Kamala Haris Foto:Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein

Usred crveno obojene Nebraske, jedna mala plava tačka u Omahi postala je simbol otpora i nade za demokrate širom zemlje. Ruta Braun i njen suprug Džejson Braun nisu samo obični stanovnici ovog grada – oni su kreatori jednog vizuelnog pokreta, pokreta „plavih tačaka“, koji bi mogao imati ključnu ulogu na predstojećim predsedničkim izborima. Njihova kuća, prekrivena simbolima plave tačke, od bršljanom prekrivenog dimnjaka do znakova u dvorištu i oslikanih bundeva, svedoči o snazi jednog simbola u borbi za političku promenu.

Omaha, koja se nalazi u drugom kongresnom okrugu Nebraske, jedan je od samo dva kongresna okruga u zemlji koji glasaju po principu razdvojenih elektorskih glasova, što omogućava da jedan elektorski glas može otići kandidatu suprotne partije od većine iz države. Ovaj glas, iako malobrojan, postao je jedan od najvažnijih u trenutnoj političkoj borbi. Na izborima 2008. i 2020. godine, Omaha je glasala za demokrate, što je rezultiralo osvajanjem jednog elektorskog glasa za tadašnjeg demokratskog kandidata. Ove godine, taj isti glas mogao bi biti presudan za pobedu Kamale Haris protiv Donalda Trampa.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta je to što je ovaj okrug učinilo tako značajnim?

Demografske promene igraju ključnu ulogu. Okrug koji obuhvata Omahino metropolitansko područje je ekonomski i obrazovno progresivniji u odnosu na ruralni deo države, koji je tradicionalno konzervativan. Na proteklim izborima, visoko obrazovani glasači širom zemlje, posebno u urbanim centrima, počeli su da se okreću protiv politike Donalda Trampa i njegovog pokreta „Make America Great Again“ (MAGA), a Omaha nije bila izuzetak. Ankete sprovedene krajem septembra pokazuju da Haris vodi u ovom okrugu za 9 do 11 procenata, što stavlja ovaj okrug među ključne u izbornom kolegijumu.

Za demokrate, ovaj glas nije samo statistika – on je simbol nade i otpora u inače konzervativnim državama. Ruta i Džejson Braun, poput mnogih liberalno orijentisanih stanovnika Omahe, osećaju da se bore za nešto veće od politike; bore se za pravo da se njihov glas čuje, u državi gde je većina često nadglasana. Njihova kampanja sa plavim tačkama započela je skromno, kada su naslikali jedan znak u svom dvorištu. Ali taj jedan znak je brzo postao stotinu, zatim hiljadu, a do kraja septembra, pustili su gotovo 10.000 plavih znakova širom Omahe. Tačka je postala simbol relevantnosti, simbol toga da čak i glasovi iz crvenih država mogu promeniti tok izbora.

Ova mala tačka, međutim, nije bezbedna. Republikanci, svesni značaja ovog jednog elektorskog glasa, već su pokušavali da ukinu ovaj sistem u Nebraski. Predlog je gotovo prošao, a samo je uski manevar u državnoj skupštini, na čelu sa senatorom Majkom Mekdonom, uspeo da očuva postojanje „plave tačke“. Mekdonel, bivši demokrata koji je postao republikanac, bio je ključan u očuvanju ovog sistema, argumentujući da je važno da svi glasovi budu predstavljeni, čak i oni manjinski. „Ovo je deo Nebraske“, rekao je Mekdonel, objašnjavajući svoju odluku da spreči promene pravila koje bi eliminisale ovaj jedinstveni glas.

Za demokrate u Omahi, ovaj glas je postao simbol otpora protiv sistema u kojem većina država koristi princip „pobednik nosi sve“. U takvom sistemu, veliki deo populacije oseća se zanemareno jer njihovi glasovi, koji pripadaju manjinskim grupama u dominantno crvenim ili plavim državama, nikada ne dobijaju priliku da zaista utiču na ishod. Predsednički kandidati često fokusiraju svoje kampanje na nekoliko ključnih država, dok ostatak zemlje ostaje na margini.

Međutim, okrug Omahe i njegovi plavi glasači imaju mogućnost da promeni to pravilo. U svetu politike, gde se milijarde dolara troše na kampanje i gde se svaki glas broji, Omaha je postala mikrokosmos bitke između urbanih i ruralnih, između progresivnih i konzervativnih vrednosti. I dok se Ruta i Džejson Braun svakodnevno bore da proizvedu i distribuiraju svoje plave znakove, oni nisu samo deo lokalne priče – oni su deo šire bitke za demokratsku zastupljenost.

Omaha je trenutno ljubičasti okrug – mešavina crvenih i plavih glasova – ali sve više naginje ka plavom. U toj borbi, liberali Omahe pronalaze zajednicu i snagu u svom otporu. Fejsbuk grupa „Blue Dot Energy (BDE)“, koju su osnovali aktivisti poput Rajana Vilkinsa, postala je virtuelno mesto gde liberali iz Omahe međusobno komuniciraju, organizuju volonterske aktivnosti i planiraju dalje korake u političkoj borbi.

Ipak, za republikance, ovaj sistem predstavlja opterećenje. Kongresmen Don Bejkon, koji predstavlja okrug Omahe, suočava se sa izazovom da osvoji reizbor u okruženju koje postaje sve neprijateljskije prema republikanskoj agendi. Iako je i dalje popularan među svojim pristalicama, suočava se sa sve glasnijim kritikama i političkom polarizacijom u svom okrugu.

Dok se približavaju predsednički izbori, borba za Omahinu plavu tačku postaje sve napetija. Republikanci žele da povrate kontrolu nad ovim ključnim glasom, dok demokrate pokušavaju da ga zadrže i iskoriste za eventualnu pobedu na nacionalnom nivou. Plava tačka je postala simbol političkog eksperimenta koji traje tri decenije u Nebraski, ali takođe i simbol borbe za zastupljenost manjinskih glasova u konzervativnim okruženjima.

U ovoj složenoj borbi između crvenih pravougaonika i plavih tačaka, pitanje koje se postavlja je koliko bi demokratski proces bio drugačiji kada bi svi imali glas, bez obzira na to gde žive. Da li bi Amerika bila bolje mesto sa više „srećnih plavih tačaka“ unutar crvenih država, i obrnuto? Ova bitka u Omahi može biti samo jedan mali deo slagalice, ali je postala ključna u borbi za budućnost američke demokratije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare