Donald Tramp je ušao u sukob sa britanskim premijerom Kirom Starmerom zbog objave na LinkedInu, što je potencijalno ugrozilo odnose između dve države. Starmer, koji je proveo leto pokušavajući da izgradi odnos sa Trampom, suočio se s problemima nakon što je Sofija Patel, radnica Laburističke stranke, objavila poziv za članove da pomognu u kampanji za demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris.
Patel je objavila na LinkedInu da traži volontere iz Laburističke stranke kako bi pomogli u kampanji u nekoliko američkih saveznih država, uključujući Severnu Karolinu i Nevadu. U objavi je napisala: „Pomoći ćemo u obezbeđivanju smeštaja“, što je pokrenulo lavinu reakcija na društvenim mrežama. Objavu je najpre uočio nalog na X-u, nakon čega je pro-Tramp nalog to podelio, tvrdeći bez dokaza da je kampanja finansirana od strane Laburista.
Situacija je eskalirala kada je vlasnik X-a, Ilon Mask, podelio ovu objavu uz komentar da je to „ilegalno“. Iako američki zakon dozvoljava volonterima iz inostranstva da učestvuju u kampanjama pod uslovom da sami snose troškove, optužbe o „stranom mešanju“ dovele su do toga da Trampova kampanja podnese žalbu Saveznoj izbornoj komisiji. Optužba se fokusirala na pitanje da li objava implicira da Laburistička stranka aktivno finansira aktivnosti u kampanji Kamale Haris.
Laburisti su brzo reagovali, obustavljajući centralnu koordinaciju kampanje i uklanjajući Pateline ranije objave. Međutim, šteta je već bila učinjena. Jedna demokratska grupa u SAD-u otkazala je planove da primi britanske aktiviste zbog straha od negativnog publiciteta.
Situacija se dodatno zakomplikovala kada se i sam Tramp oglasio, podnoseći formalnu žalbu Saveznoj izbornoj komisiji, optužujući Laburiste za kršenje američkih zakona o kampanji. Pravila nalažu da strani volonteri mogu učestvovati u kampanjama, ali pod uslovom da sami finansiraju svoje troškove. Međutim, objava Patelove podstakla je spekulacije da Laburisti možda pružaju finansijsku podršku, što bi predstavljalo kršenje zakona.
Unutar same Laburističke stranke, kritikovan je način na koji je Patel upravljala ovim projektom. Mnogi su je optužili za nepromišljeno ponašanje, što je dovelo do ovog diplomatskog skandala. Iako neki smatraju da je Patelina objava nevina i nesrećno protumačena, drugi tvrde da je stvorila nepotreban problem u trenutku kada je Starmer pokušavao da izgradi odnose s Trampovom kampanjom.
Ovaj incident je stvorio problem za Starmera, koji je nedavno proveo večeru sa Trampom u Trampovom tornju u Njujorku, u pokušaju da izgradi dobre odnose sa bivšim predsednikom. Starmer je istakao da će, bez obzira na ovaj incident, nastaviti da gradi odnose sa svakim predsednikom kojeg američki narod izabere.
Incident je, međutim, izazvao zabrinutost unutar Laburističke stranke i među njenim saveznicima u Vašingtonu. Dok su neki američki demokrati odbacili incident kao beznačajan, naglašavajući da se slične razmene volontera dešavaju između britanskih i američkih stranaka svake izborne godine, drugi smatraju da je ovo bio „poklon“ Trampu i njegovim pristalicama, omogućivši im da iskoriste ovaj skandal za političke ciljeve.
Bez obzira na pravne posledice, incident je pokazao koliko brzo politički gafovi mogu postati viralni i izazvati međunarodne posledice u eri društvenih mreža.