Tim stručnjaka Svetske zdravstvene organizacije koji ispituje poreklo koronavirusa izašao je iz dvonedeljnog karantina u kineskom gradu Vuhanu. Trinaest članova tima izašlo je u grad iz koga je krenula pandemija i koji se sada, godinu dana kasnije vrato u normalu. Tim će biti pod velikim pritiskom i lupom javnosti da izbegne sve "političke mine" i otkrije kako se virus koji je svetu bukvalno ukrao godinu dana života, pojavio.
„Oči sveta fokusirane su na nas, mišljenje sveta zavisi od ovog“, rekla je CNN-u holandski virolog i član tima Marion Kopmans uoči izlaska iz karantina. „Svesni smo toga, to se ne može izbeći. Zato se trudimo da budemo fokusirani. Mi smo naučnici a ne političari i zaista želimo da sve ovo gledamo iz perspektive naučnika“, dodala je ona.
Deo tog naučnog pristupa znači odbacivanje svih dosadašnjih pretpostavki o poreklu, evoluciji i širenju virusa i sagledavanje i praćenje samo naučnih dokaza, rekla je Kopmans. Tim je dve nedelje karantina proveo u međusobnim i razgovorima sa kineskim naučnicima. „Razmatrali smo šta znamo a šta ne znamo“, rekla je ona.
Svet želi odgovore što pre, naročito jer je sama istraga SZO nekoliko puta odlagana, ali Kopmans kaže da je neophodan oprez.
„Mislim da moramo da budemo realni u očekivanjima. Neke ranije istrage o poreklu epidemija trajale su godinama. Prve i relativno jednostavne studije su već urađene i objavljene“, rekla je ona.
New phase, new priorities. Moving to the next level of post quarantaine health monitoring, that went into effect recently. Hopefully we do get to smell some fresh air! https://t.co/EHP9OZm6J3 @PeterDaszak @Peterfoodsafety pic.twitter.com/Rmfp4UumJE
— Marion Koopmans (@MarionKoopmans) January 28, 2021
U ranijem izveštaju SZO tima u Kini, objavljenom u februaru 2020. godine navodi se da „ključno znanje o virusu nedostaje“ iako je u tom izveštaju prihvaćena kao tačna teza da je virus potekao od životinja, šišmiša ili sa jedne od pijaca ribe i plodova mora u Vuhanu.
Politički pritisak
Iako će tim SZO pokušati da ignoriše politički element, to će biti prilično težak zadatak.
Prošle sedmice, Nezavisno telo za pripremu i odgovor na pandemije saopštilo je da su i SZO i Kina morali brže i odlučnije da reaguju na početku pandemije kovida 19.
Nekoliko zemalja među kojma su najglasnije Sjedinjene Države i Australije, optužile su Peking da su na samom početku epidemije ulepšavali i ublažavali situaciju što je zakomplikovalo stvar i dovelo do kasnog reagovanja. Pre svih, zvaničnici u Vuhanu su optuženi da su ućutkivali one koji su pokušavali da svet obaveste o virusu i koji su imali dokaze da se virus širi sa čoveka na čoveka, poput SARS-a 2003.
Svetska zdravstvena organizacija našla se pod velikim pritiskom kada ih je bivši predsednik SAD Donald Tramp optužio da su kineska „marioneta“, zbog čega se Amerika povukla iz SZO. Ubrzo posle inauguracije, predsednik Džo Bajden je promenio odluku o povlačenju.
Teorije (zavere)
Kako je Kina na lokalnom nivou dovela pandemiju pod kontrolu, za razliku od SAD i Evrope gde i dalje hara, Peking je počeo žestoko da reaguje na svaku optužbu da su oni krivci za širenje koronavirusa, šireći alternativne i neosnovane teorije o poreklu virusa, uključujući teorije zavere da je virus potekao iz američke vojne laboratorije.
Prošle nedelje u Ženevi, šef američke delegacije pri SZO pozvao je Kinu da timu Svetske zdravstvene organizacije u Vuhanu omogući pristup „lekarima, bivšim pacijentima i laboratorijskim radnicima“ i da podeli sa njima sve naučne studije o životinjskim, ljudskim i uzorcima iz prirodne sredine sa pijace u Vuhanu.
„Naša je dužnost da ova istraga bude kredibilna, objektivna i transparentna“, rekao je američki predstavnik Garet Grigsbi što je izazvalo kritiku kineske delegacije koja ga je optužila za „politički pritisak“.
„Nema garancija da ćemo dobiti odgovore“, rekao je ranije šef hitnih službi SZO Majk Rajan. „Zadatak utvrđivanja porekla je težak i ponekad su potrebna dva, tri ili četiri pokušaja da se to postigne“, dodao je on.
Ne očekujte magiju
Godinu dana od potpunog zatvaranja Vuhana, kada je grad potpuno opran i dezinfikovan i očišćen od svih tragova virusa, skeptici sumnjaju da će tim SZO uspeti išta da otkrije.
„Veliki je izazov za bilo kog da pronađe uzroke ovoga“, rekao je Džin Dongjan, profesor virologije Univerziteta Hong Kong. „Biće jako teško pronaći bilo kakav dokaz iz prve ruke o poreklu SARS-COV-2 i prvim slučajevima kovida 19. Stvarno je veliki izazov i sumnjam da će ovi međunarodni eksperti išta pronaći. Nisam optimista, dodao je on.
Za sada nije jasno koliko će kineske vlasti biti spremne da sarađuju, naročito sad kada su neki visoki zvaničnici počeli da dovode u pitanje tezu da je virus potkao iz Vuhana i zagovaraju teoriju o „više izvora“ koju je prvobitno plasirala propagandna mašinerija u pokušaju da skrene krivicu sa sebe zbog načina na koji su inicijalno reagovali na zarazu.
Peking je najavio da će tim SZO učestvovati na seminarima, ali i da će raditi na terenu. „Sve ove aktivnosti moraju da budu u skladu sa principom naučnog utvrđivanja porekla virua i sa krajnjim ciljem da se spreče buduće epidemije i sačuva bezbednost i zdravlje ljudi“, saopšteno je iz kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Janžong Huang, zdravstveni savetnik u Savetu za spoljne odnose kaže da će uspeh misije SZO zavisiti od toga koliko je vlada u Pekingu spremna da sarađuje i pomogne članovima tima SZO da posete lokacije koje ih interesuju i porazgovaraju sa ljudima.
„Glavni problem je što je ovo pitanje ispolitizovano, zbog čega je teško imati nezavisnu, transparentnu i temeljnu istragu“, rekao je Huang i dodao da bi „međunarodna zajednica trebalo da snizi očekivanja i realistično sagleda čitav put, naročito imajući u vidu da planiraju da završe i spakuju studiju za nekoliko meseci“.
„Stvarno ne treba da očekujemo nešto magično“.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: