Požari koji i dalje plamte u Kaliforniji nisu jedina prirodna katastrofa koja je ove godine pogodila Ameriku. Klimatske promene su neumoljive i ne samo da razaraju SAD, već će vrlo brzo doći i do onih ušuškanih delova sveta u kojima tradicionalno nema monsuna, uragana ili šumskih vatri.
SAD je ove godine u rekordnom roku pogodila deseta po redu prirodna katastrofa koja je napravila štetu veću od milijardu dolara – još u julu, kako je tada preneo CNN pozivajući se na podatke Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA).
I pre nego što je planula vatra u Kaliforniji, deset velikih oluja protutnjilo je Amerikom. Sedam od njih deset dogodilo se na jugu ili jugoistoku SAD, a tri su začinile stvari tornadom. Samo za Uksrs ove godine izbilo je 190 tornada koji su odneli najmanje 36 života.
Stručnjaci su tada upozorili da čak ni nije dostignuta tačka tzv. hiperaktivne sezone uragana, kao i da bi situacija ove godine mogla da bude naročito loša u Kaliforniji – što se kroz svega mesec dana ispostavilo tačnim.
Svake godine – a ovde pročitajte zašto se u Kaliforniji požari razbukte svake jeseni – najpotresnije su i najfascinantnije fotografije i prizori upravo odavde. Crveno nebo, dim koji se širi sve do Evrope i doslovno apokaliptične scene.
San Francisco 09.09.20 pic.twitter.com/QdqUtKiqOT
— Zneha (@mithrilmaker) September 9, 2020
Požari koji haraju saveznim državama na zapadu SAD-a stvorili su takve količine dima i pepela da su zasenili Sunce. Kako je pisao CNN, prizori zaista podsećaju na slike planete Mars.
Pogledajte kako je izgledalo nebo u gradu Vilitsu u podne, dok je više od 14.000 vatrogasaca pokušavalo da ugasi najmanje 20 požara širom Kalifornije.
Nacionalna meteorološka služba zabeležila je rekordnih 49,4 stepena u Vudland hilsu, što je zvanično najviša temperatura ikada zabeležena u Los Anđelesu. Prethodni rekord je bilo 48,3 stepena zabeleženih 2006.
Požari bez presedana uništili su više od 8.000 kvadratnih kilometara u Kaliforniji, što je područje gotovo 80 puta veće od područja Pariza, prisiljavajući brojne stanovnike da pobegnu nakon što su požari zahvatili rekordno veliko područje nakon 1987. godine, kako su objavili vatrogasci.
Neverovatni snimci iz vazduha snimljeni su u mestima Feniks i Talent, koji su i pretrpeli najveća razaranja. Oni prikazuju prave razmere katastrofalnih požara koji su pogodili američki saveznu državu Oregon, a posebno njen južni deo. Poginulo je 10 osoba, dok se 16 vodi kao nestali, a uništeno je i gotovo 2.000 objekata.
Na stotine ljudi u blizini granice Floride i Alabame spasavano je iz poplava koje je donela tropska oluja Sali, a vlasti strahuju da bi mnogo drugih moglo da bude u opasnosti narednih dana. Sali je ostavila je više od pola miliona Amerikanaca bez struje kad su njene jake kiše i olujni udari stigli na obalu američkog zaliva.
Uragan Sali pogodio je u sredu obalu Alabame i Floride, gde je doveo do istorijskih i katastrofalnih poplava i masovnih nestanaka struje. Sali je poslednja u nizu ovakvih oluja koje se od početka godine smenjuju.
Sali je pogodila kopno u mestu Golf šors u Alabami kao uragan druge kategorije (od pet), uz vetrove jačine od 165 kilometara na sat koji bi mogli da izazovu ogromnu štetu. Više od 500.00 domova i radnji u Alabami i na Floridi je ostalo bez struje.
Meteorolog iz Luizijane Donald Džons predviđa da će poplave izazvane uraganom Sali biti slične onima koje je doneo uragan Harvi 2017.
Uragan Laura koji je dostigao petu kategoriju pogodio je američke države Lujzijana i Teksas gde je evuisano više od pola miliona ljudi.
Uragan Laura spustio se na saveznu državu Luizijanu kao jedna od najsnažnijih oluja koja je ikada pogodila tu državu. Kada je udarila u kopno, blizu gradića Kameron u Luizijani, Laura je bila praćena vetrovima brzine od 240 kilometara na sat kao uragan četvrte kategorije od maksimalno pet. Potom je oslabila u prvu kategoriju sa vetrovima brzine od 140 kilometara na sat
Put kojim se uragan kretao je potez na kojem živi oko četiri miliona ljudi, od kojih je većina morala da se evakuiše.
Najmanje četiri osobe poginule su od posledica udara uragana Laura u području američke države Luizijana, saopštili su tamošnji zvaničnici.
Na društvenim mrežama delili su se i neverovatni snimci Laure iz svemira.
Views of Hurricane Laura taken from @Space_Station today. Stay safe everyone. pic.twitter.com/KwVvRLA15m
— Chris Cassidy (@Astro_SEAL) August 26, 2020
Uragan Hana pogodio je američku saveznu državu Teksas i izazvao klizišta krajem jula. Sa vetrovima jačene i do 145 kilometara na sat, oluja je rušila krovove sa kuća. Uragan je obarao stubove dalekovoda, prevrtao kamione i odnosio krovove sa kuća.
Najmanje devet osoba je poginulo, više od 1.100 letova je otkazano, a oko 200.000 domova i preduzeća ostalo je bez struje na području od Teksasa do Mičigena početkom januara. Prema navodima meteorologa, u tornadima su oštećene ili uništene zgrade u Arkanzasu i Misuriju.
Nacionalna meteorološka služba SAD saopštila je da su, dok se oluja kretala od Teksasa, preko jugoistoka SAD i Velikih jezera do Mejna na krajnjem severoistoku zemlje, zabeleženi naleti vetra snage uragana, grad veličine loptice za golf i visina snega od pet do 13 centimetara.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: