Manje od mesec dana nakon prošlog toplotnog talasa živa u termometru danas se opet popela na neuobičajeno visok nivo na Pirenejskom poluostrvu, gde su izmerena 42 stepena Celzijusa, i na jugu Francuske. Sve češća pojava toplotnih talasa posledica je klimatskih promena, kažu naučnici, jer se povećavaju jačina, trajanje i učestalost ispuštanja efekata staklene bašte, a jedan od njih stiže i na Balkan.
U Španiji je najviša temperatura od 43.3 stepena Celzijusa izmerena u Kandeledi, objavila je meteorološka služba Aemet. U drugim gradovima na jugu i u središtu, poput Sevilje i Badajoza, izmerena su 42 stepena.
Ovaj novi toplotni talas, drugi u mesec dana nakon onoga sredinom juna, „sasvim je neuobičajen“ u zemlji gde visoke temperature leti nisu retkost, rekao je Ruben del Kampo, portparol Aemeta. Toplotni talas je počeo u nedelju i mogao bi da „potraje devet do deset dana, pa bi tako mogao biti treći najduži u Španiji od 1975.“, rekao je za Frans Pres.
„Klimatske promene su uzrok češćih i jačih toplotnih talasa“, dodao je Del Kampo.
Najteže će biti između utorka i četvrtka, upozorava Aemet koji ipak nije mogao da kaže hoće li biti potučen apsolutni temperaturni rekord zabeležen u Španiji (47.4 stepena izmerena u Montoru, blizu Kordobe 2021.).
U susednom Portugalu temperatura se za vikend u nekim krajevima popela na 44 stepena. Premda je temperatura danas bila nešto niža, 42 stepena se ipak očekuju u okolini Evore, na jugoistoku, navodi nacionalna meteorološka služba koja najavljuje novi porast temperature u utorak i u sredu.
Na udaru i Francuska
Toplotni talas je u ponedeljak zahvatio i Francusku s jugozapada, objavio je Meteo-France. Temperature su na dobrom delu francuske teritorije prelazile 30 stepeni, a od utorka bi mestimično mogle dosezati i 39.
Vrhunac ovog talsa najverovatnije će biti „između subote i utorka“, dodaje Sebastijan Leas iz Meteo-Francea, ističući da je još rano da bi se ovaj fenomen upoređivao sa smrtonosnom žegom kakva je bila u leto 2003. godine.
U Velikoj Britaniji, gde se u ponedeljak i utorak na jugozapadu očekuju 33 stepena, nacionalna meteorološka služba izdala je u ponedeljak tzv. narandžasto upozorenje za „ekstremne vrućine“ od nedelje, s temperaturama višim od 35 stepeni.
Kako će se niski pritisak vazduha razvijati prema zapadu Evrope, ova intenzivna vrućina će se proširiti prema severu kroz Francusku, potencijalno dopirući do Ujedinjenog Kraljevstva do vikenda, kao i prema istoku u veći deo centralne Evrope. Najviše temperature verovatno će premašiti 40 stepeni i u delovima Nemačke.
U Britaniji postoji opasnost od rušenja temperaturnog rekorda svih vremena od 38.7 stepeni postavljenog u Kembridžu u julu 2019. Met Ofis je izdao upozorenje na ekstremne vrućine. Takvo upozorenje dosad je izdato samo dva puta. Met Ofis savetuje ljudima da ostanu u kućama kad god je to moguće i da piju puno tečnosti. Roditelje podstiču da ograniče izlaganje dece suncu.
Temperature u delovima središnjeg i istočnog Mediterana takođe će porasti za oko 10 stepni iznad normale, premašivši granicu od 40 stepeni u Italiji i na Balkanu.
Prognoza za Srbiju
RHMZ najavljuje da će se do 19. jula zadržati uglavnom sunčano i toplo sa najvišom temperaturom oko i malo iznad proseka za ovo doba godine.
Samo se u subotu očekuje prolazno naoblačenje koje će ponegde usloviti kratkotrajnu kišu ili pljusak sa grmljavinom.
BONUS VIDEO Meteorolog Ristić o temperaturnom šoku: Kakvo nas vreme očekuje ovog leta?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare