Avion za nadzor prašuma je u jednoj od uobičajenih izviđačkih tura naišao na nešto krajnje neobično - tajni tunel usred Amazona i to u delu koji naseljava pleme Janomama. Zapravo, piloti su nesvesno sprečili nastavak uništavanje ove prašume koja je već prilično razorena - a za sve je kriva moćna rudarska mafija.
Naime, otkriven je tajni put od 120 kilometara koji su ilegalne rudarske mafije isklesale iz džungle – najveće brazilske starosedelačke teritorije poslednjih meseci, u smelom pokušaju da prokrijumčare bagere u ta navodno zaštićena zemljišta, piše Gardijan.
Revealed: Brazil goldminers carve illegal ‘Road to Chaos’ out of Amazon reserve https://t.co/ZQmUt8Tlqw
— Guardian Environment (@guardianeco) December 12, 2022
„Ja to zovem Put u haos“, rekao je Danijel de Aguer, ekolog Grinpisa koji je predvodio izviđačku misiju nad ogromnim utočištem domorodaca u blizini brazilske granice sa Venecuelom.
Rekao je da takva teška mašinerija nikada ranije nije bila otkrivena na teritoriji Janomama – koju čini čitav niz planina, reka i prašuma veličine Portugala na krajnjem severu brazilskog Amazona.
O ano está acabando mas o Bolsonaro vai usar esse restinho pra afetar ainda mais as populações indígenas
“Governo não quer ceder helicópteros para levar recenseadores a áreas remotas, e há risco de que mortes provocadas por garimpeiros não sejam medidas” https://t.co/oaDLLaoEph
— Karibuxi (@Karibuxi) December 3, 2022
„Verujemo da se tamo nalaze najmanje četiri bagera – a to podiže rudarstvo na ovoj teritoriji na sledeći nivo, na kolosalan nivo uništenja“, rekao je aktivista, dok se njegov tim pripremao da poleti u nebo kako bi još jednom potvrdili postojanje tunela.
Ubzo su sve sumnje da tunel postoji otklonjene.
„Našli smo. To je put u haos“, rekao je jedan od aktivista iz posade aviona.
Na obližnjoj čistini, video se četvrti kopač kako uništava teritoriju u kojoj živi oko 27.000 pripadnika naroda Janomama i Jekvana, uključujući nekoliko zajednica koje nemaju kontakt sa spoljnim svetom. Zabrinjavajuće je da je jedno od tih izolovanih sela udaljeno samo desetak kilometara od zvaničnog puta.
Gold mining thugs cut "road to chaos" through Amazonian preserve https://t.co/v4vRJZC7x0
— Mother Jones (@MotherJones) December 13, 2022
Sonja Guajajara, istaknuti domorodački vođa koji je takođe bio u avionu, sumnja da iza svega stoje kriminalci koji su iskoristili nedavne predsedničke izbora u Brazilu da ušunjaju svoju opremu duboko u zemlje Janomama.
„Svi su bili fokusirani na druge stvari i iskoristili su to“, rekao je Guajajara.
Dolazak bagera poslednje je poglavlje u poluvekovnom napadu moćnih i politički povezanih rudarskih bandi.
Kopači poznati kao „garimpeiros“ počeli su da hrle u zemlju Janomama u potrazi za rudom kalaja i zlatom 1970-ih i 80-ih, nakon što je vojna diktatura pozvala siromašne Brazilce da zauzmu region koji je nazvao „zemlja bez ljudi za ljude bez zemlje“.
Ogromno bogatstvo je napravljeno – i izgubljeno. Ali za Janomame je to bila katastrofa. Životi i tradicija su se promenili. Sela su desetkovana epidemijama gripa i morbila. Oko 20 odsto plemena je umrlo za samo sedam godina, prema grupi za ljudska prava Survival International.
U jednom trenutku su otišli iz prašuma, ali su se u narednim decenijama „garimpeirosi“ vratili zbog rastućih cena zlata, slabe primene zakona i sve većeg siromaštva koji je šefovima rudarstva obezbedio stalnu ponudu radnika koji se mogu iskoristiti.
Napad se intenzivirao nakon što je Žair Bolsonaro – krajnje desničarski populista koji želi da se autohtone zemlje otvore za komercijalni razvoj – izabran za predsednika 2018. godine, a broj rudara na zemlji Janomami dostigao je procenjenih 25.000.
Kada je novinar Gardijana Dom Filips, ubijen u Amazonu prošlog juna, posetio rudnik na teritoriji Janomama krajem 2019. godine, pronašao je „industrijski pakao na ručni pogon usred divlje tropske lepote“, rudare u blatu koji koriste drvene skele i creva visokog pritiska da probiju put kroz zemlju.
„To je zapanjujuće. Nalazite se u ovoj velikoj prašumi i skoro kao da ste u jednom od odanih starih filmova o drevnom Egiptu… Sve te monstruozne mašine koje uništavaju zemlju da bi zaradile novac“, rekao je fotograf Žoao Laet koji je tamo putovao.
Tri godine kasnije situacija se dodatno pogoršala dolaskom hidrauličnih bagera.
Rudari, neki za koje se sumnjalo da su povezani sa narko-frakcijama, „doprineli“ su ekspanziji seksualnog nasilja, izbijanja malarije.
Reke je trovala živom ilegalna flota od oko 150 rudarskih plovila.
Brazilska agencija za zaštitu životne sredine Ibama koja je nedovoljno finansirana pokrenula sporadične akcije, dižući u vazduh i paleći ilegalne uzletišta, helikoptere i avione koji su korišćeni da bi stigli do teritorije. Međutim, to je bilo nedovoljno.
Sada, novi predsednik Brazila, Luiz Inasio Lula da Silva, obećava da će ova mafija prekinuti sa poslom i smanjiti seču prašuma, koja je porasla pod Bolsonarom.
„I Brazilu i planeti potreban je živ Amazon“, rekao je Silva u svom prvom govoru nakon što je tesno pobedio svog rivala na izborima u oktobru.
Ova politička volja, je u potpunosti nedostajala Bolsonaru. Međutim, šteta je već načinjena a prirodno bogatstvo čuvano hiljadama godina gotovo potpuno uništeno.
BONUS VIDEO Stena se obrušila na turiste u Brazilu