Normalizacija kretanja stanovništva u "regijama bez korone" poput Kine prouzrokovalo bi oko 2 miliona smrtnih slučajeva godišnje, a ključ za kontrolu virusa je razvoj vakcina koje bolje sprečavaju zarazu, tvrde kineski naučnici. Nasuprot ostatku sveta, koji se sve više otvara, kineska ograničenja, koja su posledica politike nulte tolerancije prema koroni, sve su strožija iz nedelje u nedelju.
Uz to, Peking je trenutno domaćin Zimskih olimpijskih igara (ZOI) i na snazi su sva ograničenja kako bi se sprečilo širenje zaraznije varijante koronavirusa – omikrona.
Kineski naučnici i stručnjaci za javno zdravlje ističu da je potrebno održavati stroge kontrole, rekavši da su rizici prenosa previsoki i da bi masovna infekcija predstavljala nepodnošljiv pritisak na zdravstveni sistem.
Na osnovu studija iz Čilea i Britanije izračunali su da je početna efikasnost vakcina protiv simptomatske bolesti bila 68.3 odsto. Početna učinkovitost postojećih vakcina protiv smrti bila je 86 odsto. Procena učinkovitosti protiv infekcije temelji se na britanskim podacima, a učinkovitost protiv simptomatske bolesti i smrti temelji se na podacima studije sprovedene u Čileu.
Ali, čak i uz globalnu stopu vakcinisanih od 95 odsto, ako se mobilnost stanovništva vrati na onu iz 2019. godine, naučnici procenjuju da bi sve regije s nultom stopom korone zabeležile više od 234 miliona infekcija unutar jedne godine, uključujući 64 miliona simptomatskih slučajeva i dva miliona smrtnih slučajeva.
„Ljudska bi trebalo da nastave da razvijaju vakcine i da istražuju nove načine poboljšanja zaštite koju pružaju vakcine od infekcije kako bi eliminisala koronavirus na globalnom nivou“, rekao je tim kineskih naučnika.
„Kako bi se nakon vraćanja normalne mobilnosti stanovništva smanjila incidencija koronavirusa na nivo one kod gripe, učinkovitost vakcina protiv infekcije potrebno je povećati na 40 odsto, a učinkovitost protiv simptomatske bolesti na 90 odsto“, rekli su.
Rekli su da je važnije da nova vakcina bude efikasna protiv infekcije nego protiv simptomatske bolesti ili smrti.
„Ključ za kontrolu koronavirusa leži u razvoju i širokoj upotrebi vakcina koja su učinkovitija u sprečavanju infekcije“, rekao je tim.
Kina i dalje primenjuje nultu strategiju protiv koronavirusa, iako to može ozbiljno da ugrozi kinesku privredu. Ova država nastavlja da zaključava čitave gradove, a ZOI se ove godine održavaju u „hermetički“ zatvorenom balonu kako se sprečilo širenje korone.
BONUS VIDEO: Korona različitosti Austrija VS Rep. Irska
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: