Indija je danas je ispisala istoriju. Svemirska letelica "Čandrajan-3" uspešno se prizemljila blizu južnog pola Meseca.

Naučnici se sada nadaju da će postaviti rover za slanje slika i podataka nazad na Zemlju, navodi BBC.

Indija je tako postala prva zemlja koja je uspela da uspešno prizemlji svemirski brod blizu južnog pola Meseca.

Region južnog pola smatra se područjem od ključnog naučnog i strateškog interesa za svemirske nacije, jer naučnici veruju da je region dom naslaga vodenog leda Voda, zamrznuta u senovitim kraterima, mogla bi se pretvoriti u raketno gorivo ili čak vodu za piće za buduće misije posade.

Ova azijska država je neočekivano dobila šansu da zlatnim slovima ispiše istoriju istraživanja svemira nakon što je Rusija u sličnom pokušaju u subotu izgubila kontakt sa letelicom Luna 25, a u nedelju, 20. avgusta, saopštila da se srušila na Mesec.

Ovo nije prvi pokušaj Indije da sleti na Mesec. Najmnogoljudnija zemlja na svetu je 2019. godine doživela neuspeh kada je „Čandrajan-2“ letelica doživela probleme tokom spuštanja, nakon čega se „zabila“ u tlo.

Više od deset zemalja ima planove za misije na Mesec u narednim godinama, uključujući misiju koju je pokrenula japanska svemirska agencija – Japanska agencija za istraživanje svemira – za koju se očekuje da će poleteti kasnije ovog meseca. Sjedinjene Države takođe planiraju da pošalju tri komercijalna lunarna sletanja na Mesec počevši od ove godine, dok NASA nastavlja da radi na svojoj misiji Artemis III, koja bi mogla da vrati astronaute na Mesec već 2025. godine.

BONUS VIDEO Najjači udar na zemlju iz svemira

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar