Oglas
Ulice Rima su opustele, nakon što je u Italiji zabeleženo 233 smrtnih slučajeva i više od 4,600 slučajeva zaraze koronavirusom. Vlada Italije je uvela niz oštrih mera, koje uključuju zatvaranje Lombardije, kako bi obuzdala širenje epidemije.
Novi set hitnih mera potrazumeva zabranu ulaska i izlaska iz cele Lombardije, regije oko Milana. Zatvorena će biti i Venecija, Parma i Rimini.
U nacrtu strategije, u koji su mediji imali uvid, piše da će zabrana ulaska i izlaska iz ovih oblasti trajati do trećeg aprila.
Mere bi trebalo da podrazumevaju zatvaranje šoping centara u toku vikenda, dok će svi muzeji, teretane, kulturni centri, skijališta i bazeni će biti zatvoreni sve vreme.
Sve civilne i religijske ceremonije, uključujući i sahrane, će biti odolužene, a škole će biti zatvorene najmanje do trećeg aprila.
Odluka da se dovede još 20 hiljada dodatnog osoblja koje će pomoći u borbi protiv ekskalirajuće epidemije, jedna je od mnogih mera koje je vlada usvojila za vreme celonoćnog sastanka, nakon što je u Italiji registrovano 49 novih smrtnih slučajeva u jednom danu.
Italija se nalazi ondah nakon Kine po broju zabeleženih smrtnih slučajeva izazvanih koronavirusom. Zvanoični su naveli da je broj osoba koje su u bolniciama smeštene na na intezivnoj nezi u petak skočio sa 567 na 462.
Italijanska vlada na sve načine pokušava da spreči širenje zaraze sa bogatijeg servera na siromašniji jug zemlje, koje imaju manje medicinskih resursa.
Rim postao grad duhova
Ubrzano širenje koronovirsa ispraznilo je italijanske aerodrome i železničke stanice, dok je delove Rima pretvorila u grad duhova.
Mnogi kafići i restorani u gradu u petak su bili su zatvoreni ili su im stolovi bili prazni.
Ulica koja se prostire od Koloseuma, pored Foruma, bio je opustošen, a veličanstvene ruševine nekadašnje predstonice Rimskog carstva, nisu vrvele od turista.
Nagli pad broja turista, koji imaju snažan uticaj na već oslabljenu italijansku ekonomiju, podgreva strahove od vraćanje zemlje u recesiju.