Foto: Shutterstock

Manje od mesec dana nakon prošlog toplotnog talasa živa u termometru danas se opet popela na neuobičajeno visok nivo na Pirenejskom poluostrvu, gde su izmerena 42 stepena Celzijusa, i na jugu Francuske. Sve češća pojava toplotnih talasa posledica je klimatskih promena, kažu naučnici, jer se povećavaju jačina, trajanje i učestalost ispuštanja efekata staklene bašte, a jedan od njih stiže i na Balkan.

U Španiji je najviša temperatura od 43.3 stepena Celzijusa izmerena u Kandeledi, objavila je meteorološka služba Aemet. U drugim gradovima na jugu i u središtu, poput Sevilje i Badajoza, izmerena su 42 stepena.

Ovaj novi toplotni talas, drugi u mesec dana nakon onoga sredinom juna, „sasvim je neuobičajen“ u zemlji gde visoke temperature leti nisu retkost, rekao je Ruben del Kampo, portparol Aemeta. Toplotni talas je počeo u nedelju i mogao bi da „potraje devet do deset dana, pa bi tako mogao biti treći najduži u Španiji od 1975.“, rekao je za Frans Pres.

Foto:REUTERS/Vincent West

„Klimatske promene su uzrok češćih i jačih toplotnih talasa“, dodao je Del Kampo.

Najteže će biti između utorka i četvrtka, upozorava Aemet koji ipak nije mogao da kaže hoće li biti potučen apsolutni temperaturni rekord zabeležen u Španiji (47.4 stepena izmerena u Montoru, blizu Kordobe 2021.).

U susednom Portugalu temperatura se za vikend u nekim krajevima popela na 44 stepena. Premda je temperatura danas bila nešto niža, 42 stepena se ipak očekuju u okolini Evore, na jugoistoku, navodi nacionalna meteorološka služba koja najavljuje novi porast temperature u utorak i u sredu.

Na udaru i Francuska

Toplotni talas je u ponedeljak zahvatio i Francusku s jugozapada, objavio je Meteo-France. Temperature su na dobrom delu francuske teritorije prelazile 30 stepeni, a od utorka bi mestimično mogle dosezati i 39.

.

Vrhunac ovog talsa najverovatnije će biti „između subote i utorka“, dodaje Sebastijan Leas iz Meteo-Francea, ističući da je još rano da bi se ovaj fenomen upoređivao sa smrtonosnom žegom kakva je bila u leto 2003. godine.

U Velikoj Britaniji, gde se u ponedeljak i utorak na jugozapadu očekuju 33 stepena, nacionalna meteorološka služba izdala je u ponedeljak tzv. narandžasto upozorenje za „ekstremne vrućine“ od nedelje, s temperaturama višim od 35 stepeni.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kako će se niski pritisak vazduha razvijati prema zapadu Evrope, ova intenzivna vrućina će se proširiti prema severu kroz Francusku, potencijalno dopirući do Ujedinjenog Kraljevstva do vikenda, kao i prema istoku u veći deo centralne Evrope. Najviše temperature verovatno će premašiti 40 stepeni i u delovima Nemačke.

U Britaniji postoji opasnost od rušenja temperaturnog rekorda svih vremena od 38.7 stepeni postavljenog u Kembridžu u julu 2019. Met Ofis je izdao upozorenje na ekstremne vrućine. Takvo upozorenje dosad je izdato samo dva puta. Met Ofis savetuje ljudima da ostanu u kućama kad god je to moguće i da piju puno tečnosti. Roditelje podstiču da ograniče izlaganje dece suncu.

Temperature u delovima središnjeg i istočnog Mediterana takođe će porasti za oko 10 stepni iznad normale, premašivši granicu od 40 stepeni u Italiji i na Balkanu.

Prognoza za Srbiju

RHMZ najavljuje da će se do 19. jula zadržati uglavnom sunčano i toplo sa najvišom temperaturom oko i malo iznad proseka za ovo doba godine.

Samo se u subotu očekuje prolazno naoblačenje koje će ponegde usloviti kratkotrajnu kišu ili pljusak sa grmljavinom.

BONUS VIDEO Meteorolog Ristić o temperaturnom šoku: Kakvo nas vreme očekuje ovog leta?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare