Grejem Stefan, 29-godišnji Amerikanac je Jutjub senzacija, ali i ozbiljan investitor u nekretnine, koji ja napravio 125 miliona dolara vredan portfolio, zahvaljujući pametnom ulaganju. Nikada nije pohađao koledž, u srednjoj školi je, kako sam priznaje, imao "očajne ocene", ali ga to nije sprečilo da mesečno zaradi onoliko koliko prosečan građanin Srbije uspe za nekoliko decenija.
U 2019. je zaradio 221.300 dolara za mesec dana, a od svog Jutjub kanala više od milion dolara godišnje. Sav svoj prihod ulaže dalje u nekretnine.
„Statistički, ne bi trebalo da budem uspešan, ali radim veoma mnogo, zarađujem mnogo i štedim koliko god mogu. U poslednje vreme sam veoma zainteresovan da naučim da pametno investiram“.
Njegov put počinje 2008, kada je stekao licencu za agenta za nekretnine.
„Zarađivao sam proviziju, ali je ta zarada bila neredovna i neujednačena. Nisam znao kada ću zaključiti sledeću prodaju, pa sam štedeo sve što sam mogao. Do 2011. sam uštedeo dovoljno da počnem da kupujem nekretine“, kaže Grejem.
Kupovao bi najjeftinije kuće, iz kojih su vlasnici izbačeni zbog nemogućnosti da otplaćuju hipoteku, i onda bi ih rentirao. Prvo imanje platio je 59.500 dolara, potrošio 12.000 na renoviranje. Sada je ista kuća vredna između 250.000 i 300.000 dolara, a dodajte i još 1.200 dolara mesečne rente, kada se iznajmljuje.
Kako se tržište nekretnine oporavljalo posle svetske ekonomske krize, tako su rasle i cifre na Stefanovim čekovima. On bi reinvestirao zaradu od provizije i postigao ciklus u kome su se vrtele prvo stotine hiljada, a kasnije i milioni dolara. Ukupno je prodao više od 125 miliona dolara vredne nekretnine.
Onda je došao Jutjub.
„Oduvek sam želeo da pravim Jutjub videe, to mi je bio san. Mogao sam da pričam o ličnim finansijama, štednji, kreditnim karticama… o svemu onome što moje prijatelje uopšte nije zanimalo. Samo moj Jutjub kanal sada zarađuje više od milion dolara godišnje“, priča Stefan.
Njegov kanal ima više od 1,5 milion pretplatnika. Ali ni posle toga, nije postao veliki trošadžija. Ostale su mu navike iz vremena kada je zarađivao jako malo i sporadično.
Za Biznis insajder je objasnio kako uspeva da uštedi 99 odsto svoje zarade.
„Pokušavam da uštedim 99 odsto novca. Kada u tome uspem, kupiću nekretninu. Čekam dobar ‘dil’ koji ima smisla“.
On kaže da mu je izazov da štedi.
„Osećam ogromno zadovoljstvo kada ga ne potrošim. Ne znam zašto, možda je moj mozak čudan“.
Umesto da kupuje najskuplju kafu iz Starbaksa, pravi je sam kod kuće.
„Uživam u činjenici da mogu na tome da uštedim 3 dolara, da ih unvestiram tokom 50 godina sa 7 odsto kamate, biće oko 200 dolara. To mi je zabavno“.
Za njega, štednja nije moranje, već filozofija.
„Što više uštedim, imam više opcija u životu. A mogu da uštedim na svemu što nije bitno, kao što ja kafa, i potrošim taj novac na ono što mi je zaista važno. Smanjite impulsivne kupovine, i sve stvari koje ne znače veliku razliku u vašem životu. Ako treba, prespavajte potencijalnu kupovinu, verovatno ćete se predomisliti“, kaže Stefan.
Ako, naprimer, želite da kupite cipele koje koštaju 100 dolara, zamislite koliko će vam tih 100 dolara vrediti za 20 godina sa kamatom 8 odsto.
„Ponekad ću i ja radije kupiti cipele. Ali većinu vremena, radije ću imati „X“ sumu za 20 godina nego cipele u ovom trenutku“, objašnjava 29-godišnji Amerikanac.