Od pokušaja ubistva opozicionog ruskog lidera Alekseja Navaljnog prošlo je tačno godinu dana. On je otrovan na letu iz Sibira za Moskvu, 20. avgusta, da bi dva dana kasnije bio prebačen na lečenje u Nemačku. Od tada njegov život pretvara se u agoniju. Od januara ove godine boravi po najozloglašenijim zatvorima u Rusiji, a pre samo nedelju dana njegovom slučaju dodata je još jedna krivična prijava i to zbog formiranja neprofitne organizacije koja navodno krši ljudska prava.
Navaljni je prethodno, u februaru, osuđen na dve i po godine zatvora, a ako se tome dodaju i nove optužbe, iza rešekata mogao bi da provede i više od pet godina zatvora. Ipak, iako ruska vlast koristi svaku priliku da mu „napakuje“ nove prijave, Navaljni još uvek poziva narod i zapadne državnike da zaustave korupciju. U svom sarkastičnom stilu, osvrnuo na godišnjicu trovanja.
„Dok se ne uvedu lične sankcije za oligarhe, prvenstveno one iz Putinove pratnje – uzora svim korumpiranim zvaničnicima i biznismenima u svetu – svaka antikorupcijska retorika sa Zapada će se doživljavati kao igranje igrica. Pre tačno godinu dana nisam umro od trovanja hemijskim oružjem samo zbog nesposobnosti FSB agenata. Oni očigledno nisu imali resursa da bi lepo uvežbali tu akciju, jer sve dok je više rukovodstvo zauzeto rekeranjem preduzeća, kvalitet tajnih operacija neizbežno trpi“, poručio je Navaljni.
Naime, Navaljnom su novičok naneli FSB agenti na odeću i otrov je došao u kontakt sa očima i sluzokožom nosa dok se oblačio. Agent Konstantin Kudrjavcev rekao je da je novičok bio ubačen u donji veš Navaljnog.
Tragovi nervnog agensa pronađeni su i na bočici vode u hotelskoj sobi u Tomsku u kojoj je taj političar boravio pre nego što mu je pozlilo, saopštili su njegovi saradnici. Njegovi saradnici koji su ostali u Tomsku su se vratili u hotel da sakupe moguće dokaze, čim su čuli da je avion kojim je leteo opozicionar prinudno sleteo.
„U to vreme soba Navaljnog još uvek nije bila izdata novim gostima, a čišćenje je počelo tek oko 10 ili 11 sati. Iz nje je uzeto nekoliko predmeta koje je Navaljni mogao koristiti tog jutra, među kojima je i bočica vode ‘Houli spring'“, piše ruski istraživački medij Projekat.
Ovaj medij navodi da je Marija Pevčik, zaposlena u fondaciji za borbu protiv korupcije koju vodi Navaljni, donela predmete iz sobe u Berlin i predala ih doktorima.
„Početkom septembra Pevčik je postala glavna meta napada u medijima povezanim sa vlastima u Rusiji“, piše Projekat.
Ovi mediji su za nju navodili da ima intimnu vezu s Navaljnim i da bi Pevčik mogla biti osoba koja ga je otrovala, dodaje se.
Istog dana kada je objavljeno istraživanje Projekta, na nalogu Alekseja Navaljnog na Instagramu objavljen je post o sakupljanju dokaza iz hotelske sobe, u kom se navodi da političar nije otrovan na aerodromu ili u avionu.
Njegove pristalice tvrde da je otrovan po nalogu ruskog predsednika Vladimira Putina, ali Kremlj poriče bilo kakvu povezanost, prenosi BBC. Iza ovog poduhvata po mišljenju po mišljenju Navaljnog stoji predsednik Rusije Vladimir Putin, koji nikada nije javno izgovorio Navaljnovo ime niti prezime, već za njega uvek koristi zamenicu „on“.
Ko je Navaljni?
Navaljni je postao istaknuta ličnost na političkoj sceni Rusije zahvaljujući svom blogu u kojem je razotkrivao korupmpiranost ruskih zvaničnika. Njegova Fondacija za borbu protiv korupcije osnovana 2011. godine takođe je objavljivala izveštaje o malverzacijama u najvišim ešalonima ruske politike.
Hapšen je u više navrata. Pre šest godina čak je bio osuđen za korupciju, a ta presuda tumačena je kao politička odmazda.
Iako je bio pošteđen zatvora, osuđen je i njegov brat – mada je tu presudu Evropski sud za ljudska prava nazvao „arbitrarnom i nepravednom“ – na zatvorsku kaznu, a Kremlj je upotrebio ove presude da delegitimiše Navaljnijevu kandidaturu za presednika 2018. godine.
Lider ruske opozicije u zatvoru je proveo stotine dana. Služio je i 15-dnevnu zatvorsku kaznu za distribuiranje flajera kada je njegov prijatelj i jedan od tadašnjih opozicionih lidera Boris Njemcov ubijen u Moskvi 2015. Nije mu dopušten otpust ni da bi prisustvovao sahrani Njemcova.
Iako se Navaljni percipira kao miljenik Zapada, on sam se dugo svrstavao u red ruskih nacionalista.
Otuda su poticali njegovi antiimigrantski stavovi i insistiranje na tome da nikada ne bi napustio svoju domovinu – i upravo je zato Kremlju bilo teže da ga predstavi kao marionetu Zapada, iako se školovao u Americi.
Tražio je da se 2006. godine dozvoli okupljanje Ruskog marša, ekstremno desničarske grupe, a 2007. je osnovao politički pokret pod imenom Narod, u savezništvu sa dve nacionalističke grupe, Pokretom protiv ilegalne imigracije i Velikom Rusijom.
U ratu Gruzije i Rusije 2008. godine je držao stranu Rusiji i na svom blogu pozivao da se Gruzijci proteraju iz Rusije.
Predvodio proteste 2017. godine
Navaljni je preuzeo ulogu lidera demonstracija pre četiri godine, na kojima je uhapšeno je više od hiljadu ljudi. To su najmasovniji antivladini protesti u poslednjih nekoliko decenija. Deloim ih je isprovocirala i istraga Navaljnijeve fondacije o Medvedevu i korupciji.
Nikada na funkciji
Iako se Navaljni smatra liderom ruske opozicije, on nikada – za razliku od Njemcova – nije obavljao političku funkciju.
U politiku je ušao kao član liberalne opozicione stranke 2000. godine, ali je brzo izbačen zbog nacionalističkih tendencija i aktivnosti.
BONUS VIDEO: Navaljni – Kamenčić u Putinovoj cipeli
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare