Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT, Shutterstock,EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

U skučenoj prostoriji za posadu, u zgradi pored piste vazdušne baze Amari u Estoniji, avijatičar otvara vrata i saopštava prisutnima da "zombi ide ka severu od Kalinjingrada". Istog trenutka svi odlaze u sobu gde se vodi analitika. Ekrani i digitalne mape sa oznakom "Nato tajna" trepere zbog nadolazećih poruka. U ovoj bazi smeštene su NATO snage koje su zadužene za Baltičke zemlje. Njihov zadatak je da čuvaju severoistočne granice Alijanse, jer ruski avioni redovno nadleću tu oblast, istražujući granice NATO teritorije.

Ruska invazija na Ukrajinu primorala je NATO da usmeri pažnju na obezbeđivanje svojih istočnih granica. S tim u vezi, NATO ima jasan cilj – odvratiti Rusiju od ideje da napadne neku drugu teritoriju, posebno zemlju-članicu NATO pakta, što su u ovom konkretnom slučaju jedna od tri baltičke države ili Poljska, piše CNN.

Zombi

„Zombi“ je šifra za ruski avion koji „sumnjivo“ nadleće nad NATO teritorijom.

U ovom slučaju ispostavilo se da je u pitanju bila lažna uzbuna, jer se „zombi“ okrenuo na sever, dalje od NATO granica.

Estonska vazduhoplovna baza Amari, gde su bazirani borbeni avioni „Tajfun“, nekada je bila mesto sovjetskog vazduhoplovstva, a u obližnjoj šumi još uvek postoji groblje gde su sovjetski piloti sahranjeni zajedno sa svojim MiG-15 i MiG-17.

Danas je misija ovih NATO pilota komplikovana i nemilosrdna. S obzirom na to da se Finska sada pridružuje NATO alijansi, Baltičko more se trenutno graniči sa sedam članica zapadne alijanse.

Međutim, Rusija i dalje ima dva strateška uporišta na Baltiku – Sankt Peterburg na istoku i svoju eksklavu Kalinjingrad.

Ruski borbeni lovci Su-27, vazduhoplovne komandne i kontrolne letelice i teretni avioni neprestano lete Baltikom između te dve baze, pa vazdušne snage NATO-a stalno moraju da budu u pripravnosti.

„Sedimo, sa nogama na stolu, pijemo kafu, a sledećeg minuta se oglasi alarm. Reagujemo na svaki alarm. Trčimo do aviona, navlačimo naš komplet, palimo motore, javljamo se kontrolnom tornju, dobijamo instrukcije i polećemo“, kaže jedan od mlađih pilota Tajfuna.

Komandant vazdušne jedinice Rič Lisk, pokazao je dugačku raketu pričvršćenu na levu i desnu stranu aviona.

„Ovo je Meteor i u funkciji je od 2018. Na prednjem delu ima radar, a na zadnjem pogon sa nabojnomlaznim motorom“, objasnio je on.

Dalje dodaje da se manje rakete, dizajnirane za borbe kratkog dometa, nalaze na vrhovima krila.

Borba

Šta se zapravo dešava kada se piloti približe ovim ruskim „zombijima“?

„Naša uloga je da zaštitimo vazdušni prostor NATO-a, ali o detaljima ne bih govorio, jer su poverljivi. Pošto ne znamo na koju letelicu ćemo naleteti, zaustavljamo se pored nje, kada je identifikujemo čekamo dalje instrukcije“, kazao je komandant Skot Mekol.

Dodao je da ova baza već nekoliko godina nadzire taj vazdušni prostor, ali, kako je ocenio, ruska invazija je definitvno poremetila „mir“ na nebu.

Estonska premijerka Kaja Kalas, koja je odrasla u Sovjetskom Savezu, kaže da nema sumnje da bi, ako bi Rusija pobedila u ratu, bilo samo pitanje vremena kada će Vladimir Putin pažnju usmeriti na baltičke države.

U tim baltičkim državama i Poljskoj postoji borbena grupa koju predvode Britanci sa sedištem u Tapi u severnoj Estoniji.

Glavni borbeni tenkovi „Challenger 2“, raketni sistemi sa višestrukim lansiranjem, helikopteri „Wildcat“ i „Apache“, koriste se kako bi „odvratili“ rusku vojsku od namere da napadne tu teritoriju, što je potvrdio i komandant Brig Džajls Haris.

Pročitajte još:

Da li NATO ima dovoljno snage?

„Borbene grupe (na Baltiku) trebalo bi da budu dovoljne u odbrani od potencijalnog napada. Ali ako ne uspemo, onda smo gotovi“, smatra Džajls Haris.

Ipak, dodaje da ukoliko dođe do napada, NATO će uzvratiti.

„Ako Rusija izvrši invaziju, onda idemo na istok i borimo se protiv njih“, rekao je on.

BONUS VIDEO Putin u iznenadnoj poseti frontu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar