija je poslala stotine miliona juana robe u Rusiju, ali nije dobila nikakav novac od Wildberries.

Prema drugom prodavcu, rublje zarađene u Rusiji mogu se razmeniti samo na crnom tržištu, a to je rizično.

Od početka novembra, rublja je izgubila oko 10 odsto u odnosu na juan i dolar, kao i 7,5 odsto u odnosu na evro, što je, prema Rojtersu, bio najgori mesečni rezultat za rusku valutu u poslednje dve godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Kao odgovor, Centralna banka je odlučila da udvostruči prodaju juana iz rezervi na tržištu – na 8,4 milijarde rubalja dnevno, što je malo „snizilo temperaturu“ rublje.

U petak, kurs juana pao je za 1,5 odsto na 14,5 rubalja. Kurs dolara je pao na 106,5 rubalja, a evro – na 112,59 rubalja.

BONUS VIDEO: Kamenjecki: Putin i dalje ima podršku u Rusiji, ali nisu svi zadovoljni

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare