Velika Britanija ponudila je državljanstvo za čak tri miliona stanovnika Hongkonga koji ne žele više da žive na toj teritoriji. Iza ove odluke zapravo krije se težnja britanskog premijera Borisa Džonsona da na ostrvo naseli veoma bogate građane ove posebne teritorije nad kojom je London nekada polagao kolonijalno pravo.
To je odluka sa ostrva pošto je Kina u utorak u tajnosti zvanično usvojila kontroverzni zakon kojim će u ovom gradu-državi biti formiran biro za istraživanje i procesuiranje krivičnih dela koja se smatraju pretnjom po nacionalnu bezbednost.
Kako su prema novom zakonu, protesti u Hongkongu zabranjeni, policija ima pravo da uhapsi svakoga ko nosi zastavu, plakat ili transparent kojim se traži autonomija ove teritorije.
Kineska policija je dan po donošenju problematičnog zakona počela sa njegovom primenom i uhapsila gotovo 200 osoba pod optužbama kršenja nove legislative i nezakonitog okupljanja građana. Čuvari reda su na demonstrante nasrnuli vodenim topovima i suzavcima uz opravdanje da krše zabranu okupljanja u grupama većim od 50 ljudi, donesenu zbog pandemije koronavirusa.
Velika Britanija je 1. jula 1997. prepustila Kini suverenitet nad Hongkongom pod uslovom zaštite određenih sloboda sledećih 50 godina i načela “jedna zemlja, dva sistema”. Sada se odvažila da pozove sve stanovnike Hongkonga da prebegnu na ostrvo, što je odmah izazvalo pravu invaziju na međunarodni aerodrom Ček Lap Kok, dok se karte za London kupuju masovno.
Međutim, nisu se svi uspeli da se ukrcaju na „avion spasa“, pa je policija na aerodromu uhapsila čoveka koji je nožem na ulici ubo policajca u ruku.
Trenutno 350.000 stanovnika Hongkonga poseduje britanski pasoš, a sada je takvu priliku dobilo još 2,65 miliona ljudi. Oni će u sledećih pet godina imati priliku da se presele u Evropu na poziv britanskih vlasti.
Kina je, naravno, reagovala na ovu odluku zvaničnog Londona rekavši da će Velika Britanija snositi sve posledice zbog bilo kog poteza koji bude preduzet kako bi se građanima Hongkonga ponudilo da se nastane na ostrvu.
„Kina je zadržala pravo da deluje protiv Britanije po tom pitanju“, izjavio je portparol Ministarstva spoljnih poslova Džao Liđian, ne precizirajući kakve bi kontramere Peking mogao da preduzme.
Kako spekuliše Blumberg, u zavisnosti od toga koliko će stanovnika Hongkonga odlučiti da se preseli u London, očekuje se da će i ostali gradovi Ujedinjenog Kraljevstva pružiti gostoprimstvo ovim veoma bogatim ljudima.
Samo u toku prošle godine, stanovnici Hongkonga potrošili su 7,7 milijardi funti za kupovinu nepokretne imovine u Londonu.
Kako je saopštila Kancelarija za nacionalnu statistiku, građani bivše kolonije poseduju 98.725 nekretnina u glavnom gradu Velike Britanije.
Agencija za prodaju nekretnina Beauchamp Estates kaže da potražnja za objektima u Londonu među kineskim i hongkonškim građanima u poslednje vreme raste i čini čak 15 odsto primarne prodaje stanova koji koštaju iznad milion funti u centralnom Londonu i 20 odsto ugovora skupljih of 10 miliona funti, stavljajući ih daleko ispred ruskih i indijskih kupaca nekretnina u britanskoj prestonici.
Međutim, nisu ni svi hongkonški Kinezi dobrostojeći. Oko 20 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva, ali nije teško pretpostaviti da će preseljenje u Britaniju moći da priušte oni bogatiji. Ipak, vlada u Londonu će morati delimično da snosi troškove za skupe avionske karte i ponuditi pomoć da „stanu na noge“ kada se presele.
Prošle godine, dok su se protesti povlačili u Hongkongu, jedno istraživanje pokazalo je da čak 40 odsto od 7,5 miliona stanovnika ove teritorije smatra sebe emigracijom. Ako bi se samo jedna desetina odlučila za dolazak u Ujedinjeno Kraljevstvo, taj bi broj bio veći od ukupne migracije po celom svetu iz prošle godine.
Britanski premijer Boris Džonson je, kako dodaje Blumberg, pod velikim pritiskom da ode dalje od same ponude boravka. Većina hongkonških Kineza ne ispunjava uslove za imigraciju u Britaniju, uključujući mnoge mlađe demonstrante koji se suočavaju sa sankcijama ili hapšenjem. Takođe, postoje ograničenja u onome što Ujedinjeno Kraljevstvo može da apsorbuje kao novopridošle građane.
Sve u svemu može se zaključiti da Džonson vrlo dobro zna kome da otvori vrata Velike Britanije kao svog novog doma.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare