Jedan od učesnika "Marša mira" preminuo je juče, na jednoj od poslednjih deonica pred ulazak u Potočare, gde se danas obeležava 29. godišnjica genocida u Srebrenici, potvrđeno je za N1 Sarajevo.
Uprkos naporima lekara, učesniku kojem je pozlilo nije bilo pomoći, prenosi N1.
Ovo je prvi smrtni slučaj otkako se Marš mira održava, 2004. godine.
Još jedan učesnik je na početku Marša mira doživeo infarkt. Reč o mladiću koji je srećom preživeo. Medicinski timovi su intervenisali više puta zbog dehidracije, toplotnih udara, stomačnih problema i dr.
Cilj manifestacije je izgradnja, unapređenje i negovanje kulture sećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.
Hiljade učesnika Marša mira stiglo je u Potočare nakon tri dana pešačenja rutom kojom su u julu 1995. godine mnogi pokušali da stignu do slobodne teritorije.
Mnogi od njih su izgubili živote na toj deonici, a mnogi od onih koji su preživeli učestvuju u Maršu mira godinama.
Ove godine je bilo posebno teško učesnicima Marša mira zbog velikih vrućina.
Pred različitim sudovima, do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora, uključujući bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića i ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine doneo presudu prema kojoj je Vojska Republike Srpske počinila genocid u julu 1995. u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je 23. maja Rezoluciju kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
Rezolucijom se, između ostalog, osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenih za ratne zločine.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare