Milorad Pupovac i Ivica Đikić Foto:Emica Elvedji/PIXSELL/Zarko Basic/PIXSELL

U prilog činjenici da su parlamentarni izbori u Hrvatskoj 5. jula najneizvesniji do sada, govori i podatak da je republičkoj izbornoj komisiji predato čak 192 liste, na kojima se nalazi 2.669 kandidata. Srpsku manjinu će na njima ponovo predstavljati Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS), koja u još uvek aktuelnom sazivu Sabora ima tri svoja poslanika.

Jedan od poslanika, lider SDSS Milorad Pupovac, u razgovoru za portal Nova.rs smatra da će za stvarnu promenu odnosa Hrvatske prema svojim građanima srpske nacionalnosti biti potreban definitivni raskid sa izraženim govorom mržnje i negativnom antisrpskom kampanjom.

Izbegavamo da se opredelimo

„Svako naše opredeljivanje u predizbornoj kampanji je direktan uticaj na izbore. Bilo da je u onom ili ovom pravcu, opredeljivanje SDSS može da našteti onome za koga se opredelimo ili može da koristi onome za koga se nećemo opredeliti. Mi to opredeljivanje s razlogom izbegavamo. Srbi u Hrvatskoj su predmet izuzetno negativne kampanje od strane značajnog dela političkih aktera, koji su ili zarađivali ili još uvek zarađuju političke poene na antisrpskim porukama i protiv stranke koju vodim. Iz tog razloga je moja dužnost da što manje doprinosim koristi onih koji bi da na antisrpskoj kampanji zarađuju poene“ kaže Pupovac.

Srbi u Hrvatskoj, naglašava on, žele samo miran život gde će biti osigurana građanska ravnopravnost i poštovana prava propisana hrvatskim Ustavom i međunarodnim ugovorima sa EU.

„Nažalost, to se teško ostvaruje, naročito posle ulaska Hrvatske u uniju. To se teško ostvarivalo i sa vladom desnog centra i sa vladom levog centra. Budući da je ostao niz nerešenih pitanja, moraćemo da nađemo način da ta pitanja rešavamo. To neće biti jednostavno s obzirom na političke okolnosti u Hrvatskoj, kao što nije bilo jednostavno ni proteklih pet godina. Biće potrebno mnogo veštine, umeća i preuzimanja odgovornosti.

Foto: N1

Možda će formiranje većine zavisiti od Srba

Mandati Srba u hrvatskom Saboru do sada nisu mogli biti odlučujući za stvaranje šire koalicije koja bi formirala vlast posle izbora.

„Naši mandati dosad su imali specifičnu težinu zbog potrebe da Srbi učestvuju u vlasti, a da li će se dogoditi i na ovim izborima da od ta tri mandata zavisi većina, videćemo od ishoda izbora. S obzirom na to da je ishod izbora veoma neizvestan i da će pobede biti tesne, može se dogoditi da od glasova manjine i SDSS zavisi formiranje vladajuće većine“ naglašava Pupovac.

Velika očekivanja Srba posle izbora

„Želimo da se posle izbora više ne vodi antisrpska kampanja, da se hrvatsko društvo i politika konačno emancipuju. Da nema tako snažnog govora mržnje, istorijskog revizionizma u kome se negiraju srpske žrtve iz Drugog svetskog rata. Želimo da prestane kampanja protiv svih nas koji zastupamo interese Srba u Hrvatskoj, jer država konačno treba da se okrene budućnosti i temama koje su od presudne važnosti. To znači da bude pravedna i
funkcionalna država, a sada to nije. Važno je da Hrvatska posle izbora bude tolerantno i progresivno društvo, što sada nije“ kaže naš sagovornik iz Hrvatske.

Foto: EPA-EFE/DANIEL KASAP

On ističe da je u određenoj meri Hrvatska krenula dobrim putem dok nije ušla u EU.

„Onda je sve to urušila, s porukom tadašnjeg lidera HDZ Tomislava Karamarka, koji je rekao da nikada više neće biti u sramotnoj i ponižavajućoj koaliciji sa SDSS. Sva hrvatska politika od tada pa do danas vrti se oko toga da se položaj Srba u Hrvatskoj oteža, što i njoj kao državi koči kretanje napred“.

Đikić: Svaka vlada u kojoj nije Škoro je dobra za Srbe

Naime, aktuelnu predizbornu situaciju u Hrvatskoj za Nova.rs komentariše i Ivica Đikić, novinar nedeljnika Novosti koji izdaje Srpsko narodno veće, a on smatra da se ne može ni naslutiti ko će sastaviti Vladu i imati parlamentarnu većinu.

„Nezahvalno je davati nekakve prognoze. Dodatno je teško reći nešto više o tome kako će se Srbi, odnosno SDSS, ponašati u novonastaloj situaciji“ poručuje Đikić.

Ivica Đikić Foto:N1

Puno je upitnika, kaže on, ali smatra da za Srbe ne bi bila loša bilo koja vlada u kojoj ne bi bilo ekstremne desnice.

Pročitajte još:

„To znači da bi za Srbe bila dobra bilo koja opcija gde nema Domovinskog pokreta koju vodi Miroslav Škoro. Svaka vlada koja bi se sastavila bez ove stranke bila bi za Srbe više ili manje prihvatljiva. S obzirom da je SDSS još uvek u aktuelnoj vladi šire koalicije okupljene oko HDZ, za Srbe bi, čini mi se, bila prihvatljiva svaka opcija koja nije ispod tog nivoa“, tvrdi hrvatski novinar.

Biće svakakvih kombinacija

Uveren je da saradnja sa SDSS neće biti problem Plenkovićevom HDZ-u kao ni levoj koaliciji Restart, okupljenoj oko SDP i njenog lidera Davora Bernardića.

„Ni jednima ni drugima SDSS sigurno ne bi bio problematičan partner. Ako bi imali šansu da formiraju vladu, siguran sam da bi obe te koalicije ponudile SDSS da uđe u vlast, što bi srpska stranka bez većih problema prihvatila. Međutim, situacija se komplikuje ako HDZ ili SDP budu morali da idu u koaliciju sa Škorom. U tom slučaju će se, po mom mišljenju, teško moći računati na podršku SDSS“, kaže Đikić.

Foto: Shutterstock

On dodaje da je veliko pitanje mogu li HDZ i Domovinski pokret da sakupe zajedno 76 mandata i sastave vladu bez drugih političkih faktora.

„Na osnovu relevantnih istraživanja možemo samo da pretpostavimo kakav će biti odnos snaga i ko bi koliko dobio mandata, ali se stvar komplikuje kada treba doći do te većine. E, tada nastupa igra kombinovanja, koja može da donese različite“ ishode zaključuje Đikić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare