Više desetina senatora, od kojih su većina članovi konzervativne partije, a nekoliko njih je postavio sam premijer Džastina Trudo, pozivaju saveznu vladu da uvede sankcije kineskim zvaničnicima zbog "grubih kršenja ljudskih prava i osnovnih sloboda".
U pismu napisanom 23. juna, upućenom vladi, piše da Kina „neprestano i nemilosrdno čini grozne i apsolutno nehumane gestove protiv drugih grupa“ i navode da bi Kanada trebalo da zauzme stav protiv Kine.
Navodeći kinesko zatvaranje ujgurskih muslimana, suzbijanje demokratskih prava u Hong Kongu, višedecenijsku represiju Tibeta i pritvaranje Kanađana Majkla Spavora i Majkla Kovriga, senatori opisuju režim u Pekingu kao „najveću pretnju čovečanstvu i opasnost po međunarodnu bezbednost“.
Senatori kažu da je najbolji način da Kanada reaguje na kinesko „tiransko ponašanje“ da nametne sankcije najvišim zvaničnicima Komunističke partije koristeći zakon Sergeja Magnitskog. Ovaj zakon omogućava vladi da nameće finansijska i druga ograničenja stranim državljanima koji su odgovorni za ili su saučesnici u kršenju međunarodno priznatih ljudskih prava.
Zakon takođe omogućava vladi da zamrzne imovinu u vlasništvu stranih državljana i zabrani finansijske transakcije poznatih kršilaca ljudskih prava.
Zakon je nazvan po ruskom poreskom savetniku Sergeju Magnitskom, koji je mučen i umro u moskovskom zatvoru nakon što je dokumentovao prevaru u Rusiji.
Kanada je koristila zakonodavstvo da sankcioniše kršenje ljudskih prava u Rusiji i Venecueli, sprečavajući ih da koriste kanadski bankarski sistem.
Kanada je u novembru 2018. sankcionisala 17 državljana Saudijske Arabije koji su bili odgovorni za mučenje i smrt novinara Dzamala Kasodija.
„Nažalost, tiransko ponašanje Kine prema Hongkongu, Ujgurima i drugim muslimanskim manjinama samo je najnovije u kontinuiranom obrascu koji je postao izuzetno opasna navika jer neprestano i nemilosrdno izvršava grozne i krajnje neljudske postupke prema drugim grupama“, kazu senatori u svom pismu.
Zakonodavstvo omogućava vladi Kanade da usmeri lične finansije stranih zvaničnika odgovornih za kršenje ljudskih prava, zamrzavanjem imovine u zemlji i zabranom bankarskim institucijama da se bave njima.
Liberalna partija Dzastina Trudoa se takođe suočava sa pritiskom u suprotnom smeru, jer je senator u utorak tražio od vlade da prouči mogućnost intervencije kako bi se oslobodio potpredsednik kineskog tehnološkog giganta Huavei.
Meng Vanzou nalazi se u kućnom pritvoru u Vankuveru i suočava se sa zahtevom za izručenje Sjedinjenim Državama, na zahtev Amerikanaca.
Dzastin Trudo je odbacio ovu mogućnost, rekavši da slučaj Meng Vanzou mora teći bez političkog posredovanja, čak i ako su Kanađani Majkl Kovrig i Majkl Spavor pritvoreni na način koji Kanada smatra odmazdom.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: