Predsednica Spoljnopolitičkog odbora britanskog parlamenta Ališa Kerns (Alicia Kearns) upozorila je danas da bi Zapadni Balkan, ako se ne preduzmu preventivne mere, mogao postati mesto "trećeg globalnog sukoba", uz Ukrajinu i Gazu.
U raspravi o Zapadnom Balkanu Kerns je pozvala da se posveti više pažnje rizicima od sukoba u tom regionu.
„Drago mi je što je Parlament danas jednoglasno prihvatio ovaj predlog o Zapadnom Balkanu“, objavila je Kerns na društvenoj mreži Iks i pozvala parlament da „zatraži od vlade da pojača svoje angažovanje sa regionalnim partnerima i međunarodnim saveznicima kako bi se unapredio bezbednosni pejzaš na Zapadnom Balkanu“.
Kerns je pozvala donji dom britanskog parlamenta da „shvati akutnu bezbednosnu situaciju na Zapadnom Balkanu, da podrži teritorijalni integritet i suverenitet Kosova i BiH, da osudi napade srpskih nacionalističkih miltanata u Banjskoj na Kosovu, 24. septembra 2023, da podrži autoritet Ustavnog suda BiH, osudi rusko mešanje na Balkanu i da sa zabrinutošću konstatuje prorusku i prosrpsku iredentističku političku retoriku u Crnojj Gori“, objavljeno je na Iksu.
Konzervativna poslanica, prema pisanju britanskog Standarda, uoči rasprave je upozorila da će Balkan, ako se ne preduzmu preventivne mere, postati mesto „trećeg globalnog, velikog sukoba“ uz Ukrajinu i Gazu.
Ukazala je da Velika Britanija mora posvetiti više pažnje Balkanu zbog rizika od destabilizacije u evropskom području. „Balkan je važan i ako ga zanemarimo, završićemo sa požarom na našem pragu“, rekla je Kerns novinskoj agenciji PA.
„To nije važno samo za bezbednost Evrope, jer je to u suštini njeno prošireno dvorište Evrope. I ako dođe do krize na Balkanu, osetićemo je ovde, to će uticati na sve nas i ne možemo sebi priuštiti treći globalni, veliki sukob, a to je upravo ono što bi se desilo“, dodala je.
Kerns je ukazala i na predstojeću posetu kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji kao na jedan od događaja koji sugerišu da bi tenzije u regionu mogle da porastu.
U Srbiji je izabrana nova proruska vlada za koju neki strahuju da bi mogla da dovede do sukoba sa Zapadom, piše Standard i dodaje da su se i rasprave u UN o zvaničnom obeležavanju masakra u Srebrenici 1995. godine takođe pokazale kao tačka sporenja, dok Rusija i Srbija žele da se suprotstave rezoluciji po tom pitanju.
U međuvremenu, Kosovo, koje je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008, pregovara o pridruživanju Savetu Evrope, signalizirajući bliži odnos sa zapadnim zemljama.
Kerns je sugerisala da bi Rusija, ako Ukrajina ne bude išla dobro, mogla da destabilizuje Balkan i upozorila na potrebu preduzimanja preventivnih koraka na Balkanu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare