Čarls Mekgonikal imao je porodicu, veliku kuću u otmenom američkom predgrađu i dobar posao na čelu kontraobaveštajne službe u Njujorku. Sve se činilo idealnim. Ali javnost sada, iz savezne optužnice koja je protiv njega podignuta, saznaje da mu to nije bilo dovoljno.
Mekgonikal je, piše u velikoj temi ugledni američki magazin Njujork Tajms (NYT), imao zadatak da blokira i iskoreni svaki pokušaj krađe bezbednosnih i ekonomskih tajni u centru svetske špijunaže, gradu koji nikada ne spava. Umesto toga, održavao je veze sa stranim političarima i poslovnim ljudima iz Albanije i Rusije te rado delio usluge ako je neko bio voljan dobro da plati. Tako barem piše u sudskim papirima.
„Najteži deo slučaja odnosi se na optužbe da je radio za ruskog oligarha Olega Deripasku, a s obzirom na to da su odnosi Moskve i Vašingtona trenutno na najnižim granama od hladnog rata, zanimljivo je pitanje da li je glavni američki lovac na strane špijune i sam bio strani špijun“, piše NYT.
Istraga tog medija pokazuje da će pre biti reč o običnoj ljudskoj pohlepi, nego o međunarodnim intrigama. Zanimljiv detalj je i to da je moguće da je njegova ljubavnica, s kojom je kratko živeo u Njujorku, napustivši suprugu i dvoje dece, kumovala u istrazi protiv njega. Ljubavnica, koja je imala problem s alkoholom, u jednoj epizodi je napisala imejl FBI-u u Njujorku, navodeći kako bi možda trebali da se pozabave njenim partnerom.
Istraga protiv Mekgonikala je trajala nekoliko godina, bez pronađenih dokaza da je izdao američke nacionalne tajne. Ipak, jasno je da je koristio svoj položaj da se obogati, na različite način pomažući svojim kompanjonima. Čemu tolika potreba za novcem? Ni tu nema odgovora. Ali, njegove kolege i krug ljudi u kojem se kretao ističu da je uvek voleo najbolje njujorške restorane, najskuplja odela i cipele.
Pedesetpetogodišnji Mekgonikal penzionisao se 2018. godine iz državne službe i prešao u jednu kompaniju za nekretnine, na mesto potpredsednika osiguranja. Tada je njegova saradnja sa strancima postala javna. Kolege su ga tada već istraživale. Došli su do dokaza da je prikrivao svoje finansijsko stanje i aktivnosti u Evropi, pogotovo u Albaniji. Takođe i da je kršio američke sankcije nametnute Deripaski i prao novac. Maksimalna moguća kazna za optužbe iz slučaja je 20 godina zatvora, ali ne može sa sigurnošću da se tvrdi da će baš toliko i da dobije.
Dok je držao govore o moralu i trenirao kadrove kako postupati, sam je već primao mito od albanskih državljana, a upravo je takvo licemerje najviše frapiralo njegove bivše kolege. Za to vreme bio je na čelu kancelarije čiji su agenti analizirali kineske i ruske hakerske akcije te je na dohvatu imao osetljive državne informacije.
Albanskog biznismena Agrona Nezu upoznao je 2017. godine u jednom restoranu na Menhetnu. Neza mu je vrlo brzo pozajmio 225.000 dolara. Mekgonikal je održavao bliske veze i s Edijem Ramom, premijerom Albanije. Tvrdi da je to bilo u sklopu projekta reformiranje korumpirane albanske vlade, ali čini se da je ipak bilo obrnuto.
Veze s Deripaskom svakako su bile najriskantnije koje je održavao s istaknutim ličnostima iz istočne Evrope. Deripaska je, naime, poslovno sarađivao sa Paulom Manafortom, koji je vodio predsedničku kampanju Donalda Trampa.
Mekgonikal je optužen da je, između ostalog, pokušao da sredi pripravništvo u njujorškoj policiji ćerki Deripaskinovog pomoćnika. Veruje se da je reč o Jevgeniju Fokinu. Upoznao ih je ruski diplomata koji je postao tumač na američkim sudovima.
Kada je počeo da radi za „Brookfield“ Nekretnine, Mekgonikal je počeo da radi za Deripasku, tvrdi tužilaštvo. Pomagao mu je da se reši sankcija. Svaki mesec dobijao je 25.000 dolara od advokatske kompanije za rad s tim u vezi, a plaćao mu je Deripaska, navode tužitelji.