Američki državni sekretar Entoni Blinken otpočeo je svoju prvu posetu, Kini skoro pet meseci nakon velikog prekida u odnosima dve zemlje zbog kineskog špijunskog balona. Od tada su se sukobi između dve svetske sile Kine i Amerike, samo nizali, a Blinken sada ima misiju da ponovo uspostavi komunikaciju između najviših državnika, ali da pokuša da osigura zaustavi dodatno približavanje Kine Rusiji.
Njegovo prvobitno putovanje je iznenada otkazano jer je balon, za koji Kina kaže da je pratio vremenske prilike, lebdeo preko kontinentalnog dela SAD pre nego što ga je uništila američka vojna letelica.
Blinkenova poseta uključuje sastanke sa najvišim kineskim zvaničnicima spoljne politike, ali još nema reči o tome da li će se sastati i sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, koji se u petak pojavio sa osnivačem Majkrosofta Bilom Gejtsom u Pekingu.
Dve globalne supersile imaju dugu listu spornih pitanja, ali i potencijalne oblasti saradnje.
Popravljanje odnosa
Prvo i najvažnije, poseta Blinkena se odnosi na ponovno uspostavljanje diplomatskih interakcija bilo koje vrste.
Prošlog meseca došlo je do prvog probijanja leda kada su se visoki američki zvaničnici sastali u Beču.
Međutim, Blinken je najviši zvaničnik Bajdenove administracije koji je putovao u Kinu, a ovo je prva poseta američkog državnog sekretara Pekingu od oktobra 2018.
„Sada je dobro vreme da ponovo razgovaramo jer to samo po sebi smanjuje rizik od sukoba. Ne možemo dozvoliti da nesuglasice stoje na putu napredovanja u vezi sa globalnim prioritetima koji zahtevaju da svi radimo zajedno“, rekao je zamenik pomoćnika predsednika i koordinator za indo-pacifička pitanja Kurt Kembel na brifingu pre putovanja.
Kineski odgovor na posetu Blinkena bio je, međutim, donekle hladan.
U zvaničnom izveštaju o razgovoru telefonom sa Blinkenom, kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang mu je rekao da je „veoma jasno ko je kriv“ za nedavno pogoršanje odnosa.
„Sjedinjene Države treba da poštuju zabrinutost Kine, da prestanu da se mešaju u unutrašnje stvari Kine i da prestanu da potkopavaju kineski suverenitet, bezbednost i razvojne interese u ime konkurencije“, rekao je on.
Ne treba očekivati neku vrstu proboja ili transformacije u načinu na koji se dve zemlje odnose jedna prema drugoj, rekao je Danijel Džej Kritenbrink, visoki diplomata Stejt departmenta za Istočnu Aziju.
Ako sastanak i dovede do dalje interakcije između američkih i kineskih zvaničnika, to bi bilo nešto na čemu bi obe strane mogle da rade.
Ublažavanje trgovinskih sukoba
Odnosi američkog predsednika Džozefa Bajdena sa Kinom počeli su burno, delom zato što nije bio voljan da otkaže trgovinske mere koje je doneo njegov prethodnik Donald Tramp.
U nekim oblastima, Bajden je pritisnuo još jače, sa ograničenjima američkog izvoza kompjuterskih čipova u Kinu u nastojanju da zadrži američku superiornost u najnaprednijim elektronskim tehnologijama.
Kina je odgovorila donošenjem sopstvene zabrane računarskih memorijskih čipova koje prodaje Micron, najveći američki proizvođač.
Udaljavanje Kine od Rusije
Nakon incidenta sa balonom, pojavili su se izveštaji da Kina razmatra da pošalje oružje u Rusiju, gde bi ono odmah bilo upotrebljeno u ratu protiv Ukrajine.
Očekuje se da će Blinken sada ponoviti upozorenja Pekingu, da će biti ozbiljnih posledica ako Kina pruži vojnu i finansijsku pomoć Rusiji.
Istovremeno, američki i kineski ratni brodovi često se sukobljavaju kod Tajvanskog moreuza i Južnog kineskog mora. Kina polaže pravo na to područje kao svoje, dok SAD insistiraju da su to međunarodne vode.
Blinken i njegov diplomatski tim rekli su da je njegov cilj na ovom putovanju da „izbegnu rizik“ od pojačavanja tenzija, a da je obnovljena komunikacija dobar početak.
Postizanje više za sada može biti težak zadatak – a šira saradnja bi mogla da postane kompikovana za Bajdena, jer će se antikineska retorika u Vašingtonu sigurno pojačati kada se približe predsednički izbori 2024.
Zadovoljavajući ishod ovog putovanja za obe strane bi mogao biti jednostavno otvaranje komunikacionih kanala koji sprečavaju incidente koji bi doveli do vojnog sukoba.
BONUS VIDEO Džo Bajden objavio kandidaturu za mesto predsednika Amerike