Izraelska vojska je potvrdila da je u vazdušnim napadima početkom oktobra ubijen Hašem Safiedin, koji se smatrao naslednikom vođe Hezbolaha. U napadu u južnom Bejrutu takođe je ubijen Ali Husein Hazima, šef obaveštajnog odeljenja ove militantne grupe, saopštila je izraelska vojska u utorak uveče.
Ovo je prvi put da je Izrael potvrdio smrt visokog političkog zvaničnika Hezbolaha nakon bivšeg generalnog sekretara Hasana Nasralaha. Hezbolah se još nije oglasio povodom ovih tvrdnji. Safiedin je bio na čelu izvršnog saveta Hezbolaha, najvišeg tela za političko odlučivanje, i smatrao se naslednikom Nasralaha. Pored toga, bio je Nasralahov rođak i imao je sličnu harizmu koja je stvorila kult ličnosti oko bivšeg vođe. Njegova sudbina bila je nepoznata nakon izraelskih udara na Dahije, bejrutsko predgrađe, 3. oktobra, kada su izraelske snage ciljale podzemni bunker gde je Safiedin boravio. Hezbolah nije uspeo da uspostavi kontakt s njim od tada, a spasilačke ekipe nisu mogle da priđu mestu bombardovanja.
Nakon ubistva Safiedina, jedini preostali javni lider Hezbolaha je Naim Kasem, zamenik generalnog sekretara. Iako je Kasem postao lice grupe posle ubistva Nasralaha, on nema istu popularnost među pristalicama Hezbolaha kao njegov prethodnik.
Nije poznato ko će preuzeti vođstvo Hezbolaha. Kasem je pre dve nedelje izjavio da je imenovanje novog lidera složen proces i da će trajati neko vreme. Pored političkih gubitaka, gotovo svi visoki vojni zapovednici Hezbolaha poginuli su u izraelskim napadima tokom poslednja tri meseca.
Izraelski napad, koji je ubio Safiedina, prema izraelskim tvrdnjama, odneo je i živote 25 drugih lidera Hezbolaha. Prošle nedelje, Izrael je u Gazi ubio lidera Hamasa, Jahju Sinvara.
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je tokom posete Izraelu u utorak da bi Izrael trebalo da iskoristi smrt Sinvara kao priliku da okonča rat u Gazi i osigura oslobađanje talaca koje je Hamas zarobio tokom smrtonosnog napada koji je izazvao rat. Blinken je takođe naglasio potrebu da Izrael učini više kako bi povećao protok humanitarne pomoći Palestincima.
Uprkos gubicima u zapovedništvu, Hezbolah insistira da je zadržao svoju organizacionu snagu, navodeći kao dokaz to što Izrael nije postigao značajan napredak na jugu Libana.
S obzirom na gubitike i konstantne i vrlo precizne napade izraelske vojske, mnogi se pitaju da li je ovo kraj Hezbolaha i koliko će još moći da se bori protiv Izraela.
Uništenje u šiitskim selima na jugu Libana, nedaleko od izraelske granice, ogromno je. Iako razmere razaranja ne dosežu nivo katastrofe viđene u Pojasu Gaze, intenzivne borbe između izraelske vojske (IDF) i Hezbolaha ostavile su duboke tragove na selima u blizini granice. Većina kuća je potpuno uništena, ali ključna razlika između ovih oblasti i Gaze je odsustvo civila. U Libanu, za razliku od nekih delova Gaze, stanovnici su imali dovoljno vremena da pobegnu pre nego što je izraelska vojska krenula u svoje operacije.
IDF trupe su, prilikom ulaska u sela, nailazile na gotovo potpuno napuštena naselja. I dok su šiitska sela pogođena žestokim borbama, susedna hrišćanska sela ostala su netaknuta. Razlog za to leži u činjenici da Hezbolah nije postavljao vojne položaje u tim mestima, pa ih izraelska vojska nije smatrala ciljevima. Stanovnici tih hrišćanskih sela svedočili su o razaranju šiitskih naselja iz neposredne blizine.
Od povlačenja izraelske vojske iz južnog Libana pre 24 godine, a naročito od završetka Drugog libanskog rata 2006. godine, Hezbolah je bez ikakvih smetnji dominirao ovim područjem. Ni UNIFIL, ni libanska vojska, niti lokalno stanovništvo nisu se usuđivali da mu se suprotstave. Sada, izraelska vojska sprovodi temeljnu operaciju sa ciljem uništenja Hezbolaha i njegove vojne infrastrukture.
Tokom poslednjih nedelja, IDF je izveo niz napada u južnom Libanu, ali i u Bejrutu. U nekim slučajevima, visoki zapovednici Hezbolaha povlačili su se čim su izraelske trupe ulazile, dok su se drugi odlučili da se bore do poslednjeg trenutka. Do sada je najveći deo Hezbolahovih boraca eliminisan, a nekoliko njih je zarobljeno.
Hezbolah je pretrpeo značajne gubitke u ovim sukobima. Više desetina njihovih zapovednika, od komandanata sela do regionalnih vođa, ubijeno je ili zarobljeno. IDF je sistematski uništavao vojne komplekse Hezbolaha, uključujući tunele, i to ne samo one u selima, već i one koji vode prema izraelskoj teritoriji. U jednom slučaju, izraelska vojska je otkrila tunel koji je bio ukopan nekoliko desetina metara unutar izraelskog tla, ali većina drugih tunela bila je blizu granice i služila je kao priprema za iznenadne napade.
Iako je Hezbolah pretrpeo ozbiljne gubitke, izraelska vojska i dalje veruje da pripadnici ove organizacije, uz podršku Iranske revolucionarne garde, ulažu napore u obnovu svojih raketnih sistema i sistema za lansiranje bespilotnih letelica. Odbrambeno, Hezbolah ima velike poteškoće u organizovanju koordinisanih napada na širem frontu. Trenutno, svako selo vodi svoju borbu, a u nekim slučajevima militanti beže ili se predaju izraelskim snagama. Iako su u nekim okršajima uspeli da nanesu gubitke izraelskim trupama, na strateškom nivou Hezbolahove trupe nemaju efikasnu organizaciju.
Na severnoj granici Izraela, IDF je postepeno povećavao broj trupa, uključujući rezerviste koji su tokom prošle godine stekli značajno iskustvo kroz borbene operacije u Gazi i duž libanske granice. Ove snage sada raspolažu većim samopouzdanjem i obučenosti, što omogućava vojsci da sprovodi složenije operacije nego što je prvobitno planirano. U poslednjem mesecu, Golani brigada izgubila je 15 vojnika, uključujući šest koji su poginuli u napadima Hezbolahovih dronova na Golanskoj visoravni. Uprkos ovim gubicima, IDF nastavlja da jača svoje redove, dok se mnogi novi vojnici priključuju.
Tokom proteklih dana, izraelska vojska počela je da gađa ciljeve povezane sa finansijskim operacijama Hezbolaha, što sugeriše da se smanjuje broj vojnih ciljeva koje je potrebno eliminisati.
BONUS VIDEO: Više od 20 osoba poginulo u novom napadu Izraela na Bejrut
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare