FOTO: EPA-EFE/YAHYA NEMAH

Stotine hiljada izbeglica koje žive u teškim uslovima širom Azije naročito su ugrožene korona virusom, a zatvaranje granica povećalo je rizik od njihove prisilne repatrijacije, upozorile su danas humanitarne organizacije.

Izbeglice i apatridi smešteni u kampovima ubrajaju se u najteže pogođenu populaciju budući da su prinuđeni na boravak u ograničenom životnom prostoru koji pruža mali broj pogodnosti i sužen pristup uslugama zdravstvene zaštite, izjavio je za Rojters Temba Luis, generalni sekretar Azijsko-pacifičke mreže za prava izbeglica.

„Ukoliko ste izbeglica suočen sa izbijanjem COVID-19, ne možete zastupati sopstvene potrebe i nemate uticaj na donošenje odluka o tome koliko su vam dostupni zdravstena zaštita, testovi, ili čak osnovne informacije“, rekao je on.

Humanitarne organizacije naročito su zabrinute zbog velikih, gusto naseljenih kampova kao što je Koks bazar u Bangladešu, utočište oko 700.000 muslimana iz redova naroda Rohinja koji su izbegli iz Mjanmara u 2017.

U devet kampova duž tajlandsko-mjanmarske granice smešteno je oko 31.000 izbeglica iz Mjanmara, dok se blizu 60.000 Tamila iz Šri Lanke nalazi u kampovima na jugu Indije, a više od dva miliona Avganistanaca živi u kampovima u Iranu i Pakistanu, podseća Rojters.

Za sada nema potvrđenih slučajeva zaraze među izbeglicama i tražiocima azila u južnoj i jugoistočnoj Aziji, navode u UNHCR.

„Sarađujemo sa partnerima i nacionalnim vlastima da bismo obezbedili da ove populacije budu uvršćene u sva planiranja koja se tiču pripremljenosti i odgovora na epidemiju“, rekao je portparol regionalne kancelarije UNHCR u Bangkoku, prenosi agencija.