Mateo Mesina Denaro, bivši šef Koza nostre, čovek poznat i kao "Dijabolik" i "poslednji Kum" sicilijanske preminuo je danas nakon teške bolesti i dugotrajnog lečenja. Denaro je uhapšen u januaru ove godine, nakon bekstva koje je trajalo 30 godina, a u javnosti je poznat kao najsuroviji šef mafije koji je naredio i počinio neke od najbrutalnijih zločina.
Denaro je optužen za neke od najmonstruoznijih zločina, zbog kojih je dobio nadimak „Dijabolik“. Nije poštovao kodeks, nije birao žrtve, ubijao je i decu i trudnice, zbog čega će u istoriji ostati upamćen po 10 najsurovijih ubistava.
Naime, jedan od poslednjih velikih mafijaških šefova uhapšen je u privatnoj klinici u Palermu u januaru ove godine.
Prema tvrdnjama onih koji se nalaze u njegovom neposrednom okruženju, prvi put je ubio čoveka sa tek napunjenih 18 godina.
Krvavi pohod se onda nastavio. Žrtava je bilo sve više, poštovanje kodeksa sve manje. Koliko je postao bezdušan govori i to što je jedna od njegovih žrtava bila i trudnica, koju je zadavio golim rukama.
Prema navodima italijanskih medija, Denaro je, kako bi stekao reputaciju hladnokrvnog ubice, zadavio trudnicu, devojku svog tadašnjeg rivala šefa Vinćenza Milaca iz Alkama.
Denaro je bio jedan od inicijatora bombaških napada na znamenitosti u velikim italijanskim gradovima Rimu, Firenci, Milanu. Tada je stradalo najmanje 10 ljudi.
Jedan čovek je bio svedok ovog nemilog događaja i želeo je da ispriča svoja saznanja. „Dijabolik“ je, da bi ga zaustavio, uradio ono na što je tada bilo nezamislivo.
Reč je o ubistvu dečaka Đuzepea Di Matea (12), koje se dogodilo 1993. godine. Denaro je iz osvete ocu (koji je navodno imao dokaze protiv njega) oteo dečaka dok se vraćao s jahanja, što mu je bila velika ljubav. Potom ga je mučio, držao zarobljenog dve godine i na kraju ga zadavio i bacio njegovo telo u kiselinu.
Đuzepe je kidnapovan 14. novembra 1993. godine po izlasku iz štale, a prišla mu je grupa mafijaša koji su bili obučeni kao policajci. Poručili su mu da će ga odvesti kod oca, takođe nekadašnjeg mafijaša, koji se nalazio na sigurnoj lokaciji nakon što je pristao da sarađuje sa vlastima, pa im je dečak poverovao.
Otmičari su mučili dečaka skoro 800 dana, između 1993. i 1996. godine. Cilj otmičara bio je da se tom ucenom dokopaju Santina di Matea, dečakovog oca.
„Vrištao je i dozivao oca. Onda smo ga vezali kao životinju i ostavili ga. Plakao je, a onda smo se vratili, jer je ostalo malo ljudskosti u nama. Dete je bilo prestravljeno. Rekao nam je da mora da ide u toalet, ali to nije bilo istina. Bio je samo uplašen. Rekli smo mu da ćemo ga ponovo videti sutra, ali ga više nismo videli“, rekao je jedan od otmičara i pripadnika Koza nostre koji je svedočio u ovom slučaju i na sudu zatražio oproštaj.
U krvavom piru Koza nostre pod dirigentskom palicom Denara, ubijeno je dvoje sudija koji su se borili protiv mafije.
Jedno od mafijaških ubistava za koje je odgovorna Koza nostra, a koje je privuklo najviše pažnje svetske javnosti svakako je ubistvo sudije Đovanija Falkonea, ali i njegovog prijatelja Paola Borselina.
Upravo on je zaslužan što je tadašnji mafijaški bos Tomazo Bušeta pristao da postane neka vrsta svedoka saradnika i otkrije najveće tajne Sicilijanskog podzemlja. Zbog brojnih pretnji, sudija Falkone je i tada bio pod policijskom zaštitom, ali je nastavio da vodi bitku protiv pripadnika mafije.
Tog 23. maja 1992. godine, pripadnici Koza nostre sakrili su 500 kilograma eksploziva u kanal za otpadne vode koji je iskopan tako da ide paralelno sa jednim od puteva u oblasti Kapači.
Kada je eksploziv aktiviran, dva automobila su odletela u vazduh. Kako se ispostavilo, u jednom od njih sedeo je sudija Đovani Falkone, najistaknutiji protivnik Denara i mafije uopšte.
Pored samog Falkonea, ubijena je njegova supruga, kao i telohranitelji, a vozač je pukom srećom preživeo.
Borselino je ubijen samo dva meseca nakon toga, na gotovo identičan način. Njega je atentator nemilosrdno upucao iu automobilu ispred kuće njegove majke. Pored njega, stradalo je još petoro njegovih telohranitelja.
Pretpostavlja se da žrtava Koza nostre zapravo ima mnogo više. Jedna od poznatijih žrtava je Nikola Konsales vlasnik jednog hotela.