Stravične scene obolelih od korana virusa koji leže u improvizovanoj bolnici u predgrađu Madrida, gde je prebačena većina zaraženih sa lakim i teškim simptomima, posle kolapsa u madridskim bolnicama i domovima zdravlja, obišle su planetu i prikazale kako se država, koju je stravičan virus pogodio najviše posle Italije bori da što više ljudskih života spasi.
Reporter čuvenog španskog lista El Pais posetio je ovu improvizovanu bolnicu i zabeležio kako lekari u naradnžastim i belim zaštitnim odelima pokušavaju da stotinama obolelih pacijenata svih uzrasta pruže potrebnu pomoć, održe ih u životu i, na kraju, spasu im život.
U hali 5 kongresno-izložbenog centra postavljeno je više od 350 kreveta, novinar je razgovarao sa pacijentkinjom starom 69 godina, kojoj je muž preminuo od korone, dok žena ponavlja ćerkine reči: „mama zar i ti“. Ona dodaje da se oseća tužno i, dok udiše kiesonik kroz masku, poručuje da ljudi nastave uživaju u životu, kad sve ovo prođe.
Osim hale 5, koja je bila prvo formirana kao improvizovana bolnica, hale 7 i 9 su osposobljene za sličnu namenu, a medicinsko osoblje u skafanderima, kompletno zaštićeno, brine o zaraženim pacijentima, kao da je u pitanju epidemija ebole, a ne korone.
Novinar El Paisa opisuje da se u improvizovanu bolnicu ulazi kroz dvostruka staklena vrata, a na ulazu u paviljon postavljen je žuti šator sa sedam štandova za previjanje, skidanje zaražene odeće i dezinfekciju zaposlenih. Svi lekari i ostalo medicinsko osoblje moraju da prođu stroge procedure na ulazu i izlazu iz hale. Žuti šator zapravo predstavlja kontrolnu tačku.
Inače, stroga pravila uvedena su 27. marta u petak, posle prodora virusa u halu 5 jer nisu bili ispoštovani propisi inividualne zaštite, a hala puna pacijenta koji su ležali. Kad je uveden red i stroga zaštita iz drugih bolničkih ustanova, gde to nije bilo potrebno prebačeni su medicinski aparati. Uvedena je kontrolna tačka gde se obavlja presvlačenje i dezinfekcija, a izvedena su tokom vikenda i poboljšanja kako bi se popravili uslovi pacijentima, postavljeni su paneli između kreveta, osposobljeni su toaleti, koji su bili u katastrofalnom stanju od prijema prvih pacijenata.
Za sve koji ulaze u improvizovanu bolnicu obavezna je oprema za ličnu zaštitu, koja se sastoji od nepropusnog skafandera, rukavica, maske, gumenih čizama i štitnika za lice. Svi pre ulasaka prolaze i kroz biološki dekontaminator, kako bi u halu ušli sterilni pre rada sa obolelim pacijentima. Kompletna operacija traje nekoliko minuta, a posle prolaska kroz kontrolni punkt i ulaska u hodnik hale stoji natpis “ Ne vraćaj se“, posle čega se ulazi u paviljon površine 10.000 kvadratnih metara i visine 10 metara u kome uglavnom vlada tišina, ako se izuzme kašalj pacijenata. Ceo prostor je osvetljen moćnim reflektorima, koji vise sa plafona. Novinar spominje da se u hali čuje i neobičan šum, ali da nije mogao da prepozna odakle dolazi.
Na levoj polovini kako opisuje novinar od ulaza pa do kraja smešteni su kreveti za muškarce, a sa desne strane za žene. Svi kreveti imaju bele čaršave i crveno ćebe, a pored se nalazi i metar i po velika boca sa kiseonikom, na koji su priključeni svi pacijenti. Na svakih 50 kreveta nalazi se kontrolna tačka u kojoj borave lekari i sestre. Ima ima po 6. Boje skafandera su različite i lekari se menjaju na kontrolnim tačkama, koje su izolovane. Neki medicinari nose narandžaste skafandere, a drugi bele. Svi na sebi imaju oznaku kad su započeli smenu. U samoj bolnici ne smeju da provedu više od četiri sata, jer nepropusni skafanderi podstiču znojenje, koje prelazi u dehidraciju i vrtoglavicu. Pojedini, koji su padali u nesveset i kojima je pružana pomoć, zarazili su se koronavirusom. Niko od lekara, niti medicinskog osoblja, ne sme da nosi sat, već čekaju obaveštenje da im je stigla zamena.
Bolnicu u proseku dnevno napusti 20 pacijenata koji su pobedili korou i oni se ispraćaju gromoglasnim aplauzom. U bolnicu se primaju pacijenti iz cele Španije, a ne samo iz Madrida pošto se pandemija približava vrhuncu. Oni koji su sa blažim simptomima, kažu da je ovde najveći problem usamljenost i dosada. Među obolelima ima i stranih državljana iz južnoameričkih zemalja, pa se tako mogu naći u bolnici državljani Ekvadora, Bolivije, Perua,
U hali se takođe nalaze i štandovi sa priključcima za punjenje mobilnih telefona, tableta, kao i monitori za video poziv, ako neko želi da se javi rođacima
Za razliku od bolnice u hali 5, Paviljon broj 9 smešta više od 200 pacijenata o kojima brine 15 medicinskih sestara, a u samoj hali smešteno je i 750 kreveta za intenzivnu negu.
U hali 7 nalazi se 11 kontrola za ukupno 550 kreveta ( ok koji je 30 namenjeno ua za intenzivnu negu). U ovim paviljonima se nalaze separacijske ploče i unos kiseonika je centralizovan preko odvodnih cevi postavljenih ispod poda, pa tako iznad svakog kreveta nalazi se maska. Atmosfera je prema rečima zaposlenih sad mnogo tiša, nego u paviljonu broj 5 pre vikenda kad su preduzete bile oštre mere obezbeđenja. Za raliku od 5 gde je sve pod detaljnom kontrolom, u halama 7 i 9 to nije slučaj i atmosfera je opuštenija, kao i ulazak i izlazak iz njih.