Sposobnost istovremenog držanja dve suprotstavljene ideje i zadržavanje sposobnosti funkcionisanja decenijama je održavala mir između Amerike i Kine zbog Tajvana, ostrva sa 24 miliona ljudi, 160 kilometara od kineske obale.
Zvaničnici Pekinga kažu da postoji samo jedna Kina kojom oni upravljaju i da je Tajvan njen pobunjeni deo. Amerika klima glavom samo jednoj kineskoj ideji, ali je provela 70 godina osiguravajući da postoje dve, piše Ekonomist.
Međutim, danas se ova strateška dvosmislenost ruši. Sjedinjene Države se plaše da možda više neće moći odvratiti Kinu od prisilnog zauzimanja Tajvana. Admiral Fil Davidson, koji je na čelu Indo-pacifičke komande, rekao je Kongresu u martu da je zabrinut zbog napada Kine na Tajvan do 2027. godine, prenosi Klix.ba.
Rat bi bio katastrofa i to ne samo zbog žrtava
Rat bi bio katastrofa i to ne samo zbog krvoprolića na Tajvanu i rizika od eskalacije dveju nuklearnih sila. Jedan od razloga je ekonomski. Ostrvo leži u srcu industrije poluvodiča. Kompanija TSMC, najcenjeniji svetski proizvođač čipova, pokriva 84 posto proizvodnje najnaprednijih čipova u svetu. Da se zaustavi proizvodnja na TSMC-u, zaustavila bi se i globalna elektronička industrija, po nesagledivim troškovima. Tehnologija i znanje firme možda su decenijama ispred rivala, a trebaće mnogo godina rada pre nego što se SAD ili Kina mogu nadati da će ih sustići.
Veći razlog je taj što je Tajvan arena za rivalstvo između Kine i Amerike. Iako Sjedinjene Države nisu obavezne da brane Tajvan, kineski napad bio bi test američke vojne moći i njegove diplomatske i političke odlučnosti. Ako se sedma flota ne bi pojavila, Kina bi preko noći postala dominantna sila u Aziji. Američki saveznici širom sveta znali bi da na to ne mogu računati. Paks Amerikana bi se srušio.
Da biste shvatili kako izbeći sukob u Tajvanskom prolazu, započnite sa kontradikcijama koje su održavale mir tokom poslednjih nekoliko decenija. Vlada u Pekingu insistira na svojoj dužnosti da ostvari ujedinjenje – čak i u krajnjem slučaju invazijom. Tajvanci, koji su se slagali da je njihovo ostrvo bilo deo Kine (iako nekomunističke), izabrali su vlade koje ističu njegovu odvojenost, ali istovremeno nisu uspevali proglasiti nezavisnost. A Amerika je zaštitila Tajvan od kineske agresije, iako je prepoznala vladu u Pekingu. Te suprotstavljene ideje povezane su u ono što Ficdžeraldovi diplomatski naslednici zanosno nazivaju „status kvo“. Zapravo je to uzburkan, kiptući izvor neuroze i sumnje.
U ratnim igrama Amerika je počela da gubi
Ono što se promenilo u poslednje vreme je američka percepcija prekretnice u kineskoj vojnoj izgradnji preko prolaza, koja je u nastajanju već 25 godina. Kineska mornarica lansirala je 90 glavnih brodova i podmornica u proteklih pet godina, četiri do pet puta više nego Amerika u zapadnom Tihom okeanu. Kina svake godine izgradi preko 100 naprednih borbenih aviona, rasporedila je precizne rakete koje mogu pogoditi Tajvan, američke brodove i američke baze u Japanu, Južnoj Koreji i Guamu. U ratnim igrama koje simuliraju kineski napad na Tajvan, Amerika je počela da gubi.
Neki američki analitičari zaključuju da će vojna nadmoć pre ili kasnije iskušati Kinu da koristi silu protiv Tajvana, ne kao krajnje sredstvo, već zato što može. Kina je uverila sebe da da Amerika želi zadržati tajvansku krizu i možda čak želi da rat ograničava uspon Kine. Zgazila je ideju da Hongkong ima zaseban sistem vlasti, obezvređujući sličnu ponudu osmišljenu da pridobije narod Tajvana za mirno ujedinjenje. U Južnom kineskom moru neplodne grebene pretvara u vojne baze.
Iako je Kina očito postala autoritarnija i nacionalističnija, ova analiza je previše pesimistična – možda zato što neprijateljstvo prema Kini postaje zadata postavka u Americi. Si Đinping, kineski predsednik, nije ni počeo pripremati svoj narod za rat koji će naneti masovne žrtve i ekonomsku bol svim stranama. U svojoj 100. godini Komunistička partija gradi svoju pretenziju na moć na prosperitetu, stabilnosti i statusu Kine u svom regionu i rastućoj ulozi u svetu. Sve bi to bilo ugroženo napadom čiji rezultat, što god američka mornarica kaže, dolazi s puno neizvesnosti, ne samo oko toga kako upravljati pobunjenim Tajvanom. Zašto bi gospodin Si rizikovao sve sada, kad je Kina mogla pričekati da izgledi postanu još bolji?
Kinesko nestrpljenje će verovatno rasti
Ipak, to donosi samo određenu udobnost. Niko u Americi zaista ne može znati šta Si namerava danas, a kamoli šta bi on ili njegov naslednik mogli želeti u budućnosti. Kinesko nestrpljenje će verovatno rasti. Apetit Sija za rizikom može se pooštriti, posebno ako želi ujedinjenje sa Tajvanom da okruni njegovo nasleđe.
Ako žele osigurati da rat za Kinu ostane previše riskantan, Amerika i Tajvan moraju razmišljati unapred. Radovi na ponovnom uspostavljanju ravnoteže širom Tajvanskog prolaza trajaće godinama. Tajvan mora početi posvećivati manje resursa velikim, skupim oružnim sistemima koji su ranjivi na kineske rakete, a više taktikama i tehnologijama koje bi osujetile invaziju.
Amerika traži oružje da bi odvratila Kinu od pokretanja amfibijske invazije; mora pripremiti svoje saveznike, uključujući Japan i Južnu Koreju; i ona mora saopštiti Kini da su njeni borbeni planovi verodostojni. Ovo će biti zeznuta ravnoteža. Odvraćanje obično nastoji biti kristalno jasno u pogledu odmazde. Poruka je ovde suptilnija. Kina se mora obeshrabriti da pokuša nasilno promeniti status Tajvana, iako je uvereno da Amerika neće podržati crtu za formalnu nezavisnost Tajvana. Rizik od trke u naoružanju supersile je veliki.
Većinu sporova najbolje je zaustaviti. Oni koji se mogu rešiti samo u ratu, često se mogu odložiti, kako je rekao pokojni kineski zvaničnik Deng Sjaoping, prepustiti mudrijim generacijama.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare