Pripadnici iranskih službi bezbednosti, tokom anti-vladanih demonstracija pucali su na žene koje su protestvovale u glavu, oči, grudi i genitalije.
Lekari i medicinske sestre, koji su u tajnosti lečili demonstrante kako bi izbegli hapšenje, rekli su da su primetili da žene često dolaze sa drugačijim ranama u odnosu na muškarce. Muškarci su češće prijavljivali rane od metaka iz sačmarica u nogama, zadnjici i leđima.
Protests in Iran are getting stronger. People in #Tehran are seen chanting against the regime tonight
Authorities have are executing innocent people while criminals of the regime roam free. Iranians aren’t scared of this criminal regime#IranRevoIution
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) December 8, 2022
Fotografije, koje su lekari dali novinarima Gardijana na uvid, pokazuju razorne rane po celom telu, od tzv. od sitne sačme iz puščanih patrona koje se koriste u lovu na ptice, a koje su snage bezbednosti ispaljivale na demonstrante iz neposredne blizine.
Neke od fotografija prikazuju ljude sa desetinama rana od sitne sačme. Više od deset medicinskih radnika reklo je za Gardijan da su rane od ispaljenih metaka nekim demonstrantima izazvale trajne posledice.
Families of arrested and abducted ppl around Evin prison #Tehran #Iran 8th of December
— Sima Sabet | سیما ثابت (@Sima_Sabet) December 8, 2022
Worried and exhausted. Denied any information on their relatives and not allowed to choose lawyers
This is how judiciary works under Islamic State rule#MahsaAmini
pic.twitter.com/yDGGwXXhcs
Jedan lekar iz centralne provincije Isfahan rekao je da veruje da su pripadnici bezbednosnih službi namerno ciljali lica i genitalije žena „jer su želeli da unište njihovu lepotu“.
„Lečio sam ženu u ranim 20-im godinama, koja je sa dva metka upucana u genitalije. Desetak kuglica sačme bilo je duboko u njenoj unutrašnjoj strani butine. Sačma je relativno lako uklonjena, ali su dve kuglice bile izazov, jer su se nalazile između uretre i vaginalnog otvora“, rekao je lekar.
Aktivisti ocenjuju da takvo rodno zasnovano nasilje ne iznenađuje s obzirom na položaj i prava žena u Iranu, piše Gardijan.
Protesti u Iranu počeli su 16. septembra zbog smrti 22-godišnje Mahse Amini nakon što je privela policija zadužena za strogo poštovanje nošenja hidžaba, a pretvorili su se u opštenarodnu pobunu protiv klerikalne vlasti.
BONUS VIDEO Veliki protesti u Iranu zbog ubijene žene