Kada saberemo minimalne dnevne troškove četvoročlane porodice, na plaži na crnogorskom primorju - za sva tri obroka, sladolede, možda dve kafe, ležaljke, suncobran, trambolinu ili pedalinu za decu, potrebno je između 70 i 100 evra – svaki dan.

Posle 17 sati na plažama budvanske rivijere ležaljke i suncobrane gosti koriste besplatno, osim, naravno, ako ne pripadaju nekom hotelu. Međutim, za one koji su na moru sedam ili 10 dana i koji često provode ceo dan na plaži, ovaj ugođaj na “plažnom nameštaju”, platiće od 15 do 40 evra, u zavisnosti od plaže. Naravno, tu su i ekskluzivne lokacije, poput “Svetog Stefana”, Kraljeve i Kraljičine plaže, gde ova privilegija košta i do 200 evra.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Na gradskoj plaži, u najposećenijem mestu na crnogorskoj obali, u – Budvi, život nije jeftin.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Naime, dve ležaljke i suncobran kreću se, opet u zavisnosti od lokacije, od 10, najčešće 15, pa do 40 evra. Ako se četvoročlana porodica odluči, da se od jutra do mraka izležava na ležljkama prosečne cene, pa još ako žele da uštede na obrocima i hrane se u “Fast fudovima”, decu časte sa jednim sladoledom, a odrasli popiju po kafu ili pivo, taj dan koštaće ih minimum 70 evra. Ukoliko deca traže da voze pedalinu ili da sat vremena skaču po trambolini na vodi, to je po još 20 evra.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Naravno, luna park koji je u blizini Slovenske plaže, krofne, koje mirišu na čokoladu na svakom koraku, kafići koji nude najrazličitija pića i obroke, mame novčanike, pa za jedan dan porodica može potrošiti i celu ušteđevinu.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Pročitajte još:

Ipak, ima onih kojima ni ležaljke ne trebaju.

“Kažu nam da smo sirotinja što ležimo na peškirima, pa tako smo celog života. Kad smo bili deca nije bilo ležaljki, već smo donosili stolice na rasklapanje i asure na more. To je bilo normalno za plažu, a sad je sramota. Ležaljka košta više od smeštaja na nekim delovima plaže, to je čist lopovluk. Ko hoće da bude opljačkan, neka izvoli, nama je dobro i ovako, na šljunku”, kaže Dragan Ljubičić (50) iz Kruševca, koji je sa ženom i troje dece na moru u Budvi.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

U delovima plaže, oslobođenim ležaljki, na koje još nijedan gazda nije “spustio šapu”, nema gde da se zgazi, a doći do mora znači rizik da nekome stanete na glavu.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

“Ne znam zašto nismo ostali u Beogradu i išli na Adu Ciganliju, ovde nije mnogo drugačije. Kad se svi sjure u plićak, naprave prljavštinu, a stomačni virusi haraju. Ljudi su neodgovorni, bacaju đubre svuda po plaži, iako ima kanti za đubre na svakom koraku. Nemamo para za ležaljke, a imamo svoj suncobran. Bolje da deci kupimo sladolede i pljeskavicu, nego da plaćamo plažni mobilijar. Samo je gužva ogromna, pa se desi da nepoznatu osobu zateknemo kako leži u hladu našeg suncobrana”, uz osmeh priča Mirjana Perić (48), koja je na odmoru sa suprugom, dvoje dece i kumovima.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Porodice koje letovanje provode na peškiru, na gradskoj plaži, uglavnom spavaju u privatnom smeštaju, kako kažu, izvan Budve.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

“U Budvi su hoteli i apartmani preskupi. Iznajmili smo dve sobe u blizini plaže Jaz, tamo je hladovina, grad je blizu, a mi smo kolima, pa se ponekad kupamo ovde, a nekad idemo i na druge plaže. Hranimo se u pica baru, u kafani na plaži, a ponekad odemo i u restoran. Imamo tinejdžere koji vole Budvu, jer ima ljudi, muzike, zabavno im je, ali da se žena i ja pitamo, bili bismo negde daleko u miru i tišini”, priča nam Vojkan Nestorović (52), koji je već sedam dana na porodičnom odmoru.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

Za one kojima je, međutim, važan luksuz i nije im žao da potroše na ležaljke, suncobran, masažu, ručak, pa i na večeru u restoranu, ali i vožnju skuterom, sup daskom, koktele na plaži, potrebno je da dnevno izdvoje i više stotina evra. Ono što je sigurno – na plažama budvanske rivijere ima ponuda za svakoga, pa ko šta voli.

Foto:Ana Marković/Nova.rs

CENE NA PLAŽI:

Brza hrana (hamburger, giros, ćevapi, parče pice) – od 3 do 7,5
Sladoled – od 1,5 do 3,5
Kafa – od 1,80 do 4
Flaširana voda – od 1,5 do 3,5

Sokovi – od 2,5 do 3
Pivo – od 3 do 7
Ležaljke i suncobran – od 10 do 40 (u ekstremnim slučajevima do 200)
Trambolina na vodi – 10 za sat vremena
Sup daska – od 5 do 10
Masaže – od 20 do 35

*Napomena: Sve cene izražene su u evrima

***

BONUS VIDEO: Plaže na udaru novog zakona u Hrvatskoj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare